HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

RADY NA CESTU

POSLEDNÍ DISKUSE

Okruh Zimbabwe-Mozambik-Malawi-ZambieOkruh Zimbabwe –  Mozambik – Malawi – Zambie


Malawi. Z Harare přejeďte do Blantyre v Malawi. Pro tranzit Mozambikem budete potřebovat mozambické vízum. Během jednoho nebo dvou dnů v Blantyre, místa s výjimečnou svatého Michala a všech andělů se můžete rozhodnout, jestli si uděláte zajížďku na mozambické pobřeží, či jestli vyrazíte na sever do nitra Malawi. Cestou do Mozambiku se můžete zastavit u Mount Mulanje a podniknout několik túr v jejím překrásném okolí.


Mozambik. Pokud jste se rozhodli pro návštěvu Mozambiku, připravte se na nepohodlnou cestu. Na jejím konci vás však čeká fascinující Ilha de Moçambique. Tento ostrov byl již v 15. století důležitý obchodními vztahy s Arábií a také stavbou lodí. Dnes je zde tato atmosféra dávných časů stále přítomna. Mnoho budov je již zchátralých, avšak stále je to velmi příjemné místo pro setkání s předkoloniální i koloniální minulostí. Podobným místem je souostroví Quirimba o 250 km severněji. Zpět do Malawi můžete letět, či se vrátit stejnou cestou.


Malawi. Zomba severně od Blantyre byla před 30 lety hlavním městem země. Dnes je příjemnou základnou pro průzkum planiny Zomba plné útesů, soutěsek, vodopádů, vyhlídek. Liwonde, nejproslulejší národní park v Malawi, leží severně od Zomby. Sloni, hroši, ledňáčci, krokodýlovo – to vše zde s velkou pravděpodobností spatříte. Pro první setkání s jezerem Malawi se na pár dní usaďte v Cape Maclear či Monkey Bay a podnikněte túry po okolí jezera, projeďte se na lodi či kajaku a při potápění se podívejte i na život pod hladinou. Ostrov Likoma v mozambických vodách, avšak náležející Malawi a dosažitelný trajektem z Monkey Bay a dalších přístavů na jezeře, si díky relativní izolovanosti uchoval svoji původní kulturu a velmi přátelské obyvatelstvo. Z Likomy přeplujte na západní břeh jezera a zastavte se v Livingstonii, původně křesťanské misii, dnes klidném s všudypřítomnou koloniální atmosférou. Z Livingstonie se vydejte na návštěvu po jedinečného národního parku Nyika, nacházejícího se na kopcovité náhorní planině. Vydejte se zpět na jih Malawi, tentokrát po souši, cestou se zastavte v hlavním městě Lilongwe.


Zambie. Pravděpodobně nejlepším národním parkem Zambie je South Luangwa – je bohatý na zvěř, má krásné prostředí, je dobře přístupný. Cestou do Lusaky se zastavte v národním parku Lower Zambezi a z Lusaky si udělejte zajížďku do národního parku Kafue (obojí viz Severní trasa Harare – Kapské město). Na jihu Zambie nevynechejte historické město Livingston a Viktoriiny vodopády.


Zimbabwe. Cestou od Viktoriiných vodopádu se zastavte v největším zimbabwském národním parku Hwange a dále pokračujte do Bulawaya, jednoho z nejpříjemnějších měst Zimbabwe. V jeho sousedství navštivte národní park Matobo s jeskyněmi, jeskynními malbami a nádhernou krajinou. Před návratem do Harare se zastavte ve Velkém Zimbabwe, největším archeologickém nalezišti na jihu Afriky a největších kamenných ruinách v celé Africe.


18.04.2006, David Kučera


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

CESTOVATELSKÝ TWEET

Ne všichni, co se toulají, se ztratili
Sponzorováno