HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Samotná cesta je cíl aneb Rhétskou dráhou napříč krajinami

Samotná cesta je cíl aneb Rhétskou dráhou napříč krajinami

Seznamte se s Rhétskou dráhou, jednou z nejkrásnějších železničních tratí na světě. Zažijete mrazivý chlad ledovců Bernina, impozantní architekturu mnoha mostů a viaduktů a v neposlední řadě i sluncem zalité město Tirano se středomořskou atmosférou.

Nejkrásnější železniční trať na světě

Rhétská dráha, 384 kilometrů dlouhá železniční síť nabízí z úzkých červených vláčků dech beroucí výhledy do krajiny. Její koleje vedou skrze hory, podél průzračných řek, kvetoucími loukami, lesy a v zimě mnohokrát i metrovými sněhovými závějemi.

Nabízí hned dvě nejvyhledávanější panoramatické trasy, a to Ledovcový expres (145 CHF ve 2. tř.) a Bernina express (60 CHF ve 2. tř.). Na trase se dá ovšem cestovat i normálními vlaky. Se Swiss Passem tak nebudete vázáni na další jízdenky a cestu si opravdu užijete. Bohužel tak ale přijdete o zážitek z jízdy tradičními vagony se zaoblenými stěnami a skly až téměř do stropu. Ledovcový expres a Bernina Express vyžadují zakoupení jízdenky a místenky předem. Pokud budete mít Swiss Pass, tak Vám bude stačit si zařídit pouze předem místenk

Spojuje ledovcový alpský region se slunečným jihem Evropy. Panoramatická trasa Bernina Expresem podél ledovců a nejvyšších hor Graubündenu dolů na jih k palmám v Tiranu patří od roku 2008 na seznam památek světového dědictví UNESCO.

Švýcarsko nabízí nespočet možností jak příjemně strávit dovolenou. Co zajímavého vidět a zažít ve Walliských Alpách se dočtete v článku od Elišky Pastuszkové.

Ne nadarmo označil National Geographic Magazine trať Bernina Expressu jako jednu z nejkrásnějších železničních tratí na světě. Vlak vyjíždějící z Churu (585 m n. m.), se proplétá divokým údolím Albulatal až do oblasti Horního Engadinu. Odtud šplhá na svůj nejvyšší bod Ospizio Bernina (2 253 m n. m.) a pak rovnou dolů do Poschiava a Tirana (jen 429 m n. m.). V průběhu čtyř hodinové jízdy zažijete klimatické extrémy, poznáte různorodé kultury i jazyky.

Panoramatická trasa nabízí nádherné výhledy, Švýcarsko

Technický unikát

Bernina Expres zcela harmonicky zapadá do velkolepého světa hor. S naprostou lehkostí zvládá 55 tunelů, 196 mostů i stoupání až 70 promile. Má nejen pozoruhodnou historii, ale je především technickým unikátem. Panoramatický vlak Bernina Express zvládá železniční trať, která překonává nejvyšší stoupání, bez ozubnice, takže se nejedná o zubačku. Točité tunely i impozantní viadukty v Albulatalu nadchnou jak milovníky železnic, tak i obyčejné turisty. Nejkrásnějšími úseky Berniny jsou jednoznačně Albula, viadukt Brusio, cesta kolem ledovce Morteratsch a sjezd přes průsmyk Bernina dolů na Tirano.

Tip: Pokud budete chtít během cesty fotit, zvolte pro přepravu raději druhou třídu. Můžete si v ní stáhnout okénko, což první třída s klimatizací a panoramatickými okny neumožňuje. Z vlaku se fotí velmi dobře, ne nadarmo se mu říká: nejpomalejší rychlík světa.

Ledovcový expres – nejpomalejší rychlík světa

Ledovcový expres spojuje Graubünden s Wallisem již od roku 1930. Propojuje masiv Bernina s Matterhornem a zajišťuje obousměrné spojení světově proslulého lázeňského města Sv. Mořic s Zermattem. Napříč 300 mosty, okolo vrcholů Švýcarských Alp a přes 2 033 metrů vysoký Oberalppass do Zermattu se díky výhledu z panoramatických vagonů dostanete až téměř na dosah strmým vrcholkům.

Závěje mohou mít i několik metrů, Švýcarsko

Na sedmi a půl hodinové cestě mezi Sv. Mořicem a Zermattem jezdí od roku 2006 dvě zcela nové vozové soupravy. Odvážný nový design dbá na tradiční prvky a v plně klimatizovaných panoramatických vozech mohou cestující poslouchat informace o nejkrásnějších objektech podél trati rovnou v šesti jazycích. Ledovcový expres proveze své pasažéry švýcarským Grand Canyonem, nádherným úsekem mezi Vispem a Zermattem, ale i cestou přes Andermatt až k Zermattu a Matterhornu.

Švýcarsko bez rámečku 2012Plánujete-li opravdu aktivní léto plné outdoorových aktivit a sportu, nejlepší volbou je návštěva nedalekého Švýcarska, které nabízí malebné horské vesničky ve stínu skalnatých velikánů, dokonalý servis dopravy i ubytování a v neposlední řadě mnoho kulturních památek. Za dlouhými výlety do přírody se vydejte do regionu Aletsch se stejnojmenným ledovcem, který je největším v Alpách. V kantonu Valais zase najdete další skvělé vysokohorské středisko vhodné k mnohým sportovním aktivitám, a to Saas Fe. Pod světoznámým velikánem, Matterhornem, leží nejznámější a nejnavštěvovanější turistické středisko ve Švýcarsku Zermatt. Více tipů na cestování po Švýcarsku najdete na www.MojeSvycarsko.com.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: