HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

RADY NA CESTU

POSLEDNÍ DISKUSE

Malý průvodce mezi průvodci

Malý průvodce mezi průvodci


Tento článek má za cíl pomoci v orientaci mezi dostupnými turistickými průvodci na trhu. Víc než recenze to je zejména můj subjektivní pohled.

Stalo se vám, že jste chtěli vyrazit do některé alespoň trošku méně známé země, bez cestovky, a nechtěli jste se spoléhat jen na internet případně na informace až na místě? Pak je tu snadná pomoc v podobě turistického průvodce - určitě všichni vědí o co jde. Tahle malá (někdy ne až tak malá :) knížka vám může pomoci s orientací v dané zemi, ubytováním a stravováním, dopravou a vůbec všemi ostatními informacemi, které jsou pro místního samozřejmostí, ale ne tak docela pro návštěvníka.

Na našem trhu je dostupná poměrně velká nabídka, ať již původně českých nebo zahraničních, případně českých verzí zahraničních průvodců. Kdo se v tom má orientovat? Jak vybrat toho nejlepšího? Nuže, pojďme na to - zkusím nadhodit ty nejznámější... Ještě jednou ale upozorňuji, že jde o subjektivní pohled a také pozor na to, jednotlivá vydání se mohou mírně lišit s novější verzí konkrétního průvodce. Většina z nich se pyšní "speciální vazbou", která by měla přežít vaše náročné cesty a také dost vysokou cenou.

LONELY PLANET [ web | cz verze ]

Asi nejznámější a pravděpodobně i nejpoužívanější průvodci, původem z Austrálie. Je na trhu už od sedmdesátých let 20.století a k dnešnímu dni bylo vydáno přes 600 nejrůznějších publikací o cestování. Z mého pohledu jsou průvodci Lonely Planet obsahově velmi dobře rozvržené - skvěle a rychle se v nich orientuje, množství obsažených informací je dostatečné (nikoli vyčerpávající). V podstatě jsou zde sepsány stručné informace o zemi, rozdělení jednotlivých regionů, kde se dobře najíst a napít, ubytovat a na jaké památky či jiné zajímavosti můžete narazit. Toť vše, nic víc zde nehledejte. Použitý papír i vazba jsou velmi kvalitní, alespoň mě tedy vyhovují. Taková malá příjemná věc, která se mi u Lonely Planet líbí je zaprvé velká barevná mapa se šipkou označenými místy toho "nej" a za druhé pár doporučení zajímavých věcí/míst v každé kapitole průvodce. Pokud mám zmínit nevýhodu, tak je to trošku paradoxní - protože podle nich jezdí většina turistů/cestovatelů, mnohdy jsou vybraná cool místa zabrána či přeplněna ostatními - prostě protože jeli podle stejného schématu jako vy, tedy dle Lonely Planet. Lonely Planet vycházejí i v češtině, což pro někoho může být opravdu velká výhoda.

ROUGH GUIDES [ web | cz verze ]

Založeno v roce 1981 v Anglii. Obsažených informací je tu většinou nepoměrně víc než v Lonely Planet (pro příklad, pokud se nacházíte v nějaké oblasti, pro kterou je specifický určitý zvyk obyvatel, je tento zvyk na speciální stránce velmi podrobně popsán). Přesto mám u Rough Guides několik ale... Použitý papír je naprosto otřesný a nepříjemný na dotek, jednotlivé stránky prosvítají z druhé strany, font příliš maličký... pro mě docela nepoužitelné. Také se mi zdá, že v těchto průvodcích jaksi chybí "cestovatelská duše", jinými slovy, že to je prostě jen spousta textu, ne zcela citlivě poskládána do jednoho celku. Tím neříkám, že byste je neměli zkusit, ale já je prostě nemusím :). Téměř 70 titulů je k mání i v češtině (i když kvalita překladů je, podobně jako u české verze Lonely Planet, velmi kolísavá), což je jistě nezanedbatelné plus! U novějších vydání je také v ceně přiloženo DVD.

BRADT GUIDES [ web ]

Absolutní špička! :) Bradt Guides začali vycházet v roce 1974 a pro mě jsou opravdu těmi nej, a to z jednoduchého důvodu - jsou psány s velkým entuziasmem a zároveň lidmi, kteří v daném regionu dlouhodobě pobývají/pobývali, nebo jsou s ním nějak jinak spojeni. Dokonce z nich trošku sálá atmosféra té dané země. Obsahově jsou skvěle vyvážené, přehledné a tak nějak inteligentně uspořádané, od všeho je tam to důležité a často i něco navíc, ale ne zase tolik, aby to stížilo orientaci v knížce. Jakmile ji třeba v letadle otevřete, baví vás v ní listovat, protože informace zde napsané jsou střízlivé a jednoduše čtivé. Zatím vyšlo necelých 100 titulů a mnoho z nich o zemích, které u jiných vydavatelů vůbec nebyly vydáný (např. určité africké destinace). V češtině sice (zatím) nevychází, ale lze je velmi jednoduše objednat přes interntet na jejich webových stránkách (do 3-4 dnů je máte doma).

FOOTPRINT GUIDES [ web ]

Neměl jsem moc příležitostí Footprint Guides "prozkoumat", měl jsem v ruce jen průvodce Namíbií..., ale dost mě to zklamalo. Divný rozměr knížky (desně vysoká!), chaoticky uspořádané kapitoly, velmi často odkazy "pod čarou", které narušují plynulost čtení... Ale zkuste, třeba vám bude vyhovovat.

NATIONAL GEOGRAPHIC [ web ]

Poměrně nová sada průvodců od známých Lonely Planet, plně v češtině. Zatím je v nabídce jen pár obvyklých destinací (Egypt, Itálie, Řecko, Irsko atd.), ve kterých je kladen důraz hlavně na fotografie a zajímavosti dané země, naopak ubytování, stravování apod. je zde dost potlačeno. Podle mého názoru to mohou být skvělé publikace pro lidi, kteří nechtějí cestovat naslepo a mají určité věci zařízeny předem, přesto chtějí o dané zemi alespoň v rámci možností a času aktivně něco poznat. Použitý papír je velmi kvalitní, ale také je celá knížka kurevsky těžká :).

BASET PRŮVODCI [ web ]

Průvodci, které se zameřují hlavně na faunu a floru. Praktické informace tu nehledejte, ale zato obsahuje skvělý přehled většiny známějších zvířat a rostlin v dané zemi včetně pěkných barevných fotografií. Zatím je k dispozici jen pár titulů/destinací, ale pokud chcete vědět co že bylo tamto chlupaté žíhané zvířátko, co jste viděli dopoledne, berte to.

MERIAN LIVE [ web ]

Něco jako průvodci do kapsy, také plně v češtině. Obsahují velmi dobře zpracovanou a podrobnou mapu země, TOP 10 zajímavostí a TOP 10 toho co vidět a zažít plus vybrané tipy na ubytování, restaurace, národní parky, muzea a podobně. Vlastně je to takový soupis těch nej věcí v dané zemi. Stručné, přehledné, cenově velmi příznivé... takže vlastně proč ne? Jako doplňek nebo pro kratší cestu je fajn.

MARCO POLO [ web ]

V češtině, nemám s nimi zkušenost.

BERLITZ [ web ]

Levný lapesní průvodce v češtině, napěchovaný informacemi o zemi, jejích zajímavostech, zvycích a podobně. Není v něm sice moc navíc než co se dá najít běžně na internetu, máte to ale pěkně přehledně v malé knížtičce, což je nesporná výhoda. Pokud ho sebou vezmete například jedete-li do nějakého velkoměsta a tam chcete stihnout všechna důležitá muzea a podobná místa, určitě pro tyto obsažené informace doporučuji. I když ruku na srdce, určitě bylo nutné např. v průvodci Jižní Afrika, dát jako největší zajímavost na první místo kasino???

Ještě se můžeme setkat se speciálními průvodci, přiloženými např. v časopisech (Koktejl apod.) a určitě je na trhu i x dalších, ale ty již neznám a tak o nich ani nepíšu.

...a závěr? Pokud nevíte, po kterém průvodci sáhnout, jednoduše zvolte Lonely Planet - určitě tím nic nepokazíte. A jako vždy jeden netradiční tip, tentokrát pro extrémisty - zkuste tohle (nebo tohle).

Jinak pokud znáte ještě nějaké další průvodce (nejsou tady a měli by být), nebo máte nějaké komentáře, dejte určitě vědět níže v diskusi.

Převzato z www.kalerta.com


21.01.2007, Miloš Kalerta


Diskuse


David Gladiš
David Gladiš
Ten "tip pro extremisty", viz odkaz na konci článku, mám doma (už nějakou starší verzi). Je to zajímavé počtení, ale jako průvodce se to použít určitě nedá. Je to spíše (velmi zajímavá) sbírka tipů, příhod a doporučení z celého světa.
21. 01. 2007, 05:17:19
Kuba
Kuba
Me zas pripada vyrazne lepsi RG nez LP, jednak kvuli zminenemu efektu, kdy LP pouziva daleko vic lidi a tudiz "zabiraji misto", druhnak ocenuju v dobrem slova smyslu levicovost, ironicnost a kousavost RG, tretnak mam pocit, ze RG se vyrazne vice zaobira kulturnimi a socialnimi souvislostmi lokalit, ktere popisuje.
21. 01. 2007, 11:05:24
Já se taky kloním k RG. Obsahuje mnohem víc informací - třeba historických, které mi připadají jednak důležité, jednak zajímavé. Samozřejmě má i nedostatky - překlad je místy otřesný (Jota by měla občas uvažovat, komu to dává přeložit, Curonian Spit opravdu česky není Kuronianský výběžek, případně Shore Temple v Mahabalipuramu přeložený jako Chrám Šór mě straší ve snech dodneška :-)) Ad Milošova kritika papíru - mně teda nikdy nepřišlo, ýže by papír byl otřesný, připadá mi úplně normální.
Shrnuto - obvykle v diskusi LP versus RG používám mírně nadsazeně - zatímco v LP se dočtu, kde si můži objednat lesbickou řidičku taxíku, RG mi sdělí, kdo a kdy nechal postavit chrám, na který se zrovna koukám.
21. 01. 2007, 11:39:47
Mě trochu mrzí, že autor opomenul zelené průvodce od Michelina, naprosto bezkonkurenční na cestách po Francii, poněvadž podrobnější průvodce touto zemí težko seženete:) Nemusí se ale jednat jen o Francii, Michelin vydává průvodce i pro země vzdálenější (Thajsko či Mexiko) kompletně pokrývá též západní Evropu a Severní Ameriku.Města či místa jsou ohodnocena 1 až 3 hvězdičkami, podle zajímavosti, hned tak víte co stojí za to:)
21. 01. 2007, 16:14:57
Karel Wolf - redakce Hedvabne Stezky
Karel Wolf - redakce Hedvabne Stezky
Cetl nekdo pruvodce ROUTARD - ty jsou zatim asi jen ve francouzstine, ze?
21. 01. 2007, 16:29:17
cernoch
cernoch
Já zatím jel jen podle LP a maximální spokojenost. RG jsem měl v ruce z knihovny a asi to bude taky dobrej průvodce, ale sympatičtější mi je LP. Každopádně díky za článek, určitě se poohlídnu po BRADT GUIDES.
21. 01. 2007, 21:59:19
Veronika
Veronika
Ja zase za velmi dobre povazuji pruvodce nemecke edice "Der Weg ist das Ziel", na ceskem trhu zatim nejsou, jezdim si je kupovat do Drazdan, jsou to pruvodce velmi detailne popisujici cesty pro pesi turisty, cyklisty a take pro vodaky, titulu uz vyslo mnoho, ruzne cesty a narodni parky po celem svete. Pro pesi turisty velmi cenne informace, jsou to male zlute knihy, pro vodackou turistiku to jsou male bile knizky.
22. 01. 2007, 06:24:21
pavel zvolanek
pavel zvolanek
dobry den, pro Indonesii je rekl bych nejlepsi Periplus, byt to neni uplne klasicky pruvodce s detailnimi informacemi o ubytovani, ale knizky, kde se toho dozvite mozna nejvic, a krasny fotky, pokryvaji vsechny indoneske ostrovy a taky malajsii a singapur, u pruvodcu mi pripada asi nejdiskutabilnejsi cast o ubytovani a restauracich vybavene informacemi typu neochotny personal atd, kolikrat tam autor byl, ze muze takto zobecnovat, druhy den a do doby nez knizka vyjde to muze byt uplne jinak, naopak uzitecne mi prijde, kdyz to misto ma opravdu vyjimecnou atmosferu nebo je necim zajimavy, napr. ve vietnamu v dong ha muzete bydlet v guesthousu, ktery je sice doupetem, ale majitelem je byvaly vojak armady jizniho vietnamu, takze se od nej muzete leccos dozvedet, souhlasim, ze preklad rough guides by mohl byt nekdy lepsi, ale nevim, jestli se nektere veci nevyskytuji jiz v originale a nakolik jota do nej muze zasahovat, napr. v thajsku informace o tom, ze v zemi lze jen tezko najit luxusni ubytovani a o stranku dal prehled luxusnich hotelu, nerozumim prilis taky vetam typu do kambodzi byste nemeli jezdit po zemi, protoze hrozi riziko unosu, prepadeni, ale v posledni dobe se bezpecnostni situace zlepsila, na rozdil od autora clanku mam docela rad footprint, protoze mi vic vyhovuje vice textu o zemi a mene seznamu guesthousu
hezky den
pavel zvolanek
22. 01. 2007, 07:29:41
Jiří Sur
Jiří Sur
Díky za článek. Taky mi přijde divné, že autor vůbec nezmiňuje renomovaného francouzského vydavatele Routard, jehož logo je navíc použito v záhlaví článku.Routard pro většinu destinací vychází každý rok a obsahuje tedy aktuální informace.Pokud v průvodci nepotřebujete mít fotografie na křídovém papíře, tak můžu doporučit.Informace stručné a přesné:historie,jak se kam dostat, kde spát,kde se najíst,mapy (opět nikoliv na křídovém papíře a bez šipek "highlights"). Navíc je Routard cca o polovinu levnější než LonelyPlanet.Některé kusy vycházejí i v angličtině.
22. 01. 2007, 09:34:02
A není to tím, že jen "některé kusy vycházejí v angličtině"? :-) Ona ta francouzština zas tak populární jazyk není.
22. 01. 2007, 10:30:27
Kačes
Kačes

cause sharing is caring :)

http://www.vazlav.info/en/theory/theory_guide2.htm

24. 10. 2017, 14:25:47
Radka Cudlínová
Radka Cudlínová
Nedám dopustit na angl. verze Lonely Planet. Jednou jsme měli RG, ještě v češtině a byl naprosto otřesný (Maroko). A české překlady LP jsou taky dost příšerné. Např. teď jsem podle českého překladu Střední Ameriky jeli v Belize do jedhnoho národního parku a ty informace o parku patřily úplně do jiné kapitoly, prostě naprosto jinam. A toho by bylo víc :O(((((
22. 01. 2007, 12:52:01
Tak zrovna v Maroku jsem s RG byl a "naprosto otřesný" mi teda rozhodně nepřišel. Můžu poprosit konkrétnější příklad otřesnosti?
22. 01. 2007, 14:14:32
Radka Cudlínová
Radka Cudlínová
Kajmane, např. "těžkopádnej" překlad do ČJ a celej průvodce byl spíš dělanej pro motoristy. Po silnici té a té po pár kilometrech dojedete tam a tam. Ale jak se tam člověk dostane veřejnou dopravou, o tom tam zmínka nebyla :O(((
23. 01. 2007, 08:27:37
Zjevně věc názoru. Já jsem v něm kupodivu vždycky našel, jak se veřejnou dopravou do příslušného místa dostanu. Nic, nemá to smysl. Mně prostě RG vyhovuje a tobě ne.
23. 01. 2007, 10:18:21
videl jsem jen par LP v cestine a preklad mi prisel dost divnej. Nektere veci se proste neprekladaj! Prislo mi to jako kdyz ten text nekdo projel translatorem a pak to nekomu kdo nevidel original a dana zeme a cestovani obecne neni prave jeho hoby s toho slozil cesky text. V jednom LP jsem nasel prelozeno i jmeno nejake osoby!!!!
Original je na tom o poznani lepe, bohuzel vetsina informaci je bezcenych, zastaralych i v nejnovejsim vydani, naopak chybi mnoho informaci pro cestovatele nezbytnych. Prijde mi to jako knizka, pro lidi co jedou na sedm nebo deset dni do dane zeme a nevybrali si zrovna pobyt s cestovkou.
To ale neznamena ze to uplne zavrhuju, v kazdem pripade se stoji za to do ni alespon podivat. Bohuzel cena cca 15-20 liber mi prijde dost na to ze je tam par fotek a jinak samej text.
RG mi prijde trochu zajimavejsi...
23. 01. 2007, 05:37:16
Feďa Fiala
Feďa Fiala
Nikdo ještě nezmínil edici Trailblazer. Jel jsem s ním do Ázerbajdžánu a lepšího průvodce jsem v životě neměl. Je to naprostá špička! A to už jsem měl dost průvodců v ruce. Některé kusy se dají sehnat třeba v Praze v Kiwi, nebo objednejte přes net.
10. 05. 2007, 14:42:03
Dana
Dana
Používáte někdo průvodce Let´s go ....?? Zahlédla jsem je v obchodě v Anglii a vypadaly moc dobře..bohužel jsem neměla čas ba bližší prozkoumání..bylo to vždy třeba Letś go Europe, Let´s go Argentina atd...
05. 06. 2007, 17:50:44
banan
banan
LP maji nekdy spatne preklady, treba Indy prekladaji jako Indiany a podobne :)
05. 06. 2007, 20:05:31
Radek
Radek
Před pár lety jsem cestoval s "Let´s go" po Blízkém Východě a super... Je to podle mě kvalitní průvodce. Později jsem v USA udělal pokus a vzal jsem si na jednu cestu LP, Let´s go i RG. Krásně se doplňovali. :-) Závěr jsem si z toho udělal ale takový, že jsou víceméně na stejné úrovni s téměř stejnými informacemi.
29. 11. 2007, 17:28:15
"Použitý papír je naprosto otřesný a nepříjemný na dotek, jednotlivé stránky prosvítají z druhé strany, font příliš maličký... " nechi rypat, ale je treba informace nebo kridovy papir? jakoz i otazka je treba papirovy pruvodce? chjo...
14. 02. 2008, 19:09:58

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

RSS této diskuze

CESTOVATELSKÝ TWEET

Co tě nezabije, to tě posílí. Třeba malárie!