HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

RADY NA CESTU

POSLEDNÍ DISKUSE

Elfka a Island

Kniha začíná detektivní novelou, protože to bylo přesně deset detektivních románů velmi i méně známých islandských spisovatelů, které mne přilákaly na Island za seveřany povahově zařaditelné mezi Iry a Vikingy. Stejně jako u předcházející knihy Tetovaný tulák, salsa a slzy nenabízím  jeden, nýbrž dva literární žánry. Tentokrát zmíněný detektivní příběh vycházející z tradic islandských detektivek a cestopis plný zážitků, pocitů a získaných informací. Pět týdnů jsem pěšky, stopem, na lodi a autobusem, s deníkem, foťákem a také s příjemným emeritním profesorem psychologie University v Reykjavíku Ph.D. Erlendurem Haraldssonem sbíral vše, co mi symbolicky cvrnklo o nos a poskládal to do knihy, která má 184 stran textu a 32 stran obrazové přílohy.Martin Dufek se narodil 7. září 1962 v Pelhřimově. Od roku 1995 aktivně cestuje po světě a od roku 1999 připravuje se svým kolegou Vratislavem Kratochvílem v Agentuře Pohodáři pořady pro školy a pro veřejnost (Rumunsko - Sto let po Drákulově zmrtvýchvstání,  Austrálie - Velká oceánská cesta, Mexiko - Záhadný Yuacatan, Rumunsko - Třicet dnů v Drákulově panství, Rusko - Krásná a krutá Sibiř, Norsko - S potápěči za severní polární kruh, Skandinávie - Země Vikingů, trollů a mystické hudby, Vietnam - Indočínský drak, Kamčatka - Perla z ruského pokladu, Řecko - Napříč bájemi i současností, 100% Kuba, Finskem se psím spřežením, Indonesia pada pebruari a Sága o světě zvaném Island... (www.pohodari.pel.cz) a v roce 2007 vydal knihu Tetovaný tulák, salsa a slzy.

Předtím pracoval jako řadový novinář a později šéfredaktor regionálního deníku Vydavatelství VLP a následně jako redaktor deníku Právo, kde působil i jako válečný zpravodaj při konfliktech v Čečensku, Bosně a Hercegovině, Kosovu, Albánii a v Černé Hoře.


Ukázka z knihy:

Když jsem letištní hale čekal frontu před směnárnou, kde jsem si chtěl vyměnit eura za islandské króny, padl mi zrak na titulek anglicky psaných novin Iceland Review, které informují anglicky mluvící návštěvníky Islandu o hlavních domácích událostech. DEAD NEWBORN IN GLACIAL CHASM!

„Mrtvé novorozeně v ledovcové...?" překládal jsem polohlasně a na elektronickém překladači jsem vyťukal slovíčko CHASM. Na displeji se zobrazilo: PROPAST. „Mrtvé novorozeně v ledovcové propasti. Co se tu přihodilo za tragedii?" přemýšlel jsem. K článku patřila fotografie, na které muž a žena v červených teplých kombinézách, s helmami, čelovými svítilnami a horolezeckými sedáky přivázanými na lana, ukazují fotografovi dětské tělíčko v zavinovačce, které podle popisku právě objevili v rozšklebené skalní trhlině za nimi: Hrůzný nález učinili glaciologové, vědci studující zbytek ledovce v hluboké propasti v pohoří Kerlingarfjöll. Zdroj: Morgunblaðið. Pak mne někdo za mnou upozornil, že už je u okénka směnárny volno. Tak to všechno začalo.


Knihu můžete dostat za 249 Kč včetně poštovného a balného. Objednat ji lze přímo z www.pohodari.pel.cz.


HedvabnouStezku.cz založili cestovatelé pro cestovatele, o velkých horách píšeme na Velehory.cz. Své zážitky cest můžete sdílet s přáteli také v Klubech cestovatelů. Nejlepší outdoorové filmy pak uvidíte na festivalu Expediční kamera možná i ve vašem městě. Nejširší výběr map a knih najdete v našem eshopu. Z příjmů z těchto aktivit podporujeme Expediční fond - i vy můžete přihlásit svůj projekt.


01.12.2010,


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

CESTOVATELSKÝ TWEET

Nikdy neříkej, že něco nejde. Musíš jen chtít a jít si za tím.