HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

RADY NA CESTU

POSLEDNÍ DISKUSE

Mých 7 nejlepších bazarů

Mých 7 nejlepších bazarů

Bazar, trh, souq – místa často nejvíce nabitá exotikou. Přečtěte si, které z nich jsou podle nás nejzajímavější.Na svých cestách obvykle zamířím nejdříve ze všeho na trh či bazar. Právě tam totiž nejlépe poznám reálný život, atmosféru daného místa a potkám řadu zajímavých lidí. O příležitostech pro focení nemluvě. Zde je několik mých tipů, na ty nejlepší bazary, které jsem navštívil:

V Istanbulu

… "Velký bazar" je i s přilehlými obchodními čtvrtěmi opravdu obrovský. Zčásti sice turisticky zaměřený, ale pořád zajímavý a se spoustou kouzelných zákoutí, mešit, skrytých karavanserájů (v turečtině nazývaných hany). Jen se ztratit, což je snadné, a bloudit a bloudit …

V Zanjanu

… chcete vidět, jak se ručně roztloukají kostky cukru z velkých hroud nebo třeba jak se vyšívají koňská sedla? Pak navštivte tento skvělý kompaktní bazar na západě Íránu. A nikde v dohledu turista. Odpočívat můžete v několika mešitách, karavanserájích, čajovnách anebo se vykoupat v hamamech. Zanjan má podle mě asi nejlepší bazar v Íránu; rozhodně nejvíce autentický a nejmíň známý.

V Esfahanu

… bazar je někdy považován za největší vynález antické Persie a tady pochopíte proč.

Na afghánském venkově

… tady slovo „bazar“ znamená něco trochu jiného; stačí shluk tří hlíněných obchodů o rozměrech 2x2 metry a už je z toho obchodní cetrum celého širého kraje.

V Peshawaru

… nejlepší pákistánský bazar s nejlepší sbírkou lidí a nejsilnější atmosférou. Nekonečné procesí úžasně fotogenických tváří. Najděte si gurdwaru (sikhský chrám), hinduistickou svatyni, strom, pod nímž prý kázal Buddha anebo kostel - v tomto ortodoxně muslimském městě.

Nedělní trh v Kashgaru

… když budete potřebovat koně, osla, ovce, velblouda nebo sušené ještěrky jako afrodisiakum – už víte, kde je koupit. Ještě mnoho jiného vám budou nabízet prodejci všech středoasijských národností, kteří se sem každou neděli sjíždějí. Už více než 2000 let.

Malý vesnický trh kdekoliv

… určitě na nějaký takový tam či onde narazíte. Bude to jen "váš" trh, z něhož si přivezete nezapomenutelné zážitky.

Bazary

Hned po sepsání 7 „nej“ bazarů se mi ale vybavuje nejméně dalších 7 stejně tak dobrých!

Vždyť vynechat nelze samozřejmě Indii. Křivolaké uličky Varanásí plné krav a sladkostí mají svůj šarm, na který se kvůli mnoha jiným zajímavostem tohoto města často zapomíná. Obrovský bazar v Díllí na mne naopak působil stroze až trošku drsně, ale přesto zaujme.

Překvapivě dobrá může být taky návštěva Čínské čtvrti v Bangkoku. Je potřeba ale trochu hledat. To samé platí o Káhiře, první dojmy spíše odradí – všude tretky a klasické pasti na bohaté turisty. Ale trochu hledání a chození přinese své ovoce. A tak by se dalo pokračovat...

A co vy? Znáte lepší trh nebo bazar?

Napište své tipy a názory do diskuse pod článkem.


18.09.2007, Redakce


Diskuse


Vojta Filip
Vojta Filip
Nejvic me asi dostal bazar v iranskem Kashanu, hlavne svoji architekturou: http://images.google.cz/images?q=kashan%20bazaar Nejlepsi bylo vylezt si na strechy, chodit po nich sem a tam a nahlizet okynkama dolu, co se deje na bazaru...
18. 09. 2007, 08:59:44
Rozvita
Rozvita
V Kashanu je opravdu super bazar. A nebo také v Aleppu. Ten je obrovský, málo turistický a za neuvěřitelné ceny se tu dají nakoupit skvělé suvenýry. Byl jste někdo v poslední době v Sýrii?
18. 09. 2007, 09:08:46
Karel W
Karel W
Davide, a co nejake trziste v Maroku - ty jsou taky vyhlasene - hlavne Marakes a Fes.
18. 09. 2007, 09:14:25
David G
David G
Marakes i Fes mají moc dobré bazary, na ty jsem úplně zapomněl! V Allepu a Damašku jsem byl už moc dávno, tak nedokážu říct, jaké to tam je teď.
18. 09. 2007, 11:19:31
VSv
VSv
Právě jsem Maroko chtěla připomenout! Fés - nepřehledná medina, která je jedním velkým bazarem. Prakticky není možné tam vkročit bez průvodce, aby se člověk neztratil - nejznámější je pohled na barvírny kůže.
18. 09. 2007, 12:07:14
Doporučil bych bazar v Bolivijském La Paz. Prošel jsem ledacos ale tento byl dle mého skromného názoru nejlepší. Část prodává čarodějnické instrumenty, to je trochu humus jako například embryo Lamy ale stojí to za vidění. Nádherný je také sobotní bazar na náměstíčku v Jerevanu. Ne na hlavním náměstí ale kousek vedle. Zvláště nádherné cenné ručně vázané koberce - karbachy se tam dají koupit za neuvěřitelně příznivé ceny. Jenom nezapomenout si zajistit vývozní povolení, jinak může být na letišti problém.
20. 09. 2007, 18:08:29
martin jirman
martin jirman
V Číně mě zaujal Hotánský bazar ještě víc než v Kashgaru pár fotek mám na stránce http://www.martinj.unas.cz/taklamakanfotogal.htm. V Pákistánu kromě toho v Peshawaru Lahorský bazar, stojí určitě taky zato a město Lahor leží přímo na cestě do Indie
25. 09. 2007, 16:40:51

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

RSS této diskuze

CESTOVATELSKÝ TWEET

Cestování je takové, jací jsou lidé, se kterými cestujete.