Suri

Suri

Režie: Pavol Barabáš, Slovensko, 2015, 65 minut Členové expedice: Ivan Bulík, Pavol Barabáš, Miro Dušek, Maťo Fabiánek, Tomáš Lukačovič Jazyk: Slovenský „Z této země neodejdu. Pokud nás budou nutit, bude válka. Zůstanu v této vesnici, buď živý na zemi, nebo mrtvý pod ní,“ říká náčelník obávaného afrického kmene Suri.

Nejnovější film Pavla Barabáše diváky tentokrát zavede na dobrodružnou plavbu po neznámé africké řece i  putování pralesem, na jehož konci je území unikátního přírodního etnika, které se rozhodlo bojovat za svoje tradice a původní způsob života. Lidé kmene Suri věří, že pití dobytčí krve dodává sílu a energie. Budou mít tolik síly odolat tlaku moderní civilizace a zabránit postupnému zanikání jejich kultury?

Ocenění: Film získal 6 mezinárodních ocenění. Byl oceněn na Mezinárodním festivalu horských filmů v Popradu, na Festivalu Wildlife&Environment v indické Kalkatě a 19.února 2016 na Festivalu horských filmů ve slovinské Domžale získal cenu za Nejlepší film o horách, sportu a dobrodružství.

Pavol Barabáš. Slovenský režisér a dobrodruh natočil desítky dokumentárních snímků z těch nejodlehlejších oblastí světa nejen o extrémních výpravách, ale také o respektu k přírodě a  duchovním hodnotám. Jeho filmy spojuje vždy silný příběh, objevování dosud neobjevených míst a výjimečné výkony lidí v extrémních podmínkách. Získal přes stovku ocenění na mezinárodních filmových festivalech a pravidelně získává úspěch i u diváků Expediční kamery.

Trailer:

Zkušenosti čtenářů

Radek M.

Skvělý film, hlavně ta myšlenka, že naše západní kultura dnes potřebuje k uspokojení svých potřeb (zajištění vlastního chodu) větší území, než na jakém žije. Logicky dlouhodobě neudržitelný stav, tento trend nemá pokračování. Model, který se nemůže rozšířit dál a musí se i u nás změnit.  Pokud se nechceme zachovat jako kvasinky, které se stále množí, spotřebovávají víc zdrojů, než kolik přímý okolní systém produkuje až všechny vymřou. Musíme naše děti nučit žít jinak, než jak žijeme my, skromněji.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: