HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

RADY NA CESTU

POSLEDNÍ DISKUSE

Drogy v Jemenu: qat, qat a pašovaná whisky

Každý Jemenec je buď roztomile upovídaný nebo otupěle zírá do prázdna - záleží na tom, ve které fázi žvýkání qatu je.

Qat je suverénně nejpoužívanější lehká droga v Jemenu. Podle různých odhadů ho pravidelně, tj. denně nebo obden, užívá přes 80% mužů a 40% žen. Tato procenta stále stoupají. Sociální dopady jsou dramatické. Více vody se v zemědělství používá na pěstování qatu než na pěstování potravin. Mnoho dětí i dospělých trpí podvýživou, aby zbyly peníze na qat.Citujme odbornou publikaci: Qát je národní katastrofou Jemenu, je to droga, jejímž každodenním žvýkáním se zvyšuje krevní tlak, trvale narušují žaludeční a další sliznice, ničí zubní sklovina a dásně, může dojít i k poškození ledvin. Lidé holdující qátu trpí podvýživou následkem ztráty apetitu a mentálními poruchami, díky látkám kathidin a d-nor-pseudoefedrin, které tato droga obsahuje. Díky celonárodní qátové náruživosti je potlačeno tradiční zemědělství, např. pěstování kávy i dalších kulturních plodin a dochází k devastaci již tak skromných vodních zdrojů, jelikož qát je extrémně náročný na zavlažování. V neposlední řadě má qát zhoubný vliv na národní hospodářství, neboť většina národa po obědě chvátá s posledními drobnými na trh s qátem a zbytek odpoledne tráví žvýkáním, klábosením a dle našich měřítek naprosto neproduktivním rozvíjením mezilidských vztahů.

Nutno podotknout, že žvýkání qatu trvá obvykle 3-6 hodin!

Cestovatel qat dostane na každém nároží a v každé vesnici. Vloží se do pusy a dlouho žvýká, šťáva se vysává a listí se nakonec vyplivne. Zprvu to chutná žvýkat dubové listí, poté stejně. Účinky jsou podobné jako dát si rychle po sobě tři silné kávy. Hodně povídáte, nemáte chuť na jídlo a nechce se vám spát.

Protože je qat tolik rozšířený, není v Jemenu nijak běžně dostupná jiná droga a nikdo vám ji ani nebude nabízet.

Na obecně známých místech v Jemenu jsou "utajené" prodejny s pašovaným alkoholem, neboť Jemen je jinak "suchá" země.


10.09.2009, Redakce


Diskuseallah agbar,muhmmad habibi and djihad kommts bald uraa.hamilton
19. 10. 2012, 13:46:53

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

RSS této diskuze

CESTOVATELSKÝ TWEET

Nelituji žádného dne, kdy jsem byla na cestách!