HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Pádler.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

RADY NA CESTU

POSLEDNÍ DISKUSE

Doporučená trasa Bangkok–BaliJakmile padne rozhodnutí jet, hlavní otázkou se stane - kudy? Variant trasy je celá řada a možných zastávek ještě mnohem víc. Těm, kdo se do jihovýchodní Asie vydávají poprvé, doporučujeme následující trasu, po které můžete tuto trasu přejet poměrně snadno, bez větších komplikací a rizik a vidět přitom to nejlepší. Největší nepohodlí budou představovat dlouhé přesuny autobusem nebo vlakem, ale těm se pochopitelně na cestě dlouhé několik tisíc km nemůžete vyhnout. I na nich bude stále něco zajímavého k vidění, spolucestující se postarají o vaši zábavu a zbytek vyřeší nějaká dobrá kniha, která vás zabaví.


Thajsko. Bangkok je vaši nejpravděpodobnější vstupní branou. Pro jeho fascinující směs ultramoderního velkoměsta a tradičních uliček, trhů a památek je těžké si představit lepší místo pro aklimatizaci. Před odjezdem na jih můžete navštívit několik zajímavých míst v okolí Bangkoku, například dřívější hlavní město Ayuthaya, známy most přes řeku Kwai v Kanchanaburi, plovoucí trh Damnoen Saduak a další. Nevadí-li vám jedna bílá tvář na druhé, zastavte se na některém z velmi populárních ostrovů v Thajském zálivu – Ko Phan Ngan, Ko Samui či Ko Tao. V opačném případě je můžete přeskočit, na trase ještě budete mít spoustu možností užít si stejně krásný ráj za méně peněz. Zastavte se v oblasti krasových jeskyní a homolí trčících přímo z moře v oblasti Krabi a pro srovnání také v některém z městečkem na muslimském jihu Thajska.


Malajsie. Na východním pobřeží malajského poloostrova vás přivítá Kota Baru, jedno z nejvíce muslimských měst v Malajsii. Užijte si nejlepšího nočního trhu v Malajsii a nasedněte do nočního autobusu do Johor Bahru, přechodu do Singapuru.


Singapur. Lví město je v jihovýchodní Asii anomálií. Těší se nejmenším dopravním zácpám v regionu, největší čistotě, ale také přísnou policií a prakticky neexistující politickou svobodou. I když je podstatně dražší než cokoliv jiného na této trase, pár dní v čínském městě budoucnosti by neměl nikdo vynechat.


Malajsie. Zpět v Malajsii se zastavte v Melace, městě proslulém svou koloniální minulostí. Drželi jej Portugalci, Holanďany i Britové. Všichni zde zanechali své stopy, včetně silného vlivu čínské komunity. Kuala Lumpur se donedávna pyšnilo nejvyššími mrakodrapy světa – Petronas Twin Towers. Dnes v tomto rychle rostoucím městě najdete jak obrovská nákupní centra, tak tiché zahrady, jež připomínají, že i tato betonová džungle vyrostla z džungle skutečné. V Cameron Highlands severně od Kuala Lumpur si dejte místní čaj. Vrchovina vám umožňují nejen spatřit prostředí, ve kterém se čajovníku daří, ale také se projít poměrně přístupnou džunglí. Skutečnou džungli však na malajském poloostrově ochutnáte pouze v národním parku Taman Negara, východně od Cameron Highlands. Ještě než opustíte Malajsii na trajektu směr Indonésie, zastavte se na národnostně pestrém ostrově Penang či Langkawi.


Indonésie. Přístav Medan, ač poměrně zajímavé město, je pro většinu cestovatelů pouze tranzitním místem do Bukit Lawang na západě, jednoho z míst, kde je možné vidět volně žijící orangutany. Chcete-li se spřátelit s bývalými lidojedy, přeplujte na ostrov Samodur uprostřed jezera Toba a ubytujte se v jednom z mnoha místních hotýlku vlastněných Bataky. Batakové odolali všem náboženským vlivům a podlehli až křesťanství. Zdejší proslulé domy s býčími rohy uvidíte také o pár stovek kilometrů jižněji v okolí města Bukittinggi. Zdejší kultura Minangkabau je nejvíce známá tím, že je matrilineární, ač je zároveň muslimská. Předlouhý přejezd do Jakarty můžete přerušit v některém z malých měst na jihu Sumatry.
Jakarta, město špinavých slumů a skleněných mrakodrapů, vám připomene také svou historii jako Batávie, bývalé centrum zdejších holandských držav. Pokud vás přitahují mystické mlhy, bublající bahenní sopky a z oparu se vynořující chrámy, zastavte se na planině Dieng ve střední Jávě. Jinak pokračujte do Yogyakarty, kulturního hlavního města Jávy. Kursy batikování, představení stínového divadla wayang kulit, či hraného wayang orang, výborná kuchyně a také blízkost slavného Borobuduru, největší buddhistické pyramidy světa, a Prambananu, největšího hinduistického komplexu na Jávě, ji zaručily titul nejoblíbenější město na Jávě. Sopky jsou doslova živnou půdou Indonésie. Nejpřístupnější na východ od Yogyakarty je obrovský kráter Tengger, s činnými vulkány Bromo uprostřed a Semeru na obzoru. Východ slunce na výhlídce nad kráterem je neopakovatelný zážitek.
Z Jávy přeskočte krátkým trajektem na Bali, ostrov bohů, umění, rýžových políček a hinduismu. Tento hinduistický ostrov je kulturním i přírodním bohatstvím jedinečným místem v celé Indonésii. Bohužel je velmi turistický, což se nepříznivě projevuje na vztahu Balijců k cizincům.
Na východ od Bali začíná zóna málo navštěvovaných, avšak nezvykle klidných a pestrých ostrovů Nusa Tenggara. Na Lomboku můžete během třídenního treku zdolat vrchol sopky Rinjani, na Sumbawě obdivovat rybářské komunity žijící v domech na kůlech, na Komodu a Rince spatřit varana komodského, délkou až tři metry největšího ještěra na světě. Flores vám mimo jiné nabídne krásnou krajinu, domorodé vesničky v okolí Bajawy či tříbarevná sopečná jezera Keli Mutu. Z přístavu Endé na jihu ostrova můžete lidí přeplout na Timor a odsud odletět do australského Darwinu. Z Maumere na severním pobřeží můžete odplout na Sulawesi a dál na Moluky, případně se letadlem vrátit na Bali.13.05.2006, David Kučera


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

CESTOVATELSKÝ TWEET

Cestování mě zbavuje předsudků. V této chvíli jsem právě změnil pohled na Bělorusko.
Sponzorováno