HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Pádler.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

RADY NA CESTU

POSLEDNÍ DISKUSE

Výjimečný průvodce rumunským Banátem

Chcete-li opravdu pochopit život krajanů v Banátů, alespoň trošičku mezi ně zapadnout a vědět, do kterých vesnic rozhodně zavítat, pořiďte si jedinečného průvodce vydaného nakladatelstvím CK Kudrna.Další průvodce z edice CK Kudrna velmi zajímavou formou představuje oblast českých vesnic rumunského Banátu. Sto padesát stran pohodlného formátu v praktické kroužkové vazbě představuje pokladnici poznatků a zážitků z tohoto kraje a je prakticky jedinou literaturou, kterou běžný turista může při jeho návštěvě potřebovat. Více než čtyřicet kapitol se věnuje jednotlivým tématům od geologie území, historii osídlení krajiny přes folklor, přírodní a kulturní zajímavosti, až po společenské uspořádání.

Naleznete tu srozumitelně podané popisy a vyprávění o českých krajanech, jejich životě, práci, školách, slavnostech, jazyku atd., dozvíte se, kam se dají podnikat výlety, kde spát a čím a za co platit.

Velmi důležitou kapitolou je kapitola nazvaná Hrst rad a zásad slušného chování, která jasně ukazuje, že nemáte v rukou běžný návod k dobytí ve stylu přijeď a panuj; naopak se ze všeho nejdříve dozvíte, jak se máte chovat, abyste na návštěvě co nejméně rušili, vyčnívali a škodili. V dalších kapitolách se seznámíte se způsobem života krajanů, s jejich svátky, denním režimem a obvyklým jídelníčkem a vlídně přátelským, avšak dostatečně srozumitelným způsobem je Vám objasněno, že onen kraj nemá v úmyslu na těchto zvycích cokoli měnit, a už vůbec ne vaším vlivem.

Průvodce Banátem obsahuje:

  • Turistické mapky, množství fotografií či nákresy technického zařízení
  • Ediční poznámky a bibliografie použitelné literatury a internetových adres
  • Kompaktní minidisk s množstvím nahrávek z několika českých vesnic v Banátě - vyprávění hospodyň a pantátů v jejich specifické češtině, recepty, písničky zpívané i instrumentální, velikonoční koleda nebo záznam svatebního obřadu

Průvodce Banátem od Jaroslava Svobody a Ivo Dokoupila z vydavatelství CK Kudrna rozhodně není titul, který by zcela odpovídal Vašim zažitým představám o spotřební turistické literatuře. Je to kniha, jež si svého čtenáře vybírá a jen tak s kdekým se nespokojí. Není určena turistům, ale především slušným lidem. Je naučná a poutavá, odborná a zábavná, propaguje a přibližuje, ale také chrání.

Průvodce Banátem


Obě knihy vydalo nakladatelství CK Kudrna a můžete si je koupit v internetovém obchodě CK Kudrna na adrese Wobchudek.cz.


03.05.2012, Redakce


Diskuse


Dobrý den. Měl bych zájem o průvodce Banátem. Je tento svazek někde k zakoupení? Děkuji, Nykodým. Tel:734 510 121
15. 12. 2013, 20:07:07

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

RSS této diskuze

CESTOVATELSKÝ TWEET

Žádná hora není dost vysoká, žádné údolí není dost hluboké...
Sponzorováno