HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Pádler.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

RADY NA CESTU

POSLEDNÍ DISKUSE

Mám doma sedm tygrů. Zbyli mi po mafiánech, kteří sedí v base

Tygr Pepe. To není jméno šelmy, ale krotitele. Člověka, k němuž dávají policisté k dožití tygry a jaguáry zabavené zatčeným mafiánům. Pro narkobarony jsou znakem moci a síly. Pro Tygra Pepeho spíše domácími mazlíčky. Ochránci práv však jeho přístup kritizují.José Juárez Gil boxuje rukama proti čenichu mohutného tygra. Šelma s těsným řetězem na krku je na laně uvázaná ke stromu a poklidně si to nechává líbit stejně jako hlazení mezi ušima nebo drbání na nose. Je jednou z těch, pro které se třiašedesátiletý Juárez Gil - po celém Cancúnu proslulý jako „Tygr Pepe" - stal adoptivním otcem. Poté, co jejich původní páni skončili v base.
Mexičtí mafiáni se rádi obklopují nebezpečnými šelmami. „Narcos nemají respekt před ničím. Před lety jsem šla na rozhovor s jedním z bossů a na jeho zahradě jsem potkala puštěného leoparda," vypráví Virginia Ilescasová Velová, socioložka dlouhodobě monitorující zločineckou síť v americko-mexickém pohraničí.

Pepe, nebo smrt

Když některého z kápů galerky policie zatkne, na muže zákona připadne kromě jiného i úkol postarat se o lumpovy nebezpečné miláčky. V jihomexickém Cancúnu to mají jednoduché, tyto přerostlé kočky šoupnou k Pepemu. Jenže co když žádný Pepe není nablízku? „Jednoduše je zastřelí. Nebo prodají na černém trhu. Jasně, že jsou to chráněné šelmy, ale tady jsi v Mexiku. Na práva zvířat každý kašle," říká Juárez Gil.

Z tajného agenta se stal krotitelem šelem

Pepe je zoolog samouk. Studoval filozofii, pak pracoval pro mexickou tajnou službu. V jejích službách a s krycí identitou majitele restaurace přišel v roce 1979 do Cancúnu, který se zrovna z rozhodnutí vlády přebudovával z ospalé rybářské vesnice v obří letovisko pro movitou klientelu. „Měl jsem na starosti monitorování dění a taky hlídání důležitých návštěv," říká Juárez Gil a ukazuje na fotografii, na které pózuje vedle amerického exprezidenta Jimmyho Cartera.

„V roce 1981 jsem se dozvěděl, že zatkli jednoho mafiána, u kterého našli třínedělní mládě tygra a stejně starého jaguára. Vždycky jsem měl rád zvířata, tak jsem se nabídl, že se o ně přechodně postarám, aby je dřív někdo nezlikvidoval," vzpomíná na krotitelské začátky ve své neuvěřitelně zakramařené kanceláři.

„Jak ten narco dopadl, nevím a ani nechci vědět. Ale žádný ze zločinců po mně nikdy nechtěl, abych mu tygra vrátil. Vědí, že se u mě mají dobře," dodává.

Z přechodnosti se stalo doživotí. Do klecí, které vybudoval ve své restauraci a na dalším zarostlém pozemku na okraji Cancúnu, mu v rychlém sledu přibyl jaguár, další tygří mláďata, pak ještě další kočkovití predátoři. Majitelem zabavených zvířat je nadále stát, Pepe slouží v podstatě jako jejich úschovna. Nejdříve vše fungovalo na dobré slovo, nyní už má cancúnská celebrita vyřízená potřebná lejstra.

„Učil jsem se postupně zkušenostmi, sháněl jsem různé filmy o šelmách," tvrdí s tím, že se přes známosti v americké tajné službě dostal také na stáž do prestižní zoo ve Washingtonu. Počet zvířat, z nichž ta mladší trénoval, různě kolísal. Pro některá z nich se podařilo najít místo v zoologické zahradě, jiná věkem pošla.

Nejvíce jich měl v jednu chvíli šestadvacet. Dnes má dva jaguáry a sedm tygrů (mezi nimi je i velevzácný kousek ze Sumatry).
Pepeho mazlíčci si na sebe vydělávali třeba hraním v reklamách. Povečeřet pod dohledem jaguárů patřilo mezi vyhledávané turistické atrakce a největší odvážlivci si mohli dopřát bizarní zážitek zaplavat si v moři společně s tygrem. Krotitel tvrdí, že nikdo z jeho klientů nebyl v ohrožení a že i on si všechny šrámy odnesl jen z přátelského kočkování.

„Musíš jim číst z očí, jakou mají náladu. Já to umím, však mi taky jeden indiánský šaman řekl, že v minulém životě jsem byl jaguárem," říká se smíchem.

Ochránce zvířat versus ochránci zvířat

Se vším nastal konec v říjnu roku 2005. Na Cancún a na Pepeho nepojištěnou restauraci udeřil hurikán Wilma. Juárez Gil, v tu dobu už ve výslužbě, přišel na buben. Z restaurace je zašlá ruina, před kterou se válejí odpadky a rozbité sklo. Přes opakované žádosti mu s novým startem byznysu nechtějí pomoci stát ani soukromí investoři. Pepeho dlouholetý sen o zoo se změnil v utopii.

A navíc se do svérázného Pepeho, který pro peprnou nadávku nechodí daleko, paradoxně pustili ochránci práv němých tváří. Správně upozorňují na mizerné zabezpečení klecí na nehlídaném pozemku, u kterých stačí vytáhnout petlici a šelma je na svobodě. A připomínají, že z hurikánem poškozeného výběhu se jednomu z tygrů podařilo uprchnout.

„Jsou ve zbědovaném stavu, krk mají omačkaný od řetězu, žijí v zoufalých podmínkách, nedostávají pořádně najíst," říká o Pepeho svěřencích Maricarmen Garcíová z organizace Lidé na obranu zvířat. Juárez Gil jako protiargument otvírá mrazák plný masa: „To je tak na tři měsíce. Mám to od svých známých, kteří dodávají maso pro místní restaurace." Vyhladověle nevypadá ani samička černého jaguára, kterou Pepe vyvádí na řetězu z její klece, jejíž rozměry by v moderní zoo byly neakceptovatelné. Jaguár se s trochou prskání nechá vodit a pak se spokojeně pustí do hry s trsem trávy.

Nicméně mexickým a americkým ochráncům zvířat se podařilo zmobilizovat veřejné mínění na obou stranách hranice. Dokonce zajistili pro šelmy místo v prostorném safari ve státě Colorado i letecký převoz.

Mexické úřady už po internetové kampani jednou s transferem souhlasily, ale počátkem září zničehonic od plánu odstoupily. Pepe nad všemi výtkami jen mává rukou. Aktivisty má za zloděje, kteří chtějí „kočky" ukradnout nejen jemu, ale i Mexiku. Na dálku je vyzývá: „Taky bych pro ně chtěl lepší podmínky, ale nemám na to peníze. Tak ať mi pomohou tady v Cancúnu." A pak že na práva zvířat v Mexiku všichni kašlou.

Cesta byla podpořena Expedičním fondem.

Článek vyšel v MF DNES.


HedvabnouStezku.cz založili cestovatelé pro cestovatele, o velkých horách píšeme na Velehory.cz. Své zážitky cest můžete sdílet s přáteli také v Klubech cestovatelů. Nejlepší outdoorové filmy pak uvidíte na festivalu Expediční kamera možná i ve vašem městě. Nejširší výběr map a knih najdete v našem eshopu. Z příjmů z těchto aktivit podporujeme Expediční fond - i vy můžete přihlásit svůj projekt.


13.06.2010, Tomáš Nídr


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

CESTOVATELSKÝ TWEET

Miluji letiště. Rád se koukám skrz okna na odlétající letadla. Rád bych prožil takové dobrodružství jako Tom Hanks ve filmu Terminál