HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

RADY NA CESTU

POSLEDNÍ DISKUSE

Bezpečnostní opatřeníKromě zdravého rozumu doporučujeme následující opatření pro vaši větší bezpečnost:

„My brother is coming“

V mnoha situacích, zvláště pro osaměle cestující lidi, je taktické tvrdit, že nejste sami a že někdo za hodinu nebo zítra za vámi přijede. Že někdo ví, kde jste a co děláte.

Pepřový sprej

Tzv. pepřový sprej zneškodní útočníka na cca 45 minut. Navíc funguje i na psy a snad i na medvědy (ne že byste je tak často potkávali). Sprej se vypotřebuje po několika sekundách stříkání, průměrná lahvička je tedy prakticky jen na jedno použití. Slzný plyn zneškodní útočníka jen na pár minut. Pepřový sprej má účinnost 100 000 chilli papriček a funguje i proti Indům z jihu, kteří jsou zvyklí na fakt ostrá jídla:)

Vlastní zámek na dveře

Často se dveře od pokoje zamykají na kladku a tak si vezměte jednu malou sebou. Můžete si ji taky kdekoliv po cestě koupit. Zamykejte se, i když jste vevnitř.

Tvařte se a pohybujte suverénně

Zní to jako banální rada, ale je to asi to nejdůležitější. Koho jednodušeji okrást a přefintit, než zmateného ztraceného cizince? I když bloudíte, bluďte suverénně.

Splynout s místním prostředím

Nikdy se vám to úplně nepovede. Přesto vám nenápadné oblečení a zavazadla, nejlépe místní výroby, pomohou splynout s davem. Například v Afghánistánu to je nutnost.

Respektujte místní zvyklosti

Vhodné oblečení a chování, zvláště v chrámech a mešitách. Nepovyšujte se nad místní a raději sledujte jejich chování a poučte se.

Někdo musí vědět, kam jedete

Ať už se vydáte na trek do hor nebo na výlet do okolí velkých měst, někdo by měl vědět, kam jste jeli a kdy se máte vrátit. Může to být manažer hotelu nebo nějaký jiný cestovatel. Při větších akcích neuškodí zavolat na českou ambasádu v zemi, i když zájem a ochota jsou kolísavé. Pokud se někam vydáváte taxíkem, s průvodcem nebo najatým autem a bojíte se, že vás místo toho okrade nebo hůř, můžete použít následující fintu. Při odjezdu z místa A do místa B vysvětlíte svému řidiči/průvodci, že po návratu z místa B (kde vás má vysadit) do místa A musí důvěryhodné osobě XY předat důkaz (nejlépe vaší rukou psaný vzkaz), že vás v pořádku vysadil. Osoba XY si poznačí jméno a další údaje o vašem průvodci a bude čekat na jeho návrat. Pokud se nevrátí s vámi psanýmm vzkazem, osoba XY zalarmuje policii.

 


05.07.2006, Redakce


Diskuse


S tim vzkazem je to divne a komplikovane. Kde mam sehnat tu osobu XY???
11. 07. 2006, 16:44:25
Na toto tema existuje tlusta kniha od Peltona "Provodce cestvatele po nebezpecnych mistech sveta" Ma asi 800 stran ale vyplati se, pred par lety vysla i cesky. Podobnych dobrych rad (dobrych bez uvozovek) jsou tam stovky stran. Opravdu precteni teto knihy by melo byt podminkou pro cesty do nekterych statu, zvysi se vase sance na preziti anebo cestu bez nehody o hodne.
11. 07. 2006, 18:48:27
H*
H*
Ty místní zvyklosti bych zvýraznil a podtrhnul tříkrát!!Není nadto se skoro "stydet" za sve zapadní euro spoluobcany...
12. 07. 2006, 22:42:43
Radka
Radka
Tak tak, většině evropanů se sice nepodaří úplně splynout s davem, ale rozhodně na prvním místě preferuju přizpůsobit se místním zvyklostem v oblékání. Když se v Indonésii všichni koupali v džínách a tričku, rozhodně jsme mezi nelezli v evropských plavečkách, ale taky v šortkách a tričku. Atd....
13. 07. 2006, 11:08:09
viera
viera
ako sa obliekat v Pakistane?
29. 08. 2007, 10:46:26
TomaK
TomaK
Zil jsem dlouho v JV Asii (mam krome CZ i malajsky pas), myslel jsem, ze me v Asii jiz nic neprekvapi. Pri navsteve Bhutanu jsme se s dcerou dostali do prestrelky maoisticke bojuvky a policie, na jedne strane kalasnikovy na druhe strane HK. Pri mem pokusu kontaktovat malajskou ambasadu v Indii me malem zastrelil rozdovadeny policajt. Nakonec nas z te slamastiky dostavala kralovska garda, ktera se tam po intervenci malajskeho ambasadora objevila asi za hodinu. Mezi tim nas policiste okradli o vse (me i o boty). Byli jsme radi, kdyz nas odvezla garda na letiste a poslali nas do Indie. Bez ohledu na soucasnou vetsi vstricnost (mozna i kvuli ni) bhutanskeho krale a vlady k turismu to neni zrovna destinace, do ktere bych se rad vratil. A pouceni? V pripade konfliktu jsou obe strany nebezpecne. Je treba co nejrychleji kontaktovat mistni nebo nejblizsi zastupitelstvi a hlavne v prvni chvili souhlasit se vsim, co po vas chteji ti, kteri jsou s vami v kontaktu (bez ohledu na stranu, kam se priklani vase sympatie) a hlavne mit po ruce nekoho, s kym se domluvite
28. 08. 2007, 21:05:48

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

RSS této diskuze

CESTOVATELSKÝ TWEET

Seš pankáč? Pak jed do Indie, ať poznáš,co je ztělesnění punku!