HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

RADY NA CESTU

POSLEDNÍ DISKUSE

Ata Mua - Kolem světa za 800 dní

Ata Mua - Kolem světa za 800 dní

Vítěz ankety „Nejzajímavěji psaný cestopis na českém trhu“ nejčtenějšího cestovatelského portálu Hedvabnastezka.cz po vyprodání zásob v novém letním reevidovaném kabátku znovu na pultech!„K reedici mne motivovaly především krásné ohlasy čtenářů. Knížku můžete psát jedině proto, že ji píšete rád. A co děláte rád, se prostě vrací", říká autorka Eva Palátová.

Člověk se podruhé narodit nemůže. Knížka, mrška, ano. ATA MUA se narodila jako neučesané dítě z obrovského nadšení, že se nám povedlo splnit si svůj veliký sen – cestu kolem světa s minimem prostředků. S reedicí knihy mám právo hlubokosáhlých úprav. A nové cesty a zkušenosti k tomu jenom svádí. Ovšem – přečesávat neučesané dítě? Ulíznout mu ten roztomilý kokrhél? Rozhodla jsem se být k té křehké prvotině především něžná a respektovat atmosféru oné radosti, s kterou vznikla. Až na pár kudrlin a přídavků nechávám Ata Muu panenskou a nahatou tak, jak přišla na svět poprvé. Jen v jemném hávu pozašitých rybářských sítí, aby se nestyděla kráčet do dalších přístavů nových náručí, ale zůstala našlapovat nesměle a vesele.

Její písemný motiv „Ata“ /Usměj se/ mě zpátky vrací k životní filosofii možná nejhlubší – moc nehloubat a žít. Její vizuální motiv zeleného vějíře ze zeleného Bornea je symbolem „nepopsaného listu“, s nímž jsme do „světa velkých cest“ jeli. Nechť tento svěží lístek roste dál do srdcí všech, co si zapomněli v životě splnit své sny. Ono to jde!

V knížce se loučím se písničkou z „konce světa“ z polynéské Samoy. Je zvláštní, co Samoané považovali za důležité přeložit v písni do angličtiny. Respektive co považovali za důležité, aby se každý cizinec na pomyslném „konci světa“, u datové čáry, před vykročením „do zítřka“, naučil: jen čtyři jednoduché věci! Píseň píšu foneticky, naučila jsem se ji zpívat napůl ponořená v tůni s ukulele v ruce a tužku do tůně běžně nenosím. Ukulele jo. Tak tedy ty fráze, které dle místních potřebujete znát, zní: „Dost bylo povídání; zvedni se a šupej na procházku; nezapomeň, jak se řekne „miluji tě“, a koukej brát život s nadhledem:“

Plnit sny si jde…

Na začátku byl smělý sen – objet zeměkouli – skromně, s batůžkem a bez počátečních prostředků. Na dva roky prázdnin si kuriózně vydělali v Austrálii, než se vrhli do nitra tajuplných zemí kolem vzdáleného Pacifiku. Jejich reportáže zasílané domů nejdřív jen přátelům si velmi záhy získaly srdce široké veřejnosti. Čekejte smršť na vaši rozesmátou bránici, svižnou, rychlou četbu, i milý vizuální dotek. A vězte, že plnit sny si jde!

Dozvíte se, co skrývá zakázaná oblast pod nejaktivnější sopkou světa v Indonésii, zda se v odlehlých údolích Himálaje opravdu dochovalo mnohomužství, či jaké je nejstřeženější tajemství Zélandu. Zveme vás za lovci lebek do nitra Bornea, a že návrat domů „s opicí“ už znáte? I s metrákovým orangutanem? A víte, co učí děti v Polynésii, v rajské škole na konci světa? Tančit? Lovit lastury? Řídit želvu?

Čekejte smršť na vaši rozesmátou bránici, svižnou, rychlou četbu, dech beroucí okamžiky, napětí, dobrodružství, pulsující energii, ale i šetrně a vtipně zasazené rady a tipy na cesty, jež potěší jak ostříleného cestovatele, tak i snílka, který se na svou první cestu teprve chystá.

Již na samém počátku cesty nás imigrační oddělení Austrálie vítalo nápisem: „We all smile in the same language!“ /„Jednu řeč máme všichni společnou – úsměv.“/  A tady v polynéské chýši z proutí se děda, nevěda o celém světě, s námi loučí přirozeně se stejnou filosofií na rtech, aniž ji musel někde přečíst: „Ata“, žehná nám do života: „Usměj se!“ Kdo nebo co je Ata Mua? Je to země? Bytost? A kdepak jsme ji našli?


Volně navazuje:

Volně navazuje další dobrodružství: „OLA LAMA – Jižní Amerikou od rovníku k tučňákům“ (Jota 2011). Zvídavého čtenáře potěší přiložený bonus „Malý průvodce batůžkáře“ –  veselá snůška rad na cesty a především odvážná sonda pod pokličku batůžkářského bytí.

Ocenění:

  • 2009 Vítěz ankety „Nejzajímavěji psaný cestopis na trhu“ serveru Hedvabnastezka.cz. Hlasovala veřejnost a odborná porota.
  • 2009 Třetí místo v mezinárodní kartografické soutěži Tourmap
  • 2007 Ocenění fotografie National Geographic International Photography Contest

Recenze:

Vynikající fotky, velmi čtivé a vtipné texty a pečlivé, nápadité, vypiplané zpracování celé knihy. Určitě jeden z nejzajímavějších cestopisů posledních let (David Gladiš).

Kvalitních cestopisů známých i méně známých autorů je naštěstí na našem trhu již dostatek. Méně je však již takových, které své čtenáře uchvátí a takzvaně se čtou „jedním dechem". Cestopisy, které jsou čtivé, kvalitní, obsahují praktické informace a ještě se u nich čtenář s chutí zasměje aby člověk hledal lupou. A pořádně velkou lupou. Ata Mua je kniha, která vás polechtá na bránici a přitom se dozvíte mnoho zajímavého z různých koutů světa. Svižné vyprávění vás vtáhne do děje a po několika stránkách se přistihnete, že nedočkavě hltáte text a s úsměvem očekáváte další bláznivé příhody autorů. Třešničkou na dortu jsou pak velké barevné fotografie, z nichž některé získaly ocenění National Geographic. Trochu netradiční formát a provedení na kvalitním křídovém papíru zaručuje, že si čtenář vychutná opravdu každou z nich. A na rozdíl od některých jiných cestopisů je v této knize fotografií dostatek. Spolu s textem tak vytváří velmi vyvážený celek, knihu, která patří do knihovničky každého cestovatele se smyslem pro humor (Katka Roudnická a Tomáš Adamů).


Eva Palátová, cestovatelka, publicistka, spisovatelka. Svět jejíma očima najdete na: www.kiwik.cz.

nar. 20. 4. 1980, absolventka oboru ekonomie a cestovního ruchu. Její srdce však patří dálkám a místům turismem ještě zcela nedotčeným. Horami, džunglí i pouští se pohybuje s jedinou zbraní - tužkou a s neobyčejným darem - psát a hravým, veselým slovem dokonale zachytit okamžik. Jako byste tam stáli vy sami. Jako by psala štětcem, co namaluje úsměv na každé tváři. A pro ten píše!

Tomáš Paleček, nar. 29. 11. 1973, učitel, překladatel, nadšený sportovec a fotograf. Jediné, co pro vás objektivem nezachytil, bylo plavání se žraloky. Snad jen tam, pod vodou, zůstanete uchráněni před jeho dlouhým okem. Za výdělky na cestách několikrát vylepšil fotovýbavu a především mílovými skoky zdokonalil své umění až k ceně National Geographic. Dnes vás zve na vizuální výpravu až na kraj světa...

Nahlédněte na Osobních stránkách autorky: www.kiwik.cz nebo na www.jota.cz.


06.08.2011, Redakce


Diskuse


vladěna
vladěna
článek jsem objevila v Ženě a život, co mi pro dlouhou chvíli půjčila kolegyně v práci.Dlouho jsem nečetla vtipný cestopis, tak se na knihu těším.Předloni jsem byla na čundru na Kubě se 3 holkama (sice jen na 3 neděle), ale byla to má nejúžasnější dovolená. Pro velký úspěch chystáme expedici Nepál duben 2008 ve stejném složení + 1 chlap.
29. 07. 2008, 15:59:43
Topi Pigula
Topi Pigula
Ata Mua i Ola Lama stojí za přečtení - četl jsem obě několikrát. Pokud bych knize něco vytkl, tak je to vtip - jsou převtipnělé. pokud bych něco pochválil, tak je to paradoxně taky vtip - opsaných deníčků s nudným popisem cesty jsou plné regály. Leckterý autor cestopisných reportáží - včetně mě - by se mohl od Evči učit.
10. 08. 2011, 13:47:52
Topi Pigula
Topi Pigula
Ata Mua i Ola Lama stojí za přečtení - četl jsem obě několikrát. Pokud bych knize něco vytkl, tak je to vtip - jsou převtipnělé. pokud bych něco pochválil, tak je to paradoxně taky vtip - opsaných deníčků s nudným popisem cesty jsou plné regály. Leckterý autor cestopisných reportáží - včetně mě - by se mohl od Evči učit.
10. 08. 2011, 13:47:56

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

RSS této diskuze

CESTOVATELSKÝ TWEET

Kdo čeká od života mnoho, riskuje zklamání.