HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

RADY NA CESTU

POSLEDNÍ DISKUSE

Hinduista od zrození do zrození

Hinduista od zrození do zrození


Kniha s výstižným názvem „Hinduista od zrození do zrození“ mě zcela pohltila. Autorkou je česká indoložka PhDr. Hana Preinhaelterová, CSc, která mimo jiné vyučuje bengálštinu na Filizofické fakultě UK v Praze. 

Útlá kniha na 130 stránkách popisuje zábavnou formou jednotlivé etapy hinduistova života, jakož i různé rituály a obřady, které jsou s nimi spojeny. Hinduistické pojetí života a jeho priorit se značně liší od našeho západního stylu – ačkoli důležité životní předěly jako je narození, dospívání, svatba, stárnutí či smrt mají své místo v obou kulturách. Po několika měsících strávených v Indii jsem konečně alespoň z části pronikla do některých tajů hinduistických pravidel. Knihu „Hinduista od zrození do zrození“ vřele doporučuji všem, kteří byli, či se chystají navštívit rozporuplnou a přesto krásnou Indii.

Malá ukázka z kapitoly Hinduista přichází na svět:

„Řekněme to přesněji: Hinduista přichází na svět jako hinduista. Zatímco my se rodíme jako nikam nepatřící nekřtěňátka, hinduista má o svou náboženskou příslušnost vystaráno už tím, že byl počat z hinduistického otce a porozen hinduistickou matkou. Má se podobně jako žid, který je židem už tím, že se narodil.

V případě hinduisty je ovšem zrozením dáno na náš vkus snad až příliš mnoho a příliš definitivně. Kastu, do které se narodíte, už vám do smrti nikdo neodpáře. Máte-li rodiče bráhmany, jste na tom dobře. Můžete se stát knězem, což je původní bráhmanská úloha, ale jsou vám otevřena i všecka povolání od pera. Už vaše bráhmanské příjmení vám pomůže sehnat místo na společenské špičce. Narodíte-li se však hrnčíři, pradlákovi, holičovi, či – nedej Hari! – odklízeči odpadků nebo spalovači mrtvých, pak raději skloňte hlavu, převezměte živnost svého otce a doufejte v příští zrození. Budete-li se už v tomto životě pokoušet o nějaké intelektuální zaměstnání, bude vás to stát hodně bojů a sebezapření, i při vydatné pomoci indického demokratického zákonodárství. A sňatkem se teprve nevyšvihnete. Právě při vyhledávání životních partnerů se kastovní bariéry respektují nejtvrdošíjněji. Zajisté proto, aby nebylo mýlky, do jakého postavení se potomek narodí. Takže z toho kruhu není úniku.

Není však důležité jenom, komu se narodíte, ale kolikátým dítětem budete a jakého budete pohlaví. Není snad třeba vysvětlovat, že prvorozený je lepší než druho- a více- rozený, a hoch že je lepší než dívka.

Zásadní význam má také, kdy se narodíte. Okamžik vašeho zrození, lépe řečeno postavení planet v něm, určuje celý váš další životní příběh. Proto je nutné jej zaznamenat co možná nejpřesněji. Astrolog pak vypracuje váš horoskop, namaluje ho složitými obrazci červeným inkoustem na arch nažloutlého ručního papíru a ten pak – svinutý v roličku a převázaný červenou šňůrkou – bude vaše matka střežit jako oko v hlavě. Váš horoskop bude konzultován při všech důležitých událostech vašeho života, podle něho bude váš kněz určovat příznivé okamžiky pro všechny obřady, kterými v životě projdete, a vrcholnou úlohu sehraje při volbě vašeho partnera. Pouze dvojice, jejíž horoskopy si odpovídají, má čáku na životní soulad. Jen málokterý hinduista se odváží této pravdě nevěřit.“


28.01.2007,


Diskuse


jana Peňáková
jana Peňáková
Nejlepšíz hinduistických svátku je Díválí. Moje maminka pochází z indie. Moc se nám tato stránka líbí.
12. 01. 2009, 20:01:30

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

RSS této diskuze

CESTOVATELSKÝ TWEET

Běžte matko do komory, jsou tam nohy naší Dory. Kdo se mnou v létě prozkoumá Komory?
Sponzorováno