Rock Point – Horská výzva trhla v Jeseníkách rekord

Rock Point – Horská výzva trhla v Jeseníkách rekord

Kouty nad Desnou – Historický rekord trhnul závod seriálu horských běhů a trekingu dvojic Rock Point – Horská výzva. Na úvodní akci letošního ročníku se v Koutech nad Desnou sešlo na devět set běžců-dobrodruhů. Královskou čtyřiašedesátikilometrovou trasu „Long“ celkově za osm a půl hodiny ovládlo zlaté duo Libor Trtek se Stanislavem Najvertem.

„Poprvé v historii jsme se dostali na hranici devíti set účastníků. Z takového počtu závodníků můžeme mít opravdu velkou radost. Týden před závodem velmi nasněžilo a s Horskou službou Jeseníky jsme se domluvili, že z bezpečnostních důvodů zvolníme pravidla a naopak doporučíme pomůcky, které byly původně zakázány, pro příklad sněžnice nebo nesmeky. Přestože se toho mnozí určitě zalekli, účast byla skutečně rekordní. Pro nás je to ale obrovský závazek. Stále nejsme tak dokonalou akcí, jak bych si přál, ale intenzivně pracujeme na tom, aby se tu běžcům a jejich doprovodu líbilo a rádi se vraceli. Není to ale jednoduché,“ sdělil ředitel závodu Rock Point – Horská výzva Pavel Zitta.

Největší pozornost se strhávala k závodu na dlouhé trase. Ta startovala jen pět minut před páteční půlnocí. Nejrychlejší byli v cíli už v sobotu nad ránem. Po osmi a půl hodině cílovou branou v areálu Kouty prošli ruku v ruce vítězové z Adidas Outdoor Teamu Libor Trtek se Stanislavem Najvertem. Druhé sestavě Petrovi Žákovskému s Vítem Otevřelem nadělila zlatá dvojka sedm minut. „Závod se lámal už na nějakém desátém patnáctém kilometru, kdy se pole začalo výrazně trhat. Prakticky od té doby jsme na čele byli spolu s dvojicí, která přiběhla za námi. Klukům jsme utekli až v závěru, když jsme vyběhli na poslední kopec,“ podotkl jeden z vítězů Libor Trtek z Uherského Brodu. Jejich prvenství ale rozhodně nebylo jednoduché. Stanislava Najverta zastavil nepříjemný pád na umrzlé sjezdovce, při kterém se dlouze a nekontrolovaně sklouznul do lesa. Ztratil hůlku, bidon i čelovku. „Tu, jelikož svítila, jsem jako jedinou našel. Byl to pád, jak z nějaké reklamy, kdy jsem se bál, že mě v lese propíchne větev. Klouzal jsem se a nemohl vůbec nic dělat. Před očima se mi ve vteřině mihnul celý život. Stálo nás dost sil vedoucí dvojici doběhnout, ale paradoxně nás tenhle incident pro finiš pořádně nakopl,“ usmál se v cíli už spokojený Stanislav Najvert z Ostravy.

Stříbro pro dvojici Paloncý a Šilar z žen první Rampírová se Skalickou

Slavnostní pódium nejrychlejších mužů zkompletovali vítězové extrémní Rock Point – Zimní výzvy Pavel Paloncý s Filipem Šilarem. Bronzová dvojice tentokrát ztratila více než půl hodiny. „Chtěli jsme se porvat o vítězství, ale prostě to nešlo. Za pár dnů jedeme do Číny, a tak jsme na tento závod neladili. Bylo to výborné pro přípravu a navíc to máme kousek za barákem. Nemohu ale výsledek svést na to, že jsem šel z únavy, a kdyby to tak nebylo, že bychom všechny porazili. Chlapi rozhodně umí. Věděli jsme, o koho jde. Sešla se tu velmi slušná konkurence,“ pochválil závodní sestavu vyhlášený extrémista Pavel Paloncý.

Na všech třech tratích se ale soupeřilo hned v pěti kategoriích. Atleti běželi ve dvojicích – muži, ženy, mix a na muže a ženy je letos nově rozdělena další kategorie dogtreking, kdy jde pán se svým psem. Na Longu ženskou kategorii ovládly Klára Rampírová s Kristýnou Skalickou, které závod daly za necelých deset hodin. Prvním mix týmem byla dvojice Marie Jiřičková s Jardou Jislem. Dlouhý dogtreking vyhrál Jarda Maixner a Miluše Nováková.

Každý si našel svou výzvu

Střední trati v mužích kralovali Tomáš Maceček s Adamem Ondruchem, v ženách Linda Beniačová s Marcelou Mikuleckou, v mixech Oldřich Kokošek s Andreou Krstevovou. Nejrychleji se svým psem střední trať uběhl Jiří Švancara a Veronika Tuhovčáková.

Nejkratší čtrnáctikilometrovou trasu Short nejrychleji zvládla mužská dvojice Miroslav Bětík se Stanislavem Mudrákem, která na zdolání potřebovala půl druhé hodiny. Ženskou kategorii ovládly Martina Kovaříková a Hana Pachovská. Vítězství v mixech slavila polská sestava Agnieszka Malik a Maciej Cieciuch. Se psem byl nejrychlejší Michal Marcel a Zdenka Dušková. „Každý, kdo se postavil na start kterékoli trati, je pro mě vítězem. Smekám před všemi výkony. Zásadní je, že jsme přiměli tolik lidí k pohybu na čerstvém vzduchu místo sezení před televizí. Jsem strašně rád, že si tu každý našel tu svoji výzvu. Někdo víc bojoval s časem, další s konkurencí, jiný sám sebou a tím Rock Point – Horská výzva naplnila svoji hlavní myšlenku. Věřím, že jsme účastníky neodradili a v početné sestavě se potkáme při druhém závodě seriálu v Krkonoších,“ zve ředitel závodu Pavel Zitta na druhou zastávku, která se v Peci pod Sněžkou bude konat 12. a 13. června.

Výsledky

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: