HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Pádler.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

RADY NA CESTU

POSLEDNÍ DISKUSE

Doporučená trasa Dakar–LagosJakmile padne rozhodnutí jet, hlavní otázkou se stane - kudy? Variant trasy je celá řada a možných zastávek ještě mnohem víc. Těm, kdo se do západní Afriky vydávají poprvé, doporučujeme následující trasu, po které můžete tuto trasu přejet poměrně snadno, bez větších komplikací a rizik a vidět přitom to nejlepší. Největší nepohodlí budou představovat dlouhé přesuny autobusem nebo vlakem, ale těm se pochopitelně na cestě dlouhé několik tisíc km nemůžete vyhnout. I na nich bude stále něco zajímavého k vidění, spolucestující se postarají o vaši zábavu a zbytek vyřeší nějaká dobrá kniha, která vás zabaví.
Západní Afrika je především o setkáních s lidmi. Neužijete si tolik monumentální architektury jako v Indii, ani komerčně ždímaných národních parků jako ve východní Africe, avšak obojí je bohatě vykompenzováno neuvěřitelně bohatým kaleidoskopem vstřícných lidí.


Senegal. Jedna z hlavních vstupních bran do regionu, ať už přiletíte, nebo přijedete po zemi (pozemní cesta viz níže). Díky dobrému spojení s Evropou je Senegal na turisty připraven nejlépe ze zemí západní Afriky – ubytování, infrastruktura. Začněte v kosmopolitním Dakaru a okolí (tržiště, pláže, ostrovy), kde pár dní nasávejte subsaharskou atmosféru pro následující dlouhou cestu. Cestou vlakem na východ se zastavte v Kaolacku s největším krytým trhem v Africe a z Tambacoundy dále n východě si můžete udělat výlet do největšího senegalského národního parku Parc National du Niokolo-Koba, domova více než 80 druhů savců.


Mali. Většina Mali je poušť, vstupujete tedy do pravého Sahelu. Po odpočinku v Bamaku se vydejte dále na východ do Země Dogonů, národa, který má velmi vyspělou mytologii, založenou na úzkém vztahu k hvězdě Sírius. Skalní útes podél nějž se rozkládají dogonské vesničky je atraktivní pro treky. Z blízkého městečka Mopti s krásnou ukázkou sahelské muslimské architektury, si po řece Niger, či pouštních silnicích udělejte několikadenní odbočku do mystického Timbuktu na samém okraji Sahary nebo pokračujte autobusem do Burkiny Faso.


Burkina Faso. Objevíte-li se v hlavním městě Ouagadougou ve správnou dobu (konec února každý lichý rok), budete mít možnost navštívit mezinárodně známý filmový festival FESPACO. V opačném případě zde máte možnost nahlédnout pod pokličku typického provinčního města západní Afriky.


Ghana. Ghana je považována za jednu z nejdostupnějších a nejpřátelštějších zemí západní Afriky. Na severu země se zastavte v národním parku Mole s téměř 100 druhy savců, včetně slonů a lvů. Další zastávkou je Kumasi, bývalé hlavní město Ašantského království. V jeho blízkosti najdete krásné kráterové jezero Bosumtwi. Na pobřeží guinejského zálivu se kromě mnoha páží táhne řetěz bývalých koloniálních pevností, dnes více méně rozpadlých nebo rozpadajících se. Jejich tmavé a vlhké sklepy dávají nahlédnout do smutné otrokářské minulosti evropských námořních mocností – nevynechejte Cape Coast, případně Elminu nebo Senya Beraku. Akkra, přerostlá africká vesnice se 2 milióny obyvatel, avšak bez výškových budov, žije každou minutou – dopravními zácpami, i kulturou. Navštivte blízkou pláž Labadi, v samotné Akkře se v moři koupat nedá.


Togo. Dříve velmi vyhledávané německými turisty, je dnes politicky nestabilní Togo téměř bez turistů. O to lépe pro cestovatele. Hlavní město Lomé leží přímo na hranici s Ghanou. Dnes je již značně zanedbané, avšak stále plné barevných trhů. Cestou do Beninu se zastavte u jezera Togo – centra kultury vúdú – a v Aného, které si nejvíce zachovalo koloniální ráz.


Benin. Benin je známy jako kolébka vúdú. Základnu si udělejte v Cotonou a vyražte do blízkého Ganvié, rybářské vesničky na kůlech. Na pobřeží je také přístav Ouidah, z nějž byli odváženi otroci – projděte se po Cestě otroků. V Abomey ve vnitrozemí jsou k vidění pozůstatky Dahomeyského královského paláce, jednoho z největších západoafrických paláců.


Nigérie. Přijedete do špinavého a chaotického Lagosu, druhého největšího města v Africe. Na druhou stranu je to město s neuvěřitelnou směsí etnik, kterých je ve 140 milionové Nigérii několik desítek. Kousek od Lagosu uvidíte 160 km dlouhé a 20 m vysoké hraniční opevnění Fredo. Bylo postaveno před 1000 lety a jde o největší africkou stavbu, množstvím materiálu překonávajícím i pyramidy. V Ibadanu severně od Lagosu najdete jeden z největších trhů s textiliemi v Africe, a kousek za ním Oshogbo známé svým Posvátným pralesem.

(david.kucera@hedvabnastezka_cz)

 


13.05.2006, David Kučera


Diskuse


Tneto kratky clanek ctu poprve. Nicmene sama presne tuto trasu letos projela - s tim rozdilem, ze jsem jela po zemi z Evropy pres Maroko a Mauretanii..
06. 10. 2009, 17:49:59
hanka
hanka
Mohu jen doporucit, trasa je to velmi jednoducha a v pohode i pro samotnou zenu. trvala mi dva nadherne mesice.
07. 10. 2009, 15:52:30

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

RSS této diskuze

CESTOVATELSKÝ TWEET

Cestování je takové, jací jsou lidé, se kterými cestujete.