HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

RADY NA CESTU

POSLEDNÍ DISKUSE

Střípky z Mexika

Střípky z Mexika

 

Jedí Mexičané opravdu fazole a tortilly? Jak vzniknul proslavený nápoj - tequila? Mexiko je velká země, která skrývá nejen krásné památky, ale i mnoho zajímavostí.Mexičané jsou většinou menšího vzrůstu. Jak mestici, tvořící přes 70% obyvatel, tak i potomci původního indiánského obyvatelstva. Muži nenosí nikdy krátké kalhoty, mají většinou černé vlasy, často nagelované. Boty mají vždy vzorně vyčištěné. Čistič bot je velmi časté zaměstnání, stejně jako třeba pánský holič. Na ulicích téměř neuvidíte dítě v kočárku. Matky nosí děti většinou při sobě, buď na břichu nebo na zádech.

Mexičané skutečně nosí na hlavě široké slamáky a jedí tortilly. Ty jsou z pšeničné nebo kukuřičné mouky a dostanete je jako přílohu ke každému jídlu, stejně jako fazolovou kaši. Mexičané rádi pijí pivo, mají ho výborné, ale nikde nedostanete točené jako u nás. Pije se výhradně z lahví a většinou pouze ze třetinek.

Několik zajímavostí z ekonomické oblasti - v Mexiku je pouze jediná společnost prodávající naftu a benzín, státní společnost Pemex. Ceny jsou jednotné v celé zemi. Mexiko patří k největším světovým producentům ropy, která se těží nejvíce v oblasti Mexického zálivu.

Na rozdíl od nás je v Mexiku více internetových kaváren. To je  pravděpodobně dáno také tím, že u nás má více lidí doma svůj počítač. Více je také prádelen prádla. Jsou skutečně na každém rohu.

Samozřejmostí je volný prodej léků, včetně antibiotik. Ve větších městech jsou diskontní prodejny léků, kde si můžete za velmi slušné peníze koupit skutečně cokoliv.

V Mexiku narazíte bohužel na dětskou práci - v obchodech, na stavbách, na tržištích. Samozřejmostí je přímá volba nejen prezidenta, ale i místních starostů.

Brouk

Volkswagen „brouk" patří k nejoblíbenějším vozům všech dob. Poté, co přestal být vyráběn v Německu, koupili licenci Mexičané. Poslední „brouků sjel z výrobního pásu v městě Puebla  30.července 2003. Jednalo se o poslední sérii 3000 kusů.  Volkswagen se i v poslední edici snažil zachovat úplně stejný design, jaký měl původní brouk. Rozdíly jsou nepatrné, například u některých dílů automobilka zvolila chromové provedení a přidala přehrávač kompaktních disků.

Hamaka

Mexiko je země velkých sociálních rozdílů. Podle OSN je Mexiko země, které má ze všech členů OECD nejvíce rozevřené sociální nůžky. I když někteří Mexičané bydlí takto, tak si pohodu v hamace, houpací síti z vlákna z jednoho z druhů agáve, rozhodně nenechají vzít.

Plantáže pro tequilu

Světoznámými mexickými aperitivy jsou mezcal a tequila. Destilované ze šťávy různých druhů agáve. Tequila je ve srovnání s mezcalem něco jako koňak s brandy - kultivovaný, jemný nápoj. Oba nápoje se vyrábí z podobných surovin a obdobným postupem, tequila však přichází na svět z přísně vymezené oblasti kolem města Tequila blízko Gualadajary.

Nejlepší tequila se vyrábí ze stoprocentní šťávy druhu Agave tequilana. Prastará legenda praví, že v nebi to jednou pořádně vřelo, protože se bohové nemohli dohodnout, kdo lidi obšťastní nápojem, který by měl jak příjemné, tak i zhoubné následky. Problém vyřešil blesk, který udeřil do agáve a uvedl jeho plod do varu. Z plodu vyprýštila šťáva, jejíž účinky se vzápětí projevily na lidech, kteří se tam ze zvědavosti seběhli.

Leguán

Leguán je typickým živočichem pro Yucatánský polostrov, kde jsme se pohybovali. Má rád stálé, teplé podnebí a živí se pouze listy a drobným hmyzem. Potkáte ho prakticky všude. Nejdříve křičíte leknutím, pak se jen divíte, nakonec si zvyknete. Někteří se nechají dokonce pohladit. Menším problémem bylo, když nám jeden malinký exemplář vlezl do pokoje a procházel se po stěně. Mně celkem nevadil, ale žena byla jiného názoru a vyžádala si výměnu pokoje. Vypadal ale rozkošně.

Nádherné pláže Karibiku

Yucatánský polostrov zahrnuje celkem tři mexiké státy - Campeche, Yucatán a Quintana Roo. Poslední jmenovaný má na svém pobřeží skutečný ráj - nádherné pláže Karibiku. Pokud někdy byl skutečně Bůh, tak se musel zastavit tady. Popsat krásu a pohodu pláží slovy nelze. Posuďte sami.

Džungle

Yucatánský polostrov má celoročně vlhké a horké podnebí. Na  většině území se rozkládá tropický deštný les, který je domovem nejen leguánů, ale i pumy, jaguára, desítek druhů papoušků, supů a dalšího ptactva. V džungli jsou ukryty památky připomínající slávu mayské civilizace. Na své vysekání ze spárů džungle dodnes čekají celá mayská města. O tom zase až příště.


02.04.2008, Milan Kulhánek


Diskuse


Bara
Bara
Diky za pekny clanek. Mexico urcite stoji za vypravu. ;-)
02. 04. 2008, 12:15:00
Honza Vlasák
Honza Vlasák
pravé tortilly jsou ty kukuřičné. Pro zpikantnění se do těsta přidává špetka nehašeného vápna. (ještě jsem to nezkoušel.) Pěkná knížka o objevování starých mayských měst : Norbert Frýd - "Prales". Pro archeology je tam fakt pole neorané. K tequille : je divný, že ta levnější (pro našince aktuální) se prodává v 5 litrových bidonech z PET materiálu. Každý palič kořalky vám řekne, že dávát pálenku do pet-flašek je úplně špatně, protože to ňák chemicky reaguje a nechává v nápoji zplodiny..
06. 04. 2008, 13:10:20
robert
robert
Honzo, jsem tu asi tretim rokem ale sypat vapno do tortill jsem jeste nikoho nevidel. Jo, prasecek z ruznych cili papricek to jo. To potom tortilam da ten pravy smak. Tequilu v Cesku bych se bal koupit i v lahvi. Nedovedu si predstavit ze nekdo si dovoli prodavat tequilu v 5 lt plastu. To je nejaky metyl po kterem musi bolet hlava pul roku. Pravda je ta, ze agave musi rust asi tak 7 az deset let nez se z ni dostane po osekavani listu to srdce, ktere vypada jako anananas. V celem Mexiku je uz ted dost velky nedostatek teto suroviny, tak se zkousi ruzne experimenty. Jine druhy agave atd.... Takze opravdova surovina je na vyrobu tech nejlepsich a nejdrazsich znacek, nejaky petilitr v Petu je asi ochuceny petrolej. Zdravim Robert
19. 04. 2008, 20:47:23

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

RSS této diskuze

CESTOVATELSKÝ TWEET

Při cestování poznáš i sám sebe.