HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Startuje Moravský UltraMaraton

Startuje Moravský UltraMaraton

V neděli 28.6. v Lomnici u Tišnova vyběhnou ultramaratonci na start první etapy 23. ročníku závodu, který je známý také pod zkratkou MUM. Běžce čeká sedm maratonů v sedmi po sobě následujících dnech. Jedná se o nejdelší a nejtěžší běžecký etapový závod pořádaný na území České republiky.

Na závodníky čeká každý den trať v délce nejméně maratonu, která vede velmi členitým terénem (profil každé z etap zahrnuje v průměru 900 metrů stoupání). Tento ultramaraton je Mistrovstvím ČR v terénním etapovém ultramaratonu a součástí poháru ČAU Ultracup 2015. Přesto je pro některé zúčastněné důležitější (víc než body), že se běží ve světové sérii Poco Loco Run vzpomínkových běhů na legendárního ultramaratoce a ochránce indiánů Micaha True – Caballa Blanca známého z knih Zrozeni k běhu a Ti, kteří utíkají pěšky.

Při neúčasti Radka Brunera je mezi muži výrazným favoritem na obhajobu loňského vítězství a mistrovského titulu Daniel Orálek, který je i jedním z organizátorů akce. V ženách se očekává možný souboj Terezy Gecové, aktuální mistryně ČR v ultratrailu a Milady Barešové. Ta nestartuje na ultramaratonech často, ale MUM v minulosti dokázala vyhrát.

Běžecké trasy vedou přírodou Drahanské vrchoviny a Českomoravské vysočiny vždy s cílem v Lomnici u Tišnova. Tam také ultraběžci z České republiky, Německa, Slovenska, Bosny a Hercegoviny, Holandska, Maďarska a Ghany najdou zázemí po celý týden od neděle 28. června do soboty 4. července Starty jednotlivých etap proběhnou, vedle zmiňované Lomnice, také z Boskovic, Blanska, Tišnova, Olešnice na Moravě a Bystřice pod Perštějnem.

Vedle absolvování celého závodu je možné běžet tzv. MiniMUM zahrnující tři maratony (1.,4. a 7.etapa) nebo pouze i jednotlivou etapu. Pomalejší běžci startují v 14:00 hodin, rychlejší v 15:00 hodin.

Organizátoři, vedle tradiční ochutnávky ultramaratonu formou startu na jednotlivé etapě, letos přichází s originální novinkou během poslední etapy. Tato sedmá tzv.„Cimrmanova etapa“ se poběží na dvě kola okolo Lomnice a to tak, že běžci vybíhají postupně ve skupinkách, kam jsou řazeni od průběžně nejpomalejšího až po nejrychlejšího. Poslední (tedy nejrychlejší) běžci startují v 11 hodin. Zmiňovanou novinkou bude půlmaraton, který se poběží na jedno kolo. Vložený závod odstartuje současně se skupinou nejrychlejších, kteří vyběhnou na poslední maraton závodu. Pořadatelé si troufli odhadnout, že mezi nimi bude i ikona současného ultraběhu Dan Orálek a nazvali tento půlmaraton „Startujeme s Danem Orálkem“. Bude zajímavé sledovat, jak dlouho příchozí účastníci půlmaratonu vydrží držet tempo nasazené Orálkem, který již bude mít v nohách 258 km jako součet z předcházejících šesti etap. Porazí ho někdo alespoň na jedno kolo, když on poběží kola dvě?

Možnost přihlášení k půlmaratonu bude u ZŠ Lomnice v sobotu 4.7.2015 v době do 10:15 hodin.Zájemci o účast v jednotlivých etapách se mohou přihlásit vždy hodinu před startem v místě startu.

Všechny potřebné informace jsou uvedeny na webu: www.mum.ultracau.cz

Propozice 1. etapy zde

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: