Průzkumník a později i vládce tzv. Poamuří, oblasti kolem řeky Amuru, způsobil dlouhotrvající válku s Čínou.
Němce Huboldta známe daleko více jako přírodovědce než jako cestovatele. Proto je nutné zdůraznit, že všechny jeho vědecké poznatky vycházely z dlouhých cesty po Jižní Americe či carském Rusku. Vědec dovezl tisíce exemplářů, které pak do konce života zpracovával.
Spolu se svým představeným studoval mnich Huc zásady lámaistické víry v Tibetu, kam se na několik týdnů dostal díky převlečení za lámu.
Téměř legendou se stal Hillary v roce 1953, kdy spolu s Tenzingen Norkayem vystoupili na nejvyšší horu světa. I poté novozálandský horolezec pokračoval ve velkých expedicích. Dostal se na jižní pól, hledal yettiho a pokusil se na člunu překonat Gangu v celé její délce. Štafetu svých objevů předal svému synovi.
Desítky diplomatických misí podnikl Herberstein pro habsburské panovníky. Nejvýznamější z nich vedla do Ruska.
Několikrát se N.A. Severcov vydal do Střední Asie, aby tu mohl zkoumat zejména pohoří Ťan-šan. Na základě svých poznatků vytvořil Severcov geologickou mapu a obsáhlou vědeckou monografii tohoto pohoří.
Adolf Schlagintweit byl stejně jako všichni tři jeho bratrové cestovatel. Prozkoumal mnohá místa v Centrální Asii v Tibetu i v Indii. Kvůli podezření ze špionáže byl na svých cestých zajat a popraven.
Německý cestovatel, později diplomat, P.F. Siebold byl významným objevitelem vnitrozemí Japonska, kam se do té doby téměř žádný jiný Evropan nedostal. Na základě svých poznatků začal von Siebold vydávat knihy o Japonsku, včetně japonského atlasu.
Francouz Garnier spolu se svou výpravou pronikal nejprve do Vietnamu, poté do Laosu a nakonec až za hranice Číny. I když jeho výpravy nepřinesly mnoho politických úspěchů, pro geografii byly převratné.
Po návrau Kolumba z Ameriky, poslali Portugalci Vasco de Gamu hledat cestu po moři do Indie. Nadaný mořeplavec byl úspěšný a do Evropy se vrátil jako hrdina. Jeho další cesta však již nebyla objevná, ale dobyvatleská. Později se dokonce stal indickým místokrálem.
Skylaxův významný přínos pro další cestovatele byl jeho osobně vypracovaný návod pro další námořníky, který byl významný dalších 2 tisíce let.
Britský obchodník, jenž objevil Jižní Shetlandy při své obchodní cestě.
Úspěchem tohoto cestovatele se stal přechod pouště Rub al-Chálí.
A. Vámbéry se zabýval teorií o středoasijském původu Maďarů. Kvůli této doměnce se vydal do oblasti Malé Asie, kde hledal důkazy. Bohužel tuto teorii neproměnil ve skutečnsot a díky svým názorům byl v rodné zemi odmítnut.
Další z cestovatelů, který se toužil dostat až k pólu. V.J.Vize, podle kterého je pojmenován ostrov v Severním ledovém oceánu. Po cestě kolem světa se stal profesorem na petěrburské univerzitě.