HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Pádler.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

RADY NA CESTU

POSLEDNÍ DISKUSE

Legendy Hanzelka a Zikmund se vrací

Opravdovými velikány mezi českými cestovateli se stali Miroslav Zikmund a Jiří Hanzelka. Jejich cestovatelské úspěchy si můžete připomenou v knize Legenda Z+H, Druhá cesta.Ukázka z knihy Legenda Z+H

Další kroky dobrodruhů vedly na Blízký východ, do Asie, Indonésie, Japonska i bývalého Sovětského svazu. Z  Československa se vydali na cestu v roce 1959. Po svém návratu po pěti letech vytvořili mnoho reportáží, rozhlasových vysílání i dokumentárních filmů.

Ukázka z knihy

OPOJENÍ V ÚDOLÍ BEKAA

Do údolí Bekaa jedeme dnes za detektivkou.

Námět je obestřen předivem tajemství. Každý, před kým jsme se o něm zatím rozhovořili, začal s vytáčkami. Nebo se obezřetně rozhlédl — a bylo cítit, jak si v tu chvíli položil prst přes ústa.

Jedeme do údolí Bekaa po stopách slova, bez něhož se nemůže žádná detektivka obejít. Po stopách slova vrah.

Za severním koncem údolí, na severozápad od dnešního Homsu, bývalo knížectví podivných lidí, přivandrovali odkudsi z hor kolem Kaspického moře. Sekta muslimských fanatiků, založená koncem jedenáctého století „Velkým náčelníkem“ Hasanem ibn es-Sabbáhem. Aby se dostali do nebe, museli vraždit. Pod vedením Rašída ed-Dína es-Sinána, „Starého muže z hor“, se náboženská sekta proměnila v armádu zběsilých hrdořezů, sadistů, krvelačných vrahů, kteří neznali slitování se svými oběťmi. Stali se postrachem všech sousedů, křižákům padalo srdce do kalhot, kdykoli se s nimi na svých taženích setkali. Však také jejich zásluhou se do západní Evropy dostalo slovo assassin, vrah, a zakotvilo v řadě jazyků. Byla to zkomolenina arabského haššášín, jak si členové sekty — poživatelé hašiše — říkali.

Omamný hašiš to byl, který z nich spolu s náboženskou posedlostí dělal krvelačné šelmy. Bitevní vřava i cesta na jistou smrt se po požití hašiše proměnily v příjemnou procházku, na jejímž konci bylo rajské odpočinutí.

Jen „Starý muž z hor“ střežil tajemství hašiše jako oko v hlavě. Na prozrazení byl jediný trest: smrt.

 

Vydalo Nakladatelství JOTA. Více na www.jota.cz


05.02.2012, Redakce


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

CESTOVATELSKÝ TWEET

Cestovaním zistíte, ako sa každý mýli v názore na iné krajiny....A