HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Pádler.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

RADY NA CESTU

POSLEDNÍ DISKUSE

Z Harare do Kapského města - severní variantaSeverní trasa Harare – Kapské město


Zimbabwe. Z Harare zamiřte na severozápad do národního parku Chinhoyi Caves, jehož četné jeskyně byly již před 1500 lety používány místními domorodými kmeny. Národní park Mana Pools a Kariba na břehu stejnojmenného jezera jsou výborná místa k ochutnání vodního života podél Zambezi – včetně hrochů, krokodýlů, ale také zeber a slonů.


Zambie. Obdobu NP Mana Pools je v Zambii národní park Lower Zambezi. Z Lusaky stojí za zajížďku největší zambijský a jeden z největších národních parků světa Kafue. Na jeho říčních březích, lesích a savanách můžete spatřit slony, antilopy, krokodýly, hrochy a se štěstím i lvy, leopardy a gepardy. Zpět na hlavní trase z Lusaky do Botswany nevynechejte historické město Livingston a Viktoriiny vodopády.


Botswana. Kasane na zambijsko-botswanské hranici je vstupním bodem do národního parku Chobe, největší koncentrace divoké zvěře v Botswaně. Odsud zamiřte do městečka Nata, jež je jedním z přístupových bodů na bizarní solné pláně Makgadikgadi, zabírající rozlohu větší než Česká republika. Po několika slaných dnech se vydejte na východ do centra pouště Kalahari představovaného chráněnou rezervací Central Kalahari. Až se nabažíte skal a savan, vyměňte je za vodu v deltě řeky Okvanago na severu Botswany. Okavango pramení v Angole a svou pouť končí po necelých 1500 kilometrech v 16 000 čtverečních kilometrů velkém bludišti lagun, kanálů a ostrovů na okraji pouště Kalahari.


Namibie. Prvních 200 km v severní Namibie se připravte na stopování – doprava je řídká. Odměnou vám však bude návštěva národního parku Etosha s reprezentativní přehlídkou téměř 500 druhů afrických savců, ptačích druhů a obojživelníku, to vše v lesích a savanách o rozloze třetiny České republiky. Skalnaté a písečné mělčiny 500 km dlouhého Pobřeží koster (Skeleton Coast) nesou název podle mnoha trosečníků ze ztroskotaných lidí, kteří v této vyprahlé nehostinné pustině neměli nejmenší šanci na přežití. Sousední Damaraland je domovem skalních rytin u Twyfelfontein, zkamenělých stromových kmenů u Khorixas a mnoha soutěsek a hor dramatických tvarů. V přímořském ráji Swakompund se ponořte do vln Atlantiku a pak se vydejte do pouště Namib, na treking do pohoří Naukuft a nevynechejte písečné duny Sossusvlei. Přejeďte do hlavního města Windhoek a zamiřte na jih. Nejjižnější část namibijského pobřeží je z důvodu těžby diamantů pro veřejnost uzavřena. Avšak podniknete-li zajížďku z Keetmanshooopu do pobřežního města Lüderitz, ocitnete se zpět na přelomu 19. a 20. století, kdy došlo v okolí města k objevení diamantů. Jedním z takových opuštěných důlních měst je blízký Kolmanskop. Před přejezdem do JAR navštivte ještě kaňon Rybí řeky (Fish River Canyon), 160 km na dlouhé, 27 km na široká a půl kilometru hluboké bludiště soutěsek, kaňonů a skal vytvořených Rybí řekou.


JAR. Přejeďte do Kapského města.

 


15.04.2006, David Kučera


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

CESTOVATELSKÝ TWEET

Tak přesně tenhle hotel už je zavřený. Ale ukážu vám jiný!
Sponzorováno