S chladnou hlavou

S chladnou hlavou

Naše malá výprava si dala za cíl v zimních podmínkách uskutečnit přechod norské náhorní plošiny Hardangervidda. Nechejme se překvapit, co nás v severské pustině čeká.

TERMÍN NEBO HARMONOGRAM KONÁNÍ

Přesný termín akce zatím není znám. Pojedeme v období přelomu měsíců března a dubna.

Velmi přibližný harmonogram:
1. den :  ráno výjezd z prahy a cesta autem (Německo, trajekt do Švédska, Norsko), v nočních či ranních hodinách příjezd na místo
2. až cca 9. den :  nevyzpytatelně probíhající putování
cca 10. den : cesta zpět (Norsko, trajekt do Dánska, Německo, ČR)

POPIS PROJEKTU

Cílem našeho projektu je zhruba týdenní přechod norské náhorní plošiny Hardangervidda. Hardangervidda je největší a nejjižnější z norských národních parků o rozloze 3422 km². Nadmořská výška se pohybuje v rozmezí 1100 – 1400 m.n.m., díky čemuž je to nejvýše položená náhorní plošina v severní evropě. Zdejší nekonečné sněhové pláně si vybral kdysi Amundsen pro nácvik polárních expedic. Jen souhrou náhod zde tento vzor všech severských nadšenců nenalezl smrt.
Celá akce se uskuteční na přelomu března a dubna (ideálně o velikonocích, kdy by dokonce měli být v provozu některé chaty na naší trase). Včetně cesty do Norska zabere projekt 10 – 12 dní. Samotný přechod uskutečníme pouze ve dvou lidech, do Norska však odcestujeme s dvojicí rybářů, kteří budou v průběhu našeho snažení prověřovat možnosti rybolovu v nedalekém Hardangerfjordu.
Plánovaná trasa je logickou linií skrz Hardangerviddu a protíná území národního parku ze severovýchodu na jihozápad. Budeme se tedy pohybovat po hranici slavného norského kraje Telemark, kde byly položeny základy známého lyžařského stylu. Osa přechodu je Ustaoset – Tuva  – Rauhellern – Sandhaug – Litlos –  Hellevassbu – Haukeliseter (cca 120 km). V případě nepříznivých podmínek máme v záloze kratší varianty, zejména únik přes jezero Møsvatnet do Rjukanu. Možnosti předčasného ústupu jsou však velmi malé.
Během dne se chceme pohybovat na sněžnicích. Veškeré vybavení si potáhneme na saních a noci přečkáme ve stanu. Možnost jakékoliv podpory zvenčí je mizivá kvůli chybějící infrastruktuře. Nejvýznamější zimní cesty pro běžkaře jsou na kraji(!) Hardangerviddy za dobrého počasí udržovány sněžnýmy skůtry. Jinak pustina. Většina chat v oblasti patří norskému turistickému svazu, většina z nich je až na velikonoční svátky přes zimu zamčená. Mobilní signál je jen v blízkosti některých chat.
Teplota klesá v noci hluboko pod nulu, krajina je často bičována silným a vytrvalým větrem, v kterém se může stát velkým problémem i postavit stan. V lednu a únoru jsou poměrně časté i několikadenní sněhové bouře, v našem termínu by nás však potkat ve velké síle neměly. Nešvarům přírody budem čelit jen s tím, co si povezeme na saních.
V lednu 2010 vzniknou internetové stránky, kde budeme informovat o přípravě cesty, a po návratu se podělíme o dojmy a především o praktické informace z cesty (GPS souřadnice, detailní popis cesty, info o případných problémech atd.)

INFORMACE O ŽADATELI

Jméno: Jan Choutka
Kvalifikace nebo zkušenosti ve vztahu k projektu: Nejhodnotnější horolezecké zkušenosti: ALPY: Mt. Blanc 4810 (papežskou cestou z itálie), Ortler 3905 (normálka), KAVKAZ: Kazbek 5057 (gruzínská normálka)

ÚDAJE O OSTATNÍCH ÚČASTNÍCÍCH PROJEKTU

Jaroslav Hlávka, fakt hustej polárník (co nikdy nebyl za polárním kruhem), co se nebojí zimy (když má dobré vybavení od Humi :)), 2x Mt Blanc, přechod zimních V. Tater alpským stylem

POŽADOVANÁ PODPORA

Zboží značky HUMI: např. softshellové bundy SOKOKEII (2X), ponožky OUTDOOR (2X), nebo jakkékoliv jiné které by se nám mohlo hodit –proti větru, zimě

PŘEDPOKLÁDANÉ VÝSTUPY PROJEKTU

Přednášky: minimálně 2

Webové stránky: ano

Jiné: články na internetu, poskytnutí fotografického materiálu pro účely EF nebo HUMI OUTDOOR (fotky HUMI  vybavení ve vizuálně atraktivním prostředí, otestování HUMI vybavení v náročných podmínkách a zpětná vazba na něj)

Expediční fond je podporován těmito společnostmi:

Partneři Expedičního fondu:

Koktejl_2.jpg

Humi.jpg

ECP_1.jpg

KATADYN.jpg

Gumotex.jpg

Hedvabn___stezka.jpg

Oficiální partneři:

__esk___speleologick___slope__nost.jpg

__esk___horolezeck___svaz___mal__.JPG

Vesm__r___mal__.jpg

Významní sponzoři Expedičního fondu:

Svojtka.jpg

HedvabnouStezku.cz založili a provozují cestovatelé pro cestovatele. Veškeré příjmy z inzerce věnujeme na neziskové projekty prostřednictvím Expedičního fondu. Hedvábná stezka je pro nás symbolem. Lidé po ní putují už 2500 let, ale taková cesta stále vyžaduje odvahu a vytrvalost. Na Hedvábné stezce i dnes každý prožije „svá vlastní dobrodružství“ a „objeví pro sebe“ nová místa nebo třeba sám sebe. Doba objevů a dobrodružství zdaleka neskončila. Kdo chce, ten je i dnes najde na mnoha místech světa.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: