Jde to s námi z kopce. Aspoň v pátém díle. O tom, jak se běhá z kopce, vám něco málo poví Jirka Čípa. Běžecký univerzál z Brna, který má na kontě spoustu úspěchů. Mezi nejvýraznější patří třeba 8. a 9. místo na MS v trailu nebo 4. místo z MS v běhu do vrchu.
Jirko, máš nějaký tajný trik pro běh z kopce?
Neřekl bych, že jsou tajné tipy, ale vybavuji si, že v prudších pasážích seběhu roztáhnu ruce a pravou koriguju a vyrovnávám jako kormidlem. Každopádně jak se říká, těžce na cvičišti, lehce… a člověk by měl mít něco odběháno v terénu. A co je také velmi důležité, měl by se dokázat uvolnit.
Máš raději technické seběhy nebo šotolinu, kde to můžeš rvát pod 3min/km.
Záleží, co si člověk představí pod technickým seběhem. Rozhodně prudký seběh po ostrých kamenech není žádná odměna, ale ani tempo pod 3min/km po šotolině. Já mám nejradši klikaté trailové cestičky s kořeny a občasnými kameny s rozumným sklonem, kde se dá pěkně zablbnout.
TIP: Přečtěte si také: Mistrovství světa v trailu 2018: Neuvěřitelně náročný, krásný a především rychlý závod. Jiří Čípa bral deváté místo! |
Rozpětí závodů, které absolvuješ je poměrně široké. Od kratších krosů po ultra. Líší se nějak zásadně běh z kopce mezi krátkými a dlouhými závody?
Zde také trochu záleží na terénu, ale rozhodně na dlouhých ultra závodech by neměl člověk jít do seběhů bez uvážení a naplno to napálit, protože u toho dost rychle odchází stehna, které potřebuje na absolvování celého závodu. Tudíž by měl být seběh co možná nejvíc uvolněný a hlavně v rozumném tempu, aby se vždy po seběhu dokázal zase „rozběhnout“.
Více informací se dozvíš naHowToTrailrun.cz