Salomon How To Trailrun, 5.díl – Jirka Čípa

Salomon How To Trailrun, 5.díl – Jirka Čípa

Jde to s námi z kopce. Aspoň v pátém díle. O tom, jak se běhá z kopce, vám něco málo poví Jirka Čípa. Běžecký univerzál z Brna, který má na kontě spoustu úspěchů. Mezi nejvýraznější patří třeba 8. a 9. místo na MS v trailu nebo 4. místo z MS v běhu do vrchu.

Jirko, máš nějaký tajný trik pro běh z kopce?

Neřekl bych, že jsou tajné tipy, ale vybavuji si, že v prudších pasážích seběhu roztáhnu ruce a pravou koriguju a vyrovnávám jako kormidlem. Každopádně jak se říká, těžce na cvičišti, lehce… a člověk by měl mít něco odběháno v terénu. A co je také velmi důležité, měl by se dokázat uvolnit.

Máš raději technické seběhy nebo šotolinu, kde to můžeš rvát pod 3min/km.

Záleží, co si člověk představí pod technickým seběhem. Rozhodně prudký seběh po ostrých kamenech není  žádná odměna, ale ani tempo pod 3min/km po šotolině. Já mám nejradši klikaté trailové cestičky s kořeny a občasnými kameny s rozumným sklonem, kde se dá pěkně zablbnout.

TIP: Přečtěte si také: Mistrovství světa v trailu 2018: Neuvěřitelně náročný, krásný a především rychlý závod. Jiří Čípa bral deváté místo!

Rozpětí závodů, které absolvuješ je poměrně široké. Od kratších krosů po ultra. Líší se nějak zásadně běh z kopce mezi krátkými a dlouhými závody?

Zde také trochu záleží na terénu, ale rozhodně na dlouhých ultra závodech by neměl člověk jít do seběhů bez uvážení a naplno to napálit, protože u toho dost rychle odchází stehna, které potřebuje na absolvování celého závodu. Tudíž by měl být seběh co možná nejvíc uvolněný a hlavně v rozumném tempu, aby se vždy po seběhu dokázal zase „rozběhnout“.

Více informací se dozvíš naHowToTrailrun.cz

Mrkněte na 5. díl ze série Salomon How to Trailrun!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: