HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

RADY NA CESTU

POSLEDNÍ DISKUSE

Na střeše Afriky

Na střeše Afriky

Třetí knihu úspešného cestovatele Vladimír Plešinger vydalo nedávno nakladatelství Jota. Dovíte se v ní mnoho nového o historii i životě v africké Etiopii.Jedinečná země

Etiopie je země s jedinečnou přírodou, fascinujícími dějinami a se současností, která při překotném růstu populace a při počtu etnik, která tam žijí, ani nemůže být jiná než komplikovaná. Známý autor, zaměřující se na exotickou tematiku, využil svých pracovních i soukromých pobytů k tomu, aby slovem, fotografiemi i přílohami tuto výjimečnou a přes prastaré styky s Evropou stále tajemnou africkou zemi přiblížil čtenáři z nejrůznějších úhlů.

Dějiny Etiopie jsou dějinami psanými už od dob, kdy lidstvo ještě ani nevstoupilo do éry nového letopočtu, což řadí Etiopii k výjimečným civilizacím. Křesťanství se tu stalo státním náboženstvím půl tisíciletí předtím, než k nám dorazili Cyril s Metodějem, a islám tu zapustil první kořeny ještě za života proroka Mohameda.

„Na střeše Afriky“ ovšem není knihou historika, i když při psaní o Etiopii se historii nelze vyhnout. Napíše-li se, že autor mapuje současnou a nedávnou Etiopii, do určité míry to platí doslova. Jeho první dotyk se zemí se totiž odehrál v rámci projektu, jehož součástí byla tvorba map. Potom nicméně přišly další cesty a pobyty, po nichž Plešinger využil svých spisovatelských zkušeností, aby složil dohromady mozaiku ze všeho, čím je Etiopie tak zajímavá: z popisů živé i neživé přírody, kultury, rozmanitosti etnik, krajských zvláštností a zvyků, i současných poměrů a stavu infrastruktury.


O Autorovi

Vladimír Plešinger (*1938) od mládí časopisecky publikoval jak v odborném, tak v literárním tisku. Po prvních větších cestách se soustředil na populárně zeměpisnou publicistiku, a později na psaní knih. Své knihy nazývá „pobytopisy“, protože vycházejí nikoliv z turistických nebo expedičních cest, nýbrž z delších pobytů v jednotlivých zemích. Všechny jeho dosavadní knihy měly příznivý ohlas a obdržely v rámci žánru významné ceny. Dílo Kniha Konga bylo oceněno jako nejlepší česká kniha literatury faktu za rok 2007 cenou E. E. Kische. Velký úspěch skilidla i jeho nedávná kniha Peru pod kůží, která dokonale popisuje tuto jihoamerickou zemi. V současné době žije Vladimír Plešinger v Praze a nepřestává pracovat jak ve svém oboru, tak v psaní nové knihy.


19.03.2012, Redakce


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

CESTOVATELSKÝ TWEET

nebát se a vykročit ....
Sponzorováno