HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Street art jako spojení tradice a modernity na Festivalu arabské kultury

Street art jako spojení tradice a modernity na Festivalu arabské kultury

Když se řekne arabské umění, většině lidí se vybaví majestátné egyptské pyramidy nebo nástěnné figurální malby. Dnes se situace trochu změnila. Ačkoliv většina turistů jezdí do arabských zemí zejména za památkami a uměním „staré doby“, moderní alternativní umělecké směry zaznamenávají taktéž svůj rozkvět.

Mladí umělci dnešní doby se stále častěji projevují formou street artu neboli umění ulice. Tito umělci se dají charakterizovat jako rozličné individuality. Stejná jsou jejich díla – co tvůrce, to jiné vyjádření, fantazie, nápad. Posláním umělců je povětšinou vnést něco nového a často šokujícího do šedi všedních dní. Princip však zůstává stejný – setkává se zde tradice s modernitou. Vznikají moderní nástěnné malby ve formě graffiti, tedy nanášení barev na zeď sprejem nebo fixami.

Arabský street art

Témata arabských umělců

Jinak tomu není ani v případě mladých umělců v arabských zemích. Autoři prostřednictvím tvorby graffiti či neméně častých karikatur zobrazují nejen své životní pocity, sny, touhy, ale snaží se svým uměleckým projevem reagovat na společensko-politické proměny doby. Hlavními tématy umělců jsou témata svobody, nesouhlasu s válkou a vzepření se politické autoritě daného regionu.

Právě v arabských zemích je poselství street artu a graffiti tvorby stále aktuálnějším. Jen pro představu vzpomeňme malby a karikatury Muammara Kaddáfího v Libyi, které byly otevřeným protestem Libyjců vůči režimu. Jako další lze uvést Graffiti svobody syrského umělce Tammama Azzama, které reaguje na válku v Sýrii… Takto bychom mohli pokračovat donekonečna.

Pokud vás zajímá moderní umění a mladí umělci z arabských zemí, zavítejte ve dnech 4. až 11. dubna do Plzně. Zde se bude konat již pátý jubilejní ročník Festivalu arabské kultury pořádaného především studenty a absolventy Katedry blízkovýchodních studií Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni.

Letošní ročník Festivalu arabské kultury

Letošní ročník festivalu s podtitulem Podej mi flétnu a zpívej bude řešit témata tradice a modernity, alternativních uměleckých žánrů a možností sebevyjádření prostřednictvím umění. „Pro sebevyjádření dnešních mladých umělců je tradiční odkaz důležitý a často je jejich inspirací. Street art jako takový v sobě spojuje tradici i modernitu – tradici nástěnných maleb, fresek, rytin, které svět zná již od paleolitu.“ říká koordinátorka festivalových výstav Klára Jedličková.

K vidění tak budou nejen výstavy fotografií zachycující tvorbu mladých umělců (výstava Káhirský street art), ale též ukázky filmového projevu (spolupráce s libanonským festivalem animovaných filmů Beirut Animated), komiksové tvorby (výstava Arabské cartoons – když obraz nese zprávu) a propojení grafického projevu s veřejným prostorem (výstava Grafický projev ve veřejném prostoru – Said Ismail). „Káhirské ulice uměním žijí. Ulice jsou plné umění – lampy, koše, rolety obchodů, dveře kaváren, hydranty, to vše se dá využít k projevení vlastního názoru, postoje, myšlenky. Káhirský street art je krása spojená s vyjádřením společenské, politické i kulturní kritiky. V rámci výstavy Káhirský street art představíme, jak vypadá současná umělecká tvorba v egyptské metropoli. Egypt zaznamenal v posledních letech velký boom pouličního umění, což je třeba chápat v celkovém společensko-politickém kontextu. Revoluce 25. ledna znamenala pro egyptské umění velký zlom, o čemž pojednává také dokument Noise of Cairo, který budeme v rámci festivalu promítat.“ pokračuje Klára Jedličková.

Jaké je to být umělcem si budete moci vyzkoušet i na vlastní kůži pod vedením zahraničních lektorů v rámci tvůrčího workshopu Street art vs. kaligrafie. „Zajímavým fenoménem je proměnlivost káhirského street artu – před revolucí, ale i po revoluci docházelo k záměrné likvidaci výtvorů mladých umělců – jejich práce byly pravidelně přebarvovány, ničeny, den poté, co byly malby přemalovány, vznikly na stejném místě nové, ještě výstižnější, ještě výsměšnější, ještě více kritické.“ dodává Jedličková.

Nenechte si ujít tento ojedinělý projekt plný koncertů, přednášek, filmových projekcí, workshopů a ochutnávek arabské kuchyně, který je od loňského roku ke spatření taktéž v Praze (24. až 26. dubna 2014). Pro více informací o samotném programu zavítejte na www.arabfest.cz.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: