HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

RADY NA CESTU

POSLEDNÍ DISKUSE

Amerika Inkognita

Amerika Inkognita

Fotografové a cestovatelé Kateřina a Miloš MOTANI připravili další obrazovou publikaci, která vás zavede do různých končin amerického divokého západu. Co všechno na čtenáře čeká?Kudy kráčí MOTANI v Amerika  Inkognita

Míří podél velmi rozmanitého, slunného i zamlženého pobřeží Kalifornie a Oregonu dál na sever až do státu Washington. Tam se u kanadských hranic nachází jedinečný pobřežní deštný prales Olympic. Při cestě objevují četné vodopády a sopečné oblasti.

Několikrát se vracejí k tajemnému „mrtvému" jezeru Mono Lake s podivnými tufovými útvary, připomínajícími cukrové homole. Stejně tak je přitahuje barevný Yellowstone - nejrozsáhlejší termální oblast na světě. Mezi nespočetnými gejzíry, bahnitými kotli a barevnými jezírky nacházejí krajinu nesmírné krásy. Na sklonku dne, v objetí chomáčů valící se páry, si připadají jako v podsvětí.

Vydávají se do opuštěného a svého času nejobávanějšího zlatokopeckého města Bodie, které vypadá, jako by ho lidé opustili teprve včera. V dřevěných chatrčích pobitých rezavým plechem zůstal stát nábytek, ležet příbory, oblečení a staré kufry,... V baru to vypadá, jako by se slavilo dlouho do noci, na plátně rulety jsou ještě rozdané žetony. A krám na rohu působí, jako by se v něm nepřestalo prodávat.

Divoce pulzující Las Vegas, ležící v pouštní krajině, jim připadá jako přízrak. Bloudí ulicemi osvětlenými pestrými neóny od časného rána až dlouho do noci. Při svých četných návštěvách se snaží pochopit tohle bláznivé město. Město, které lze jen milovat nebo nenávidět.

Z Las Vegas prchají opět do pustiny, aby v zemi Velkého Manitu nacházeli další neznámé oblasti - Ďáblovu zahradu, Údolí bílých duchů, Žlutou skálu, Malovanou zemi a další úžasná místa. Některá z těchto míst nejsou dokonce zanesena na žádné mapě. Roky pátrají po podivném kamenném monolitu v podobě kostnaté ruky sahající po nebi. Několik let také marně hledají velmi zvláštní barevný gejzír, který nepřipomíná nic pozemského...

V době prvního vydání této knihy absolvovali Kateřina a Miloš MOTANI již celkem devět dlouhých cest napříč americkým divokým západem. Ujeli dohromady asi 62 500 kilometrů, nachodili spousty mil a nafotili stovky filmů, přírodní krásy severní Ameriky totiž neberou konce. Druhá obrazová kniha autorů vám představí další pozoruhodné oblasti tohoto kontinentu. Po dlouhých úvahách se nakonec rozhodli ukázat i vám ta nejtajnější a doposud úzkostlivě střežená místa, která na svých cestách objevili.

Amerika InkognitaManželé Kateřina a Miloš MOTANI, oba narození v České republice, žijí od roku 1989 v Rakousku. O dva roky později začali spolu cestovat. Společný zájem o fotografování se na jejich četných putování ještě více prohlubuje. Jejich tvorba je zaměřena především na detailní vystižení různých podob, forem, tvarů a barev přírody. Soustředí se hlavně na neopakovatelnou atmosférou krajiny, zachycují pomíjivé okamžiky hry světel a stínů, které příroda nabízí.

Velký ohlas získali svými poněkud neobvyklými a působivě zpracovanými audiovizuálními diashow. Nejnovější se nazývá Duhová Afrika a můžete ji shlédnout v různých českých městech. Více informací na www.motani.eu


ÚVOD O CESTĚ DO NEZNÁMA

Říká se, že cestování člověka obohacuje a poskytuje mu jiný úhel pohledu na svět a společnost. Proto i my tak rádi cestujeme, abychom prozkoumali místa pro nás nová, některá dokonce i sami objevujeme - to přeci k fotografování patří. Mnohem raději volíme terén málo prochozený a divoký, než abychom chodili po vyznačených stezkách, u kterých předem víme kudy vedou a hlavně kde končí. Také proto se snažíme nalézt místa, o kterých se málo ví nebo se dokonce mezi fotografy jejich poloha přísně tají, kam často žádné pořádné cesty nevedou.

 

Amerika Inkognita

Americký západ je tak rozlehlý a nesmírně pestrý, že se i mezi všemi těmi všeobecně známými národními parky najdou oblasti, o kterých se nikde moc nepíše, jsou opomíjeny nebo jsme o jejich existenci dlouhou dobu neměli ani tušení. Orientujeme se především podle různých fotografií, které nejlépe prozradí, co můžeme od určité oblasti očekávat a něco nového objevit.

Pátráme po pravých geografických jménech, pokud jsou ovšem k nalezení. Vymyšlené umělecké názvy, kterými autoři své záběry často popisují, jsou nám celkem k ničemu. Když nějakou oblast či místo hledáme, připadáme si jako skuteční lovci pokladů. Rozrušením téměř nespíme a v hlavě se nám honí jedna myšlenka za druhou.

„Kde to jen může být? - V Utahu, Arizoně nebo někde úplně jinde?"

V takovém případě je dobrá každá zmínka, každá další fotografie, každý název, každá mapa či plánek - některá z těchto indicií snad pomůže odhalit přesnou polohu. Někdy se nám tato utajená místa podařilo najít celkem brzy, někdy až za několik let. Polohu dalších jsme sice odhalili, ale stále jsme se tam z různých důvodů nedostali. A některé oblasti zatím pořád marně hledáme.

Po Spojených státech amerických může člověk cestovat měsíce a stále  ještě neuvidí všechno - jejich přírodní krásy a pestrost nemají totiž konce. A tak se po našich četných cestách napříč severoamerickými pouštěmi a polopouštěmi (popisováno v knize „Tajemství pouště") vydáváme do jiných, tentokrát na vodu bohatších končin amerického divokého západu.

Své výpravy začínáme v Los Angeles nebo v San Franciscu. Samotné Los Angeles není pro nás příliš zajímavým městem. Úplně nám stačilo podívat se jednou do Universal studií a Disneylandu. Každý z návštěvníků Los Angeles by si měl projít slavný Hollywood Boulevard, vyzdobený nespočetnými otisky rukou a nohou slavných hvězd. Jinak se městem táhnou rovné nekonečně dlouhé ulice plné hluku. Všude je spousta aut, pěšky se tady moc nechodí. Pestrý městský chaos oživuje rozlehlá čínská čtvrť, odkud se line příjemná vůně čerstvě vařeného jídla.

Los Angeles je spíše místem, kde jen přespíme, přeskládáme věci, aby bylo v autě všechno co nejlépe po ruce a vydáváme se na další cestu. Přímo na Sunset Boulváru se dá sehnat motel už za pár dolarů. V Travel Inn jsme dostali vždycky docela obstojný a levný pokoj - jednou jsme ho měli dokonce i včetně cvrčka, který se rozhodl uspořádat nám na přivítanou svůj koncert. Chvíli se poslouchat dal, ale po hodinách ustavičného cvrkání nám už šel na nervy. Uprostřed noci, se nám ho nakonec přece jen podařilo najít, chytit a pak vynést na ulici. Jeho fotku bohužel nemáme, protože akce s vyhoštěním musela proběhnout velmi rychle.

Ve velkých městech je vůbec dobré dávat si pozor, kde se člověk hodlá ubytovat. V jednom nejmenovaném hostelu se před námi po otevření dveří rozprchly po pokoji snad stovky švábů. - Nic příjemného - ti praví američtí dorůstají totiž úctyhodných rozměrů.

San Francisco je oproti Los Angeles mnohem hezčí a zajímavější město, které určitě stojí za bližší poznání. Mnozí jistě znáte jeho na kopcích postavené barevné domky nalepené jeden na druhém. Po ulicích jezdí staré dřevěné tramvaje. A každý, kdo má auto, si musí projet slavnou prudkou a klikatou Lombard Street. Nebo se nabízí plavba lodí na ostrov Alcatraz, bývalé věznice, kdysi velmi obávané, odkud nebylo úniku, neboť  moře kolem ostrova je plné nebezpečných žraloků.

Amerika Inkognita


V San Franciscu se dá pobýt opravdu dlouho - chodit ulicemi, nakukovat do krámků, pozorovat život nebo zajít někam na dobré jídlo z čínské, vietnamské nebo orientální kuchyně či čerstvý úlovek rybářů.

Nemáme bohužel tolik času, abychom procházeli každou ulici a nahlíželi do každého koutu. Vydáváme se tedy aspoň do přístavu, kde kotví různé staré lodě a válečná ponorka. Největší podívanou je pro nás Pier 39, který je doslova obležený lachtany. Z města vyjíždíme po červeně natřeném mostu Golden Gate, který je nejznámějším symbolem San Francisca. - A pak už jen - na shledanou, město!

Vyrážíme dál podél slunného i zamlženého kalifornského a oregonského pobřeží. Míříme až na sever státu Washington do deštného pralesa Olympic. Od pobřeží pak pokračujeme dál do vnitrozemí - až do států Idaho a Wyoming. Cestou nás čekají další zajímavé oblasti - sopky, vodopády, tajemná jezera, barevná jezírka, travertinové terasy, tryskající gejzíry. Hluboké zelené pralesy vystřídají opět vyprahlé pláně Nevady, barevné oregonské kupky a impozantní skaliska Utahu. Vydáváme se také do opuštěného zlatokopeckého města Bodie. Navštívíme bláznivé a nikdy nespící město Las Vegas. V ZEMI VELKÉHO MANITU nalezneme také několik dalších zajímavých a neznámých míst.

Nakonec, po absolvování našich celkem devíti cest, čítajících spousty zážitků, 62 500 najetých kilometrů, hromady nafocených filmů a sesbíraných materiálů, vzniká druhé celovečerní diashow, a hned po něm i tato druhá obrazová kniha, nazvaná „Amerika inkognita" - tedy Amerika neznámá. Po dlouhých úvahách se přece jen rozhodujeme ukázat i vám v této knize naše nejtajnější a doposud úzkostlivě střežená místa, z nichž mnohá dokonce v žádných mapách nenajdete...HedvabnouStezku.cz založili a provozují cestovatelé pro cestovatele. Hedvábná stezka je pro nás symbolem. Lidé po ní putují už 2500 let, ale taková cesta stále vyžaduje odvahu a vytrvalost. Na Hedvábné stezce i dnes každý prožije „svá vlastní dobrodružství" a „objeví pro sebe" nová místa nebo třeba sám sebe. Doba objevů a dobrodružství zdaleka neskončila. Kdo chce, ten je i dnes najde na mnoha místech světa.Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

CESTOVATELSKÝ TWEET

Úsmevu rozumejú na celom svete.