HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Pádler.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

RADY NA CESTU

POSLEDNÍ DISKUSE

Novinky do vaší knihovny

Informace o novinkách pochází z dílny největší prodejny map a průvodců v Praze – KIWI. Tentokrát přichází na trh především knihy a mapy o alpských zemích a České republice (Šumava, Jizerské hory, Boubín). 

Telčsko Thayatal - cykloturistická a turistická mapa 1:25 000

Další z edice přeshraničních map. Vydavatel chtěl zobrazit co možná největší území, proto je mapa oboustranná a úplně chybí místopisná vlastivědná část. Obsahuje všechny prvky na které je uživatel turistických map zvyklý- vrstevnice po 10 metrech, elektrické vedení, souřadnice WGS 84, turistické směrovky, informační tabule, pásové a místní značení bez kilometráže, památné stromy s druhovým názvem atd. Vydala Geodézie On Line, 2006. DPC 79,-Kč, ISBN 8086782360.

 

 

L. Žák a kolektiv: Jizerskohorské přehrady a katastrofa na Bílé Desné - Protržená přehrada

Publikace se zabývá ničivými povodněmi v oblasti Jizerských hor v průběhu 19. století, vznikem vodních družstev a následnou historií výstavby osmi vodních děl – Harcova, Bedřichova, Fojtky, Mlýnice, Mšena, Souše, Bílé Desné a Josefova Dolu, z nichž některé slouží již více jak sto let. Kniha, vycházející u příležitosti 90. výročí protržení přehrady na Bílé Desné v roce 1916, přináší také řadu nových informací z průběhu samotné katastrofy, dobové záznamy pamětníků a odhaluje hlavní příčiny protržení hráze, a to i na základě nejnovějšího geotechnického výzkumu v devadesátých letech 20. století. To vše doprovází velké množství historických a současných fotografií, dobových pohlednic a stavebních plánů, z nichž mnohé jsou publikovány vůbec poprvé. Turistům a milovníkům hor jsou doporučeny i některé zajímavé turistické trasy a zastavení v okolí vodních nádrží. Vydaly Knihy 555, 2006. DPC 325,-Kč , ISBN 8086660168.

 

Z. Řezbová: Šumava

Další titul z ediční řady Cykloprůvodce Česká republika. Průvodce představuje dvacet tři nejhezčích cykloturistických okruhů na Šumavě, od Špičáku přes Modravu a Kvildu až k Vyššímu Brodu, s přesahem do Německa. Trasy jsou odstupňovány podle obtížnosti a rozlišeny podle vhodnosti pro horská, treková a silniční kola. Popis každé trasy doprovází podrobná mapa se zakreslením okruhu, výškový profil, fotografie a představení turisticky atraktivních míst. Vydal Freytag&Berndt, 2006. DPC 168,-Kč, ISBN 8073162539.

 

S. Garnweidner: Turistický průvodce rakouskými Alpami

Překlad z německého vydavatelství Bruckmann Verlag Munchen. Horské trasy, panoramatické vyhlídky a okružní túry od Rätikonu po Dachstein (celkem 40 horských celků). Trasy jsou rozděleny podle různých stupňů náročnosti, většinou jde o túry lehké určené začátečníkům a také rodinám s dětmi. Každou kapitolku tvoří podrobný popis túry, mapa se zákresem, údaje o časové a fyzické náročnosti, dosažitelnost dopravními prostředky, doporučená ubytovací zařízení, restaurace a mnohé další potřebné informace bez kterých se neobejdete, zpestřením jsou barevné fotografie. Vydal Alpress, 2006. DPC 279,-Kč, ISBN 8073622424.

 

Cestománie II.

Další svazek navazuje na úspěšný první díl převedení televizní Cestománie do knižní podoby. Každá z kapitol přibližuje několik zajímavých míst deseti zemí: Švýcarska, Jihoafrické republiky, Peru, Srí Lanky, Kanady, Itálie, Tuniska, Austrálie, Ruska, Vietnamu. Všechny kapitoly jsou ilustrovány mnoha fotografiemi a mapami, doplněny rozhovorem s režisérem televizního pořadu a také aktuálními praktickými informacemi o každé ze zemí. Vydala Kartografie Praha, 2006. DPC 299,-Kč, ISBN 8070119098.

 

M. Štraub, J. Lenková: Tajemné podzemí V. díl Severní Čechy

Je to pátá kniha populární encyklopedie, seznamující čtenáře s historickým podzemím České republiky. Pohraniční hory na severu Čech, impozantní vrcholy Českého Středohoří, pískovcové vrcholy Českosaského Švýcarska, skalní hrady Českého ráje, jeskyně a staré důlní štoly v podhůří Krušných, Lužických a Jizerských hor, hrady a zámky v Podkrkonoší, starobylá města – Chomutov, Česká Lípa, Teplice, Terezín, Litoměřice, Frýdlant, kláštery v Oseku či Doksanech, to jsou jen zlomky míst skrývajících ve svém podzemí mnohá tajemství. Vydavatelství Regia, 2006. DPC 229,-Kč, ISBN 8086367568.

 

M. Šíp: Boubínský prales národní přírodní rezervace a její dějiny

Publikace seznamující s historií a současností nejznámějšího chráněného území České republiky. Kniha neposlouží jako turistický průvodce, ale provede nás dobovými událostmi a fakty, ze kterých i dnes můžeme čerpat mnoho ponaučení. Závěr publikace je věnován ochraně přírody a problematice přírodních rezervací. Vydala Sagitta, 2006. DPC 290,-Kč, ISBN 3981082419.

 

I.Mudrová: Prahou s otevřenýma očima III.

Závěrečný díl úspěšné knihy, který opět není klasickým průvodcem ani samostatným literárně – historickým dílem, nabízí další náměty k nevšedním procházkám hlavním městem. Autorka nově představuje Břevnov, Liboc, Ruzyni a Řepy, pak se do třetice vrací do historického centra ( Hradčany, Malá Strana, Staré Město a Josefov, Nové Město), a poté seznamuje s opomíjenými památkami a zajímavostmi Nuslí, Pankráce, Krče, Michle, Braníka a Podolí. Podobně jako v prvních dvou dílech této volné trilogie se čtenáři vydají po stopách slavných spisovatelů, herců či výtvarných umělců a postupně objevují pozapomenutá pražská zákoutí, opředená nejen pověstmi, ale i poutavými příběhy ze současnosti. Vydaly Lidové noviny, 2006. DPC 199,-Kč, ISBN 8071067954.

 

Alpské země – Superatlas

Honosně nazvaný autoatlas má opravdu široký záběr a kromě skutečných Alp mapuje území od Debrecenu až po Lyon, tedy včetně celého Česka. Měřítko 1:400 000 je pro většinu řidičů dostatečné, nechybí žádné podstatné informační a orientační silniční prvky. Pocit, že jde o skutečně hornaté území umocňuje použité stínování reliéfu, někdy až přehnaně barevné, zajímavostí je přehledová mapka nejvyšších alpských vrcholů i s uvedenou nadmořskou výškou. Součástí atlasu je rejstřík sídel a plánky větších měst. Vydal Freytag&Berndt, 2006. DPC 398,-Kč, ISBN 3707907465.

 

Zermatt, Saas Fee

Turistický atlas z nové švýcarské edice Turn´n Go. Velice praktický pomocník v měřítku 1:50 000, spirálové vazbě a kapesním formátu. V mapě je vyznačeno tradiční turistické značení trojího druhu-pěší cesty, horské chodníky a alpinské stezky a navíc 50 navržených výletů. Každý list-karta tedy obsahuje patřičný mapový výřez, výčet zainteresovaných navržených tras (nebo částí tras), časovou a fyzickou náročnost daného úseku a tabulku významných bodů, vrcholů se souřadnicemi pro GPS (Datum CH1903). Na posledních stránkách naleznete ještě výškové profily všech výletů a celkové časové údaje. Vydal Hallwag, 2006. Cena 399,-Kč, ISBN 3828306209.Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

CESTOVATELSKÝ TWEET

Úsmevu rozumejú na celom svete.