HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

RADY NA CESTU

POSLEDNÍ DISKUSE

Cuba Libre

Cuba Libre

Cuba Libre není román, přesto v sobě má řadu silných příběhů. Cuba Libre není dokument, ale o životě současné Kuby se v knize dozvíte mnohem víc než ze stohu novin.Cuba Libre není ani klasický cestopis, protože při jeho čtení nebudete zdolávat vrcholy, trmácet se terénem ani zápolit s živly. Zato vám Cuba Libre řekne mnoho o tom, jak, kam a proč stojí za to cestovat. Cuba Libre je knížka plná svobody, radosti a žízně... po životě. A někdy pochopitelně i žízně po kubánském rumu a velké životní lásce. Petr Horký a Miroslav Náplava se na Kubu vrátili už několikrát. Nyní se s vámi o svou cestovatelskou lásku podělí způsobem jim vlastním - s plným nasazením, s řadou příběhů tak neuvěřitelných, že je přináší jenom život, s postřehy, kterých si všimne jen zkušený cestovatel nebo zvědavý kluk. A těmi autoři jsou. Jejich zážitky jsou plné smyslných žen, Ernesta Hemingwaye, hospodských příhod, komunistických absurdit, animistického náboženství, hudby a hlavně desítek kubánských osudů pestrých tak jako celý „ostrov svobody". A to, že se téměř stejně jako o Kubě dozvíte v této knize i o vztazích mezi muži a ženami, vás v tomto barevném, rozpustilém a nevázaném koktejlu „Cuba Libre" už ani nepřekvapí...

Knihu vydalo nakladatelství JOTA.

Autoři: Horký, Petr & Náplava, Miroslav

  • vítěz jubilejního 10. ročníku festivalu GO KAMERA v kategorii Cestovatelské publikace
  • prestižní mezinárodní Cena E. E. Kische za významné dílo literatury faktu, vydané v roce 2006.

V prodeji také dárkové balení s bonusem, který tvoří stejnojmenný hodinový dokument na DVD. Knihu si můžete zakoupit prostřednictvím e-shopu HedvabneStezky.cz.

RECENZE

Osvěžující koktejl z Kuby

Petr Horký, Miroslav Náplava: Cuba Libre, Jota, Brno 2006 - Ačkoli se může kniha Cuba Libre tvářit jako cestopis, ve skutečnosti ani moc cestopisem není. To ovšem neznamená, že se čtenář nedozví nic o Kubě. Ba naopak! Zkušená autorská dvojice Horký - Náplava připravila pro milovníky cestování opravdu netradiční koktejl. Ostatně těmi je Kuba proslulá a kniha se podle jednoho z nich také jmenuje.

Tento knižní koktejl se ovšem neskládá z kubánského rumu a americké Coca-coly, ale z ingrediencí daleko bohatších! Celkem pětkrát se autoři vypravili na Kubu, aby pronikli pod turistický háv Havany, která svá tajemství před běžnými turisty úzkostlivě střeží. Zpátky do vlasti pak přivezli nejen spoustu dokumentů, fotografií a filmového materiálu, ale i koktejl zážitků, příběhů a svědectví o tom, jaká Kuba vlastně je. A právě touto pestrou směsicí knihu prošpikovali skrz naskrz.

Nemusíte být nijak velkým příznivcem Kuby, aby se vám kniha líbila. Po jejím přečtení se však může lehce stát, že se jejím příznivcem stanete. Havana vám vyvstane před očima jako neuvěřitelně živé město se spoustou veselých a šťastných lidí, kteří upřímně pláčou dojetím při projevu kubánského vůdce Fidela Castra. Dozvíte se podstatu kubánské revoluce, která dostala Fidela Castra do čela Kuby, zavítáte do míst, která obýval „papá" Hemingway, stanete se svědky santerijského rituálu nebo se dozvíte, proč se náš tuzemský rum nemůže jmenovat rum. V knize je toho samozřejmě mnohem víc, včetně originálního komiksu nebo pohyblivých obrázků.

Podle autorů knihy „po smrti Fidela již nikdy nebude Kuba taková, jaká je dnes", a to byl také důvod napsání knihy. Zachytit tu atmosféru a podělit se o ni se čtenáři. Na přebalu knihy je sice varování, že kniha obsahuje řeči o ženách, ale to by se dalo rovněž chápat jako alibismus, protože některé pasáže mohou být kvůli těmto řečem chápány opravdu negativně. Ať tak či onak, troufám si říct, že největší zklamání čtenář zažije na stránce 252, kdy kniha končí.

Článek otištěn v Kult 03/07, autor: Robert Žďárský

Postřehy návštěvníků cestovatelského festivalu v Praze ve dnech 24. a 25. 3. 2007

„Já se konečně letos odhodlal a nelitoval jsem. Pro mne nejlepší byl příspěvek dvou pánů - cestovatelů: Petra Horkého a Miroslava Náplavy o Kubě. Byl jsem z toho velmi nadšený, neboť tam šlo o lidi, kulturu a prožitky setkání. Zajímavé příspěvky dále byly např: Petr Ludvík - Opomíjený Tádžikistán, manželé Lisí - Stezkami kyrgyzských pastevců, Lukáš Synek - Jižní Čína. Myslím si, že tato setkávání jsou výborná, neboť člověk si opravdu může utkat svůj sen, a bez odchodu do ciziny by člověk nevěděl, kde je doma a co doma má. Hodnotím velmi dobře. ... Ještě včera jsem si dal práci a prošel celý vývoj na webových stránkách a zjistil jsem, že rok od roku se jedná o kvalitatitivní, nejen kvantitativní, posun. Samozřejmě k lepšímu. První den jsem měl také dojem, že je třeba změnit pro příští ročník místo pořádání, ale pak jsem i přes stísněnost Evropského a Expedičního sálu zjistil, že by to nebylo ono. Nevím, jak to popsat, ale je to tak. Systém tří sálů je akorát. Takže v tom nemám žádných připomínek. ... Velmi rád se zúčastním podzimního setkání a těším se na to. Ten Festival má totiž výborné genius loci a skvělou atmosféru."

Jan Podaný

„Já jsem přišla jenom v sobotu a byla jsem moc spokojená. Jen mě mrzí, že jsem se už nevešla do Expedičního sálu. Byl prostě nátřesk. Mám pocit, že nejlepší přednášky jsou ty, které se skládají z co nejvíce příběhů a historek. Na nich se koneckonců atmosféra místa vykresluje nejlíp. Taky proto měl zřejmě obrovský úspěch film Cuba Libre. Já bych ale vyzdvihla i promítání o Africe od Václava Šilhy. Ukázal totiž, že tak nudně působící zvíře, jako je pakůň, může být výživným tématem na hodinové vyprávění!"

Bohdana Rambousková

Cuba libre


26.10.2008,


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

CESTOVATELSKÝ TWEET

Darované letence na cílovou destinaci nehleď!