Svět skončil, tak jsem jel: cykloputování Střední Amerikou Jana Evjáka

Svět skončil, tak jsem jel: cykloputování Střední Amerikou Jana Evjáka

Staré, léty prověřené kolo, chuť volně dýchat, svérázný cyklista a 4 289 kilometrů tropickou Střední Amerikou. V nové knize cestovatele Jana Evjáka budete mít možnost prostřednictvím fotek i poutavého vyprávění navštívit jedno z mnohamagických míst naší Planety.

Můžete se ponořit do historie Mayů, procházet se po sopkách, horských a tropických lesích s barevnými květy a záhadnými živočichy, pod hladinou Karibského moře se setkáte s  korálovými útesy, spatříte zajímavou architekturu, pestré trhy, domorodé obyvatelstvo a mnoho dalších věcí, které vám vezmou dech, ať už svou krásou či nebezpečím. Nekonvenční a svérázný způsob cestování po Mexickém Yukatánu, Belize, Guatemale, Salvadoru, Hondurasu, Nikaragui, Kostarice a Panamě nabízí během 4289 kilometrů dlouhé cesty právě tyto zážitky. Co kapitola, to jiná země, jiné příběhy.

Kniha cestovatele Jana Evjáka, vás seznamuje s jeho čtyřměsíční cykloexpedicí  Střední Amerikou, kterou podnikl v roce 2013. Nejednalo se o výpravu s přilnavými dresy plnými reklam, autor se chtěl jen a jen toulat, předem naplánovaná trasa byla načrtnuta v hrubém schématu a místa, která jej nejvíce přitahovala, spojovala zdánlivá osa, která vyplynula cestou a na niž se mohlo objevit a stát cokoli.

Není mnoho českých cyklocestovatelů, kteří by navštívili země Střední Ameriky. Ještě méně je těch, kteří o svém putování sepsali nějaké povídání a vydali ho knižně. Vlastně je jen jediný. Víťa Dostál, který projel na své cestě kolem světa v roce 1997 zeměmi: Panama, Kostarika, Nikaragua, Honduras, Salvador, Guatemala a Mexiko, ale ve své knize se o nich zmiňje jen letmo. V roce 2007, když absolvoval slavnu Panamerikanu, projel tyto země v obráceném pořadí. Ani při jedné ze svých cest však nenavštívil Mexický Yucatán a Belize jako Jan Evják. Ten navíc ve všech těchto zemích proniknul až do jejich nitra a pořídil jedinečné fotografie, které běžně cykloturisté ze svých cest nevozí. V knize je spousta praktických informací, které z jiných průvodců nevyčtete.

Poutavý text a fotografie doplňují v každé kapitole i zajímavé informace o zemi, kterou právě „projíždíte“ – třeba o počtu defektů, či o tom, zda a je-li vhodné spát pod širákem. Příběhy i obrazem doslova nabitá kniha, ve které si na své přijde cestovatel dobrodruh, víkendový cyklista, milovník přírody i ten, kdo se rád zasměje cizím trablům.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: