ROZHOVOR: Digitální nomád Adam Marčan sdílí, jak prožít život na cestách

ROZHOVOR: Digitální nomád Adam Marčan sdílí, jak prožít život na cestách

Adam Marčan, narozen v Beskydech, je digitální nomád a cestuje již několik let po celém světě. Na cestách potkal i svou přítelkyni Aleks a nyní cestuje s ní. Díky vážnému zranění si uvědomil, jak je život krátký, a proto si ho teď užívá plnými doušky. V rozhovoru najdete několik jeho rad a tipů, jak prožít podobně plný život.

Adame, co hlavně tě na cestách živí?

Pracuji na projektu Naučmese.cz, který spojuje lidi, kteří něco umí s těmi, kteří by se to chtěli naučit. Naučmese funguje již 4 roky a poslední dva roky z toho mám normální plat. Když jsem začínal nomádovat, živil jsem se jako webový designér na volné noze.

Vždycky je těžké se s někým domluvit bez osobního setkání. Komplikuje ti to občas práci? Jak potom domluva probíhá?

V poslední době se „roztrhl pytel“ s radami, jak se stát digitálními nomády. Máš nějakou svou speciální vlastní, kterou se nedočteme na každém druhém blogu?

Dostal si nějaký kopanec od života, který tě přivedl k tomuto způsobu života, nebo to byla spíše jakási dlouhá cesta poznání?

Kopanců bylo vícero. Řekl bych, že každý druhý rok přichází nějaký pořádný. První byl, když se semnou rozešla po sedmi letech první holka, objevil jsem tou dobou termín „minimalismus“. Přestal si kupovat zbytečnosti a odešel z webové agentury na volnou nohu. Druhá kopačka byla doslovná – když mi jeden kluk při mé poetické ego chvilce před děvčaty vrazil nohu do tváře a já měl pak dva měsíce se sdrátovanou pusou čas přemýšlet o tom, jak se chovám a co tady vlastně dělám.

Popravdě pro mě není úplně pochopitelný způsob digitálního nomádství ve stylu přesunu se na zimu do Chang Mai a chodím denně do coworkingového centra. Ve výsledku pak pracuju stejně jako doma, ale navíc mám na hony daleko všechny blízké i klienty. Jak probíhá ta tvoje práce na cestách?

Láká vás život digitálních nomádů? Přečtěte si článek o výhodách a nevýhodách podnikání z pláže, který nám sepsala Alexanda Kropp alias Sama na cestách.

Asi je to taky hodně o osobních preferencích. Já zase miluji pracovat z české chaty na horách a po obědě chodit běžkovat 🙂 Kolik peněz potřebuješ cca na měsíc takového života?

Uděláš si občas opravdovou dovolenou, tedy jedeš na místa, kde není na každém rohu wifi (i když i ta se už těžko hledají) či nefunguje telefon a třeba dva tři týdny vůbec nepracuješ?

Sama vím, že je občas těžké se donutit k práci, když záleží v podstatě jen na tobě kdy a kolik toho uděláš. Máš nějaký denní režim, který dodržuješ kdekoliv?

Festival Obzory

Těště se na přednášku Adama Marčana na letošním festivalu OBZORY!
Čerstvé expedice, známé osobnosti, důkladné know-how a praktické rady pro milovníky všelijakých aktivit v přírodě, inspirace, exotické jídlo, večerní koncert, skvělá atmosféra, místo, kde se potkávají fajn lidi… vše na jednom místě v Praze (Filozofická fakulta UK), o víkendu 12. – 13. 11. 2016. www.FestivalObzory.cz

Kolik času trávíš poslední roky v Čechách?

Jak si vybíráš destinace, do nichž se vydáváš za poznáním a prací?

Kde všude ses podíval za dobu, co ses rozhodl pro život digitálního nomáda?

Teď už tedy cestuješ s přítelkyní. Jak dlouho si v životě hledal někoho, kdo má stejné životní hodnoty?

Spousta čtenářů se s tebou určitě rádi setkají osobně. Kdy a kde je to možné?

Díky za rozhovor!

Adamův profil najdete také na Naučmese.cz, kde jsou vypsány i aktuální kurzy. Jeho cestování můžete sledovat také na jeho osobních webových stránkách, Facebooku a Instagramu.

Zkušenosti čtenářů

mifo

Už aby tenhle trend nomádů šel do háje. Ted nám každý bude ukazovat co jedl, kde chlastal a s kým chodí. Koho to vlastně zajímá?

pajas
mifo:

Ten trenhle trend je a určitě v příští době bude na vzestupu. Současná generace nechce sedět 8 hodin v kanceláři, pak jít domů, večer koukat na bednu a druhý den znovu to samé. A je to dobře. Když to současné technologie umožňují, proč toho nevyužít? Fandím tomu a kdyby to bylo před nějakými 10-15 lety, asi bych tam také směroval. Dnes jsem rád aspoň za homeoffice ;-).

mifo
pajas:

Tento příspěvek byl redakcí smazán jako nevhodný

Katka

Digitální nomádství je skvělý a inspirativní trend a podle čtenosti těchto článku si troufám říct, že to zajímá hodně lidí 😉

mifo
Katka:

Trend to možná je, ale není nad pohodlný kancl kde si svou práci udělám mnohem lépe. A pracovat jen na malém notebooku někde u džungle taky není zrovna moc zajímavé. Vždycky se musím smát těm lidem kteří sedí na pláži kde je 40 stupnu a oni dělají že pracují. Nebo v kavárně, proboha za 5 let všichni budou jen sedět u notebooku v kavárně jak roboti, místo toho aby se spolu bavili. Divná doba a ještě více divnější mladí lidé kteří už asi nevím kudy kam. Toto je jen showbiz a pr a masturbace svého ega. Trend který jen okopíroval z Usa jak tupé ovce.

honza
mifo:

Oni vám nenutí svůj styl, vy jim také nenuťte ten svůj kancelářský.
Je směšné, že jste se rozhodnul, že víte lépe než sami „digitální nomádi“, že by pro ně bylo lepší kdyby seděli v kancelářích.
A vůbec, i vás te trend evidentně dost zajímá, když máte zapotřebí číst si o tom a ještě se k tomu vyjadřovat…

mifo
honza:

Ne jen si myslím že zbytečně blbnou hlavy mladým lidem

Katka

Digitální nomádství je skvělý a inspirativní trend a podle čtenosti těchto článku si troufám říct, že to zajímá hodně lidí 😉

Honza Reiti

mifo je chudák, nechte ho shnít v českým kanclu.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: