ROZBOR POSTUPŮ: Všeliké kvaltování toliko hovada božího hodno jest aneb sprinterský víkend v Uherském Brodě

ROZBOR POSTUPŮ: Všeliké kvaltování toliko hovada božího hodno jest aneb sprinterský víkend v Uherském Brodě

Stejně jako si zřejmě pomalu budeme na mezinárodní scéně zvykat na rozdělení závodů na lesní a sprinterské disciplíny, tak se po loňském vzoru opět sdružily závody ve sprintování alias kvaltování (jak organizátoři použili na webu citát J.A.Komenského, uherskobrodského rodáka) do jednoho víkendu. Tedy dvouzávod Mistrovství ČR, v sobotu ve sprintu jednotlivců a v neděli sprintových štafet.

Pořádal oddíl z Luhačovic, z dějiště právě loňského mistrovství České republice. A opět ve vzduchu visela nějaká ta možnost nominace na zbývající místa pro Mistrovství Evropy.

Sprint závod žen

Opět budeme využívat GPS tracking a opět si tento intervalový závod pro přehlednost nasimulujeme tak, jako kdyby všichni závodníci startovali hromadně.

Titul z loňského roku obhajovala Denisa Kosová (OK99 Hradec Králové, nebo také můžeme používat zkratku PHK), stříbro Marta Fenclová a bronz Jana Knapová (obě z Pardubic). A všechny loňské medailistky byly na startu i letos. Očekával se vyrovnaný duel mezi Kosovou a Knapovou, což se zcela potvrdilo, ikdyž s překvapivým závěrem.

Úvod tratě nabízí po zahřívací jedničce zajímavý postup na dvojku, který se v podání žen větví do čtyř verzí. Jako nejúspěšnější se jeví ta, kterou zvolila právě dvojice Knapová + Kosová, tj. víceméně středem. Při postupu na trojku krásně vidíme, jak se sledovaná nejlepší osmička závodnic natahuje. Důležitý moment se odehrál u čtvrté kontroly. K tomu se na konci vrátíme, nyní si všimneme, že Knapová zde získává náskok. Na pětku jde Gregorová jako jediná severní trasou a spíše zde ztrácí. Další stavitelsky povedený postup přichází na šestku, kde se nabízí minimálně tři varianty. Kosová volí východní, Knapová prostřední, na které je těsně před kontrolou umělá překážka. Můžeme si všimnout, že Knapová je na šestce a třeba Gregorová teprve v půlce tohoto dlouhého postupu. Okolo sedmé kontroly je pořadí následující: Knapová s náskokem, trio Kosová, Kabáthová, Topinková a za nimi Hočičková, Fenclová, Poklopová, Jakobová, Gregorová.

Po chvíli oddechu zde máme opět důvod ke zpozornění. Postup na dvanáctku vede vzdušně přes náměstí, které je ale z většiny zašrafované (= zakázané) a tak se nabízí volba zleva nebo zprava, kde je na postupu opět umělý plot. Ať si toho Knapová na této variantě, kterou jde většina závodnic, všimla nebo ne, obíhá zprava možná až moc a na kontrole se téměř sbíhá s Kosovou.

Prohlédněte si další postupy ke sprintu žen…

A jdeme do finále. Volba na čtrnáctku – Kosová stále stahuje Knapovou, Kabáthová jde zleva, k dvojici Topinková + Fenclová se přibližuje Gregorová. Na poslední kontrolu (= sběrka) jde Knapová zprava, Kosová zleva. Cíl – na vteřinu stejný čas! Vypadá to na dvě první místa, ovšem až do okamžiku, kdy si Jana Knapová vyčte svůj čip a my tak máme potvrzeno podezření, které šlo nabýt při sledování trackingu u čtvrté kontroly. A skutečně, pardubická běžkyně zde orazila jinou kontrolu a je tak diskvalifikována. Zlato je tak pouze pro Denisu Kosovou, stříbro pro Evu Kabáthovou a o bronzu pro Kamilu Gregorovou rozhodla jediná vteřina, která ji dělila od čtvrté Moniky Topinkové. Páté místo pak obsadila Marta Fenclová.

Výsledky

1. Denisa Kosová (PHK)                   13:42

2. Eva Kabáthová (ZBM)                  14:05

3. Kamila Gregorová (CTB)               14:10

4. Monika Topinková (PHK)               14:11

5. Marta Fenclová (LPU)                   14:20

6. Vendula Horčičková (LCE)            14:31

7. Adélka Jakobová (PGP)                 14:33

8. Lenka Poklopová (ZBM)                14:35

9. Dominika Plochová (DKP)             14:44

10. Klára Procházková (LPU)            14:45

Spint – Závod mužů

Loni zvítězil brněnský Adam Chloupek před luhačovickým Michalem Hubáčkem a pardubickým Davidem Procházkou. Letos mezi poměrně jasné favority patřil šumperský Vojta Král, jemuž měl ztrpčovat život především švýcarský reprezentant Baptiste Rollier běhající za OK99 Hradec Králové a dále Jan Procházka (Praga), Miloš Nykodým (Brno) nebo třeba Jan Mrázek a další.

Zahřívací volba na jedničku a je tu obdobný postup na dvojku jako u žen. Zde jdou ale všichni sledovaní muži (první desítka celkových výsledků) prakticky stejně. Můžeme vidět, že vede Král, naopak Nykodým má už teď malé zpoždění. Série voleb na čtyřku, pětku a šestku. Král si buduje náskok, za ním je to už natěsnané. Tato situace pokračuje celou střední částí tratě. Před dlouhým postupem se z pole pronásledovatelů mírně vytahuje Procházka (J.) a Mrázek. Volba přes náměstí – na cestu zprava se vydává Král s Mrázkem, na levou Procházka. Zdá se, že trochu vedoucího závodníka dotahují. Na postupu na dvaadvacítku pohasíná šance Mrázka na medaili (Mrázek: „Jenže tři kontroly před cílem přišlo zatmění. Zvolil jsem delší postup, zato víc do kopce a závěr v půlmetrové trávě. A k tomu jsem ještě přeběhl silnici… Ztráta 25 sekund a sešup ze třetího místa.“), uvolněné místo přebírá Rollier. Jan Procházka stahuje Králův náskok čím dál víc, ale časomíra se mu v cíli zastavuje pět vteřin za zlatem šumperského závodníka. Bronz připadá Rollierovi, těsný souboj o další místa vyhrává Hájek následován Procházkou (D.), Poklopem, Nykodýmem a Mrázkem.

Prohlédněte si další postupy sprintu mužů…

Výsledky:

1. Vojtěch Král (SSU)                        14:59

2. Jan Procházka (PGP)                     15:05

3. Baptiste Rollier (PHK)                   15:27

4. Daniel Hájek (ZBM)                     15:42

5. David Procházka (LPU)               15:48

5. Martin Poklop (SSU)                     15:48

7. Miloš Nykodým (ZBM)                15:51

7. Jan Mrázek (SJC)                           15:51

9. Marek Minář (ASU)                       16:00

10. Pavel Brlica (ZBM)                     16:12

Sprintové štafety

Loni spolu svedly těsný duel týmy Pragovky a Žabovřesk, z nichž byl lepší první jmenovaný, když obhájil titul z premiérového šampionátu v této disciplíně. Stejně tak těsné to bylo mezi třetím OK99 Hradec Králové a dalšími štafetami (Turnov, Jičín, Luhačovice, Pardubice,…). Letos byl výčet adeptů podobný, v poslední době se dá celkem s jistotou říct, že by bylo velkým překvapením, kdyby se na čele spolu nepraly Praga, Hradec, Pardubice a Brno. A v posledním případě nemůžeme mluvit pouze o jedné klubové štafetě; takovou silou momentálně disponuje brněnský velkoklub…).

Při analýze GPS si konečně již nic simulovat nemusíme, protože závodníci opravdu vystartovali všichni najednou (alespoň tedy samozřejmě první úseky).

1. úsek

Z prvního úseku pořadatelé neposkytují GPS záznam, tak se podíváme pouze na mezičasy z radiokontrol. A hned na prvním mezičase se dějí velké věci. Registrujeme zde v první pětce sice hned tři štafety Brna, ale zrovna té nejvíc favorizované (Indráková) se úvod nepovedl dramaticky a na 28.místě ztrácí již přes dvě minuty. Naopak, kdo za to vzal od prvních metrů je Monika Topinková (Hradec), na všech mezičasech vede a nakonec předává s náskokem téměř půl minuty na béčko Brna (Hiklová). Následují áčko a béčko Pardubic (Fenclová, Hančová), céčko a déčko Brna (Hlavová, Hiršová), obhájci z Pragy (Matějů) ztrácí na sedmém místě již skoro minutu.

2. úsek

S druhým úsekem již vstupujeme do děje i obrazově. Na jedničku je poměrně zákeřná farsta, kdo má severnější kontrolu, může se poměrně snadno nechat strhnout davem a tím se nachytat. V úvodu vidíme náskok Hradce (PHK) v podání Rolliera. Pěkný dlouhý postup na pátou kontrolu, nabízející volbu zprava (Rollier) nebo zleva (ZBM2 – Zimmermann, LPU1 – Procházka). Také vidíme, že zatímco se Hradec blíží na pětku, ZBM1 (Hájek) razí teprve trojku. Posunujeme se dál, Rollier na šestnáctce, pronásledovatelé mezi průběhem arénou a patnáctkou, Hájek na jedenáctce. Pořadí na předávce – náskok Hradce (opět nejlepší čas na úseku) je již minuta a půl na Pardubice. Dále ZBM2, ZBM3 (Chloupek), LPU2 (Nožka), PGP (Flašar). Hájek stáhl z osmnáctého na sedmé místo, ztráta v této chvíli činí dvě a půl minuty.

3. úsek

Na třetí úsek vyráží včerejší vítězka Denisa Kosová (PHK). U dlouhého postupu na pětku si můžeme všimnout, že ho možná nešla úplně ideálně. Na příležitost čekají dvě štafety Pardubic (Knapová, Procházková) a spolu s se svým áčkem (Kabáthová), které je zpět ve hře, také další dvě brněnské (Poklopová, Hrušková). O další kousek zpět jsou Praga (Jakobová) a Luhačovice (Horčičková). Kosová v závěrečném úseku, za ní arénou nejdříve probíhá Knapová. Je zde poslední předávka. Kosová zřejmě něco na svém úseku ztratila, ale náskok je stále přes minutu. Pardubice druhé, béčko Brna třetí. Procházková za béčko výborným časem předává čtvrtá, ale ještě lepší výkon předvádí Eva Kabáthová a áčko Žabin je už necelou půl minutu od stříbra.

4. úsek

A je tu finiš. Za Hradec Jan Petržela, za Pardubice Matěj Kamenický, béčko Brna Pavel Brlica, béčko Pardubic Filip Záveský, za áčko Brna Miloš Nykodým, a dále Švirák (ZBM3), Hubáček (LCE), a dokázat nemožné se chystá Jan Procházka (PGP). Úvodní úsek vyšel dobře Nykodýmovi, který se posouvá již na třetí pozici a stíhá Kamenického. Na pětku jdou všichni finišmeni severní variantou. Petržela se blíží na divácký průběh arénou a Nykodým dobíhá Pardubice. Podle GPS se zdá, že v momentě, kdy Procházka dobíhá dvě brněnské štafety, zároveň přebíhá osmou kontrolu a musí se vracet. Petržela odbíhá ze sedmnáctky, cestou se míjí s Nykodýmem mířící zprava na šestnáctku, zatímco Kamenický jde zleva. Zdá se být jasné, že medaile si rozdělí právě tito tři, a vše směřuje k souboji o stříbro. Jan Petržela v cíli a OK99 Hradec Králové má zlato! Miloš Nykodým je v závěru o krok napřed a áčko Žabovřesk je tak druhé. Matěj Kamenický dobíhá Pardubicím pro bronz. Nedlouho po nich registrujeme v cíli béčko a céčko Žabovřesk a až po nich aspoň velkou bednu zachraňují obhájci z Pragy.

Výsledky:

1. OK 99 Hradec Králové (Topinková, Rollier, Kosová, Petržela)

2. Žabovřesky Brno A (Indráková, Hájek, Kabáthová, Nykodým)

3. Lokomotiva Pardubice (Fenclová, Procházka, Knapová, Kamenický)

4. Žabovřesky Brno B (Hiklová, Zimmermann, Poklopová, Brlica)

5. Žabovřesky Brno C (Hlavová, Chloupek, Hrušková, Švirák)

6. SK Praga (Matějů, Flašar, Jakobová, Procházka)

7. Lokomotiva Pardubice B (Hančová, Nožka, Procházková, Záveský)

8. Slovan Luhačovice (Sklenářová, Mudrák, Horčičková, Hubáček)

9. TŽ Třinec (Sabelová, Argaláš, Argalášová, Kantor)

10. Žabovřesky Brno (Hiršová, Hruška, Chromá, Mokrý)

Jakub Weiner

Jakub Weiner
– autor článku

orientační běžec ze Slávie Hradec Králové, z části obdivně a z části závistivě sledující výkony našich nejlepších závodníků s vědomím, že se k nim během kariéry nikdy ani nepřiblížil. Bez výraznějšího individuálního výsledku, dvě bronzové placky z republikového mistrovství mu muselo vyběhnout až šest kamarádů v rámci sedmičlenných družstev (2004, 2005).

Bloger postižen občasnou intenzivní grafomanií, těžkou formou prokrastinace, které zároveň využívá pro svoji publikační činnost. V orienťáku jinak také stavitel tratí a v civilu domů (architekt).

Foto: Tomáš Bubela

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: