Tajemné stíny Angkoru

Tajemné stíny Angkoru

Stovka angkorských chrámů se tyčí k zapadajícímu sluníčku. Jako by vyrůstaly z džungle plné tajemné i stinné historie. Angkor je podle autora výpravné fotoreportáže vrcholem kambodžského putování.

Angkorská říše vznikla v devátém a zanikla v patnáctém století. Do dnešní doby se zachovalo na území hlavního města na 100 chrámů. Hlavní památky Angkoru jsou vzdálené od města Siem Reap asi 5 km. Několik dalších se nachází asi 70 km od Siem Reapu. Do areálu je vstupné 20 USD na den,  40 USD na tři dny a 60 USD na týden. To je i pro západní turisty celkem dost. Nedá se tam dostat na černo, je to hodně kontrolované a u každé památky stojí strážník. Jedině po 17 hodině se dá vstoupit do areálu zdarma.

Angkor Vat je hlavní atrakcí celého areálu a největší sakrální stavbou celého světa, vyčnívající 55m nad okolním terénem. Po  kamenné  cestě kolem jezera, které obklopuje Angkor Vat se dostávám k hradbám. Přes hlavní bránu vstupují do areálu, a dál kamennou cestou až  k  vzdálenému, samotnému Angkor Vatu. Po obou stranách cesty jsou menší jezírka, u nichž se fotografuje tato nádherná stavba, v jejímž středu je pyramida ukončená věží. Kolem jsou další čtyři, pod kterými se nacházejí brány. U jednoho jezírka stojí dívka v místním kroji s koněm a nechává se fotografovat s turisty za peníze. Kolem je hlouček japonských turistů a postupně se u ní střídají. Já obcházím stánky raději z dálky.

Cesta do Angkor watu

Vcházím hlavním vchodem a musím podlézat lešení protože je tam právě v rekonstrukci socha mnohoruké postavy Safroon – robed Vishnu. Tady je již hodně lidí a každou chvilku se tvoří fronty. V podloubích uvnitř Vatu je spousta Buddhů s oranžovými přehozy. Já stoupám po strmých schodech až úplně na vrchol Vatu, kde je další chrám. Ve středu je náměstíčko  čtvercového půdorysu a kolem podloubí. Je odtud pěkný výhled na okolní prales. Je to vrchol mé cesty po Kambodži a cítím se jako v nebi. Při návratu zpátky do hotelu jsem potkával  lidi na kolech vracející se domu z polí. Na silnici tvořily souvislou dlouhou řadu.

Vnitřní část komplexu chrámu

Přes kamennou bránu se dostávám  k Angkor Thomu, královskému paláci nebo spíše jeho zbytkům.  Moc tam toho není k vidění, tak přecházím k pyramidě Baphuon, ale bohužel je v rekonstrukci a ohrazena. Vylezl jsem tedy jen na vedlejší, menší pyramidu a toulal se kolem, kde jsem mezi stromy objevil zbytky nějakých staveb. Mezitím se ke mně přidalo několik dětí a ukazují mi, co a kde mám vidět a stále se ptají, kolik dám za průvodcovství. Slušně odmítám a snažím se jích zbavit. Nějak to nejde, až po delší době pochopily, že jím nedám peníze a chystají se na proti mně jdoucí pár.

Chrám věnovaný posvátným lvům

Udělám si menší zajížďku k areálu Prean Khan. Vstupuji do něj přes most a bránu, hned za ní je informační centrum a květinový keř, kolem kterého poletuje neuvěřitelné množství barevných motýlu. Nachází se tam několik zbytků chrámů a nespočetné množství chodeb. Na křižovatce několika chodeb je socha Buddhy, u něho sedí modlicí se mank (buddhistický mnich). Po chodbách se šíří vůně hořících tyčinek, které zapálí a pak odříkává modlitbu. V chodbách několikrát pobloudím a nakonec končím u jiného východu, než  jsem chtěl.

Detail chrámu

Přestože jsem jsi zaplatil jeden den, rozhodl jsem se, že neuplatním metodu vidět co nejvíce, ale vyberu si ty nejzajímavější památky a sestavím si vlastní okruh. Od jedné čínské cestovatelky jsem měl doporučeno určitě jako první navštívit Batheay. Jsou to zbytky obrovského chrámu, obrostlého stromy. Mnohé kořeny stromu obrůstaly zbytky zdí a hradeb a na nich někdy i ve výšce tří metrů teprve rostly samotné stromy. Spousty vchodů bylo zdobeno ornamenty. Nejčastějším motivem je lidská tvář. Mezi zdmi jsem potkal hrající si děti a několik dotěrných strážců snažících se nabídnout své průvodcovské služby.  Když vycházím z brány okamžitě se na mě vrhají stánkaři s pohledy, knížkami, tričky, obrazy a skoro odevšud celý den slyším „water, coke, beer“, až mě  z toho pořádně bolí hlava. Pak jsem zamířil k dalšímu chrámu Ta Prohm, zase se opakuje situace se stánkaři, kontrola lístku a vstupuji. Je tam také dost stromu obrůstajících ruiny chrámu, spousta zavalených chodeb. Kousek dal narazím na ruiny malého chrámu Te Keo, který mě zaujal úplně bílými kmeny stromu, jenž obrůstal ruiny. Cestou jsem se ještě zastavil u několik pyramid a vylezl na vrcholy, ale jinak mě nic nezaujalo.

Jeden z mnoha chrámů

Vydal jsem se podívat na západ slunce na Phnom Bakheng. Je to pyramida na kopci, odkud je nádherný výhled na okolní rýžové políčka a několik památek Angkoru. K pyramidě vede strmá cesta přes kořeny stromů prudce nahoru. Pak se musíte ještě vyškrábat po úzkých a příkrých schodech. Na vrcholu je několik zbytků staveb a socha Buddhy. Když jsem tam došel, již tam byla spousta lidí s fotoaparáty a kamerami. Slunce zežloutlo a začalo zapadat za mraky, až úplně zašlo. Také lidé začali odcházet, ale já a ještě pár nás zůstalo. Potom se z ničeho nic objevilo znovu sluníčko na dolní straně mraku, ale tentokrát již červenooranžové, a postupně zacházelo za obzor a nechávalo za sebou prudce červené světlo. Byla to nádhera. Chtěl jsem přijít ještě brzy ráno podívat se na východ slunce, ale bohužel bylo pod mrakem. Ráno otevírají areál Angkoru jíž od pěti hodin, ale než jsem se já dostal z postele a sehnal otevřenou půjčovnu kol, bylo šest. Nejlepší je jít tam  ráno i kvůli tomu, že tam není tak mnoho návštevníků. Kromě několika málo cizinců, kteří kolem mě projeli na motocyklech, jsem potkával jenom místní na kolech nebo domorodce kteří šli pracovat na pole. Kambodžané mají vstup do Angkoru zdarma.

Vnitřní část chrámu

Dostávám se k Bayonu, to je druhá nejznámější  památka v areálu  Angkor Thomu. Před vchodem vyjednávám dobrou koupi trička a kresby Angkor Vatu a k tomu  dostávám ještě zdarma kolu. Za bránou je Buddha, u něhož mi nabízí mank – žena, že se za mne pomodlí. Přijímám, ona za to pak chce nějaký finanční příspěvek. Takových odříkávačů modliteb jsem  v areálu potkal několik. V Bayonu  je  54 věží zdobených z 216 lidskými tváří krále Avalokitešvary.  Je tam jedna obrovská, má výšku kolem tří metrů a je poskládaná s jednotlivých kvádrů. Nejkrásnější pohled mě cekal venku, kde byl nádherný odraz celé stavby ve vodě.

Trosky jednoho z chrámu

www.travelogy.cz

HedvabnouStezku.cz založili a provozují cestovatelé pro cestovatele. Veškeré příjmy z inzerce věnujeme na neziskové projekty prostřednictvím Expedičního fondu. Hedvábná stezka je pro nás symbolem. Lidé po ní putují už 2500 let, ale taková cesta stále vyžaduje odvahu a vytrvalost. Na Hedvábné stezce i dnes každý prožije „svá vlastní dobrodružství“ a „objeví pro sebe“ nová místa nebo třeba sám sebe. Doba objevů a dobrodružství zdaleka neskončila. Kdo chce, ten je i dnes najde na mnoha místech světa.

Zkušenosti čtenářů

Pavel

Pěkně nafoceno i popsáno,kdyby se tam ještě objevili nějaké orientační ceny,jako půjčovné kol a ceny v hotelech a třeba i kontakty,bylo by to vynikající. Mám v plánu tuto cestu v březnu 09.

Martin
Pavel:

Pozdě – pro ostatní.
Je tam velmi levno – motorka i s řidičem na celý den 5USD, ubytování 3-5 USD velmi kvalitní.
Martin

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí