HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Pádler.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

RADY NA CESTU

POSLEDNÍ DISKUSE

Tip na čtení: Léčit a přežít v kambodžské nemocnici

Tip na čtení: Léčit a přežít v kambodžské nemocnici

Nová kniha nakladatelství Portál přiblíží čtenářům, jaké to je, být lékařem 13 měsíců bez pitné vody a elektřiny. Jak se žije lékaři v Kambodži poté, co tam byla většina doktorů vyvražděna?Tropický parazitolog Michal Giboda byl v letech 1983 a 1984 pracovníkem české nemocnice v kambodžském městě Takeo. Zemi těsně předtím opustili vojáci Rudých Khmérů a celá Kambodža se pomalu probírala z několikaleté noční můry polpotovského totalitního režimu, který za sebou zanechal miliony mrtvých.

Kniha vychází z Gibodova deníku, který si psal během svého ročního působení. Je tak nejen unikátním příspěvkem k poznání jihovýchodní Asie a k dějinám tamního českého působení, ale také inspirujícím čtením pro všechny lékaře, dobrovolníky a jiné, kteří se sami vydávají do exotických končin a netuší, s čím vším mohou být konfrontováni.

Knihu můžete zakoupit na webu nakladatelství Portál.

Ukázka z knihy (o duševně nemocných):

V těchto krajích nejsou psychiatrická oddělení v nemocnicích či psychiatrické ambulance, člověk podivným chováním je přirozeně začleněn do místní komunity, není ostrakizovaný nálepkou psychopat, blázen, schizofrenik apod. a ani on sám se nevnímá jako psychózou postižený pacient. V „objetí“ rodiny a vesnice snáší svůj úděl, aniž si je vědom své jinakosti. A že nedostává medikamenty k modulaci činnosti mozku, to jeho stav nemění. Co více dostává pacient od moderní psychiatrie? Kambodžský pacient je sice vnímán jako zvláštní, ale je mezi svými, nevyhnaný na okraj společnosti.

Tip na čtení: Léčit a přežít v kambodžské nemocniciTip na čtení: Léčit a přežít v kambodžské nemocnici


29.02.2016, Barbora Trnková


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

CESTOVATELSKÝ TWEET

Sejdeme se na Svatém Tomáši! OK, ale v Karibiku nebo v Atlantiku?!
Sponzorováno