HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

RADY NA CESTU

POSLEDNÍ DISKUSE

Istanbul–Peking neprošlapanými cestami Pokud jste hodně zkušený cestovatel, hledáte něco drsnějšího nebo prostě jen máte rádi místa bez turistů, máme tady pro vás pár námětů, jak přejet Asii pokud možno cestami neprošlapanými.

 

Turecko. V Istanbulu a Ankaře asi moc neprošlapaných cest není, ale východ Turecka nabízí nesčetná možná dobrodružství. Místo k přechodu Bazargan jeďte z Doğubayazitu do Vanu a odtud tureckým Kurdistánem k přechodu Esendere/Sero. Tato oblast, oblíbená mezi pašeráky, nabízí mnoho „neobjevených“ historických i přírodních zajímavostí.

 

Írán. Do Teheránu nemusíte po obvyklé trase přes Tabríz, ale třeba jižněji přes malá kurdská městečka Mahabad, Shahin Dezh a Tekab, fascinující Šalamounův trůn (kde je dost možností trekkovat v okolí jen s ovcemi, kozami a jejich negramotnými pasáčky) a Zanjan s unikátním bazaarem. Provincie Razavi Khorasan, mezi Mashhadem/Neishaburem a afghánskou hranicí je plná zapomenutých historických míst, karavanserajů, skvostných mešit, které můžete objevovat týdny (i v této knize jsou popsány jen některé a ve většině jiných průvodců není vůbec nic).

 

Afghánistán. Cesta z Heratu do Bamiyanu středem přes hory a provincii Ghor vede zaručeně neprošlapanými stezkami. V průměru tudy projede do pěti cizinců ročně a místní cestují vždy jen do nejbližší vesnice.

 

Pákistán. Peshawar sám stále působí dost drsně a tzv. kmenová území podél celé hranice s Afghánistánem jsou jedním s nejdobrodružnějších míst, kam se v Asii můžete vydat. Na Karakoramské dálnici je také dost možností pro dobrodruhy - mezi Beshamem a Chilasem snad nikdo nezastavuje více než na čaj a nutný nouzový nocleh.

 

Čína. Jižní trasa z Kashgaru (Kašgar) přes Hotan do Dunhuangu je mnohem méně používaná, než severní varianta přes Turpan. Ale i na té stačí zastavit v Aksu či Kuche (Kuče), abyste se dostali mimo hlavní turistický proud. Dále na východ nabízí okolí Xiahe nekonečně množství krásných treků, klášterů a tibetských a muslimských vesnic.

V afghanske cajovne


23.05.2006,


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

CESTOVATELSKÝ TWEET

Kdo se mnou jede na Kiribati?
Sponzorováno