HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Pádler.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

RADY NA CESTU

POSLEDNÍ DISKUSE

Horské rostliny - kniha pěkná, leč nedokonalá

Horské rostliny - kniha pěkná, leč nedokonalá

Taky na cestách fotíte? Horské rostliny občas donutí člověka zalehnout do vlhké trávy, protože "takovou krásu by byl hřích nevyfotit". Jenže co když se vás pak někdo zeptá: "Co to je?"Doba nahrává odpovědi "co nevím, to si vygoogluju". Jenže najděte něco, když nevíte co hledáte. Cvičné zadání dotazu "žlutá rostlina, Krkonoše, duben" mi violku sudetskou nenašlo. Při vyměnění žluté za modrou a duben za září mi hořec tolitovitý vyběhl spolu s Václavem Klausem (zřejmě v závislosti s jeho knihou o modré planetě) hned. Výsledek: šance tu jsou, leč googlovaní na obecná klíčová slova má přece jen příliš široký záběr. Listování knihou zaměřenou na horské rostliny má přece jen mnohem větší šanci na úspěch.

plavuň

ostružiník moruška

lilie

Kdo chodí v pohorách po horách, nejspíš sáhne po knize Horské rostliny Daniela Dítěte, Pavola Eliáše a Daniela Hrčky. Fotografická publikace obsahuje přes 250 taxonů, což je velmi slušná porce a téměř všechny jsou představeny na dvou fotografiích V naprosté většině snímků jde o celek a detail květu. Kapitolka České a slovenské hory má možná naznačit, že na jakou geografickou oblast je zaměřená. Mnohé z alpských rostlin byste v ní proto hledali marně, byť podle názvu knihy by bylo jejich zařazení logické. Pokud fotíte v Alpách, sáhněte raději po knize z dílny nakladatelství Academia Rostliny Alp.

"Rozsah této knihy je příliš malý na to, aby se sem vešly všechny horské druhy vyskytující se v našich podmínkách," vysvětlují autoři v úvodu. a mají pravdu. Chybí typické horské rostliny vyskytující se u nás, jakými jsou ostružiník moruška, rosnatka okrouhrolistá či žebrovice různolistá. Své místo by tam bezesporu měla i tařice horská jejíž poddruh jeden z autorů (D. Dítě) zpracoval pro server www.botany.cz.

Těžiště knihy je v nápadně kvetoucích rostlinách, což naznačuje, že je kniha spíše než odborníkům určena poučeným laikům a milovníkům přírody. Poučeným proto, že musejí mít alespoň tušení co hledají, neboť jednotlivé položky nemají v uspořádání logický řád. Nejsou  řazeny ani abecedně, ani podle čeledí. Sice skupiny příbuzných rostlin mohou působit "logicky uspořádaným" dojmem, podrobnější pohled tuhle představu rozptýlí. Zatímco u ostřic, které jsou pro laika zcela zaměnitelné (prostě tráva), je popsáno sedm druhů, tak z rašeliník, důležitých rostlin (nejen) horských rašelinišť a vlhkých ekosystémů  není popsán ani jeden. Podobné je to u kapradin, kterých je zastoupeno minimum (např. sleziník zelený, kapradina hrálovitá, vratička měsíční).

Ačkoli výše napsané může působit jako zdrcující kritika, kniha má i svá pozitiva. Fotografie jsou velmi kvalitní, laik tam skutečně najde mnohé ze zajímavých kytek s nimiž se na horká tu běžně, jinde vzácně, setkává. Začínající botanik nebo jen fanda do rostlin bez problémů knížku využije na putování česko-slovenskými horami a využije se i na identifikaci fotek. I autora těchto "kritických" řádků navedla k identifikaci několika snímků.


13.04.2012, Topi Pigula


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

CESTOVATELSKÝ TWEET

Zase chytam wifi nekde v p....i sveta, abych napsal ze ziju :).