HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

RADY NA CESTU

POSLEDNÍ DISKUSE

Spropitné, bakšiš, úplatek

Spropitné je do značné míry západní zvyk. Pokud místní lidé spropitné nedávají, nemusíte ani vy.Bakšiš (rozšířený zejména na Blízkém východě, v jižní Asii a severní Africe) je něco jiného. Poskytl-li vám někdo dobrou službu, pomohl vám, vyšel vám vstříc, oprávněně a plně v souladu s místními zvyky očekává bakšiš. Ekvivalent 5-20 Kč je obvykle odpovídající suma, ale pochopitelně závisí na situaci a bohatství dané země. Samozřejmě, že nemusíte dávat bakšiš vždy, kdy si o něj někdo řekne, zvlášť když na cizince se žádosti někdy jenom hrnou a to i za nežádané nebo neexistující služby. Může se na vás třeba obrátit výrostek s tím, že vám hlídal batoh, který jste měli na zádech. V mnoha zemích je bakšiš neznámý, třeba v JV Asii nebo v Číně, kde vláda dokonce vede kampaně proti spropitnému a bakšišům.

Úplatek často splývá s bakšišem. Někdy to může být jediná šance, jak něčeho dosáhnout či jak se vyhnout nepříjemnostem. Nejobvyklejší požadované úplatky na cestách jsou při překračování hranice a za imaginární dopravní přestupky.


18.04.2006, Redakce


Diskuse


Kaňour
Kaňour
Hlavně v ČR se úplatky musí rozdávat skoro všude a bakšiš si dokonce každá česká banka strhává rovnou z účtu!
24. 08. 2007, 15:50:15
Jiří
Jiří

Nikomu nic nedávat, spropitné jsem nikdy nikomu nedával a ani v budoucnu to nemám v plánu. Za zboží a službu zaplatím jen tolik kolik prodejce anebo řemeslník požaduje a nedám ani o korunu navíc. V obchodě, v hotelu, v restauraci anebo v hospodě mi také nikdo při placení nevrátí část zaplaceného obnosu zpět jako projev úcty za to, že jsem navštívil jejich podnik a tím jim prokázal velkou čest a nechal je vydělat. A když vám bude v krámu anebo v hospodě chybět dvoukoruna tak vám to také neprojde a zboží nedostanete, ale obráceně se všichni přímo třesou na finanční dar do kapsy, NASRAT.

15. 12. 2016, 21:59:41
king
king
Tento příspěvek byl redakcí smazán jako nevhodný
08. 11. 2018, 03:41:20

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

RSS této diskuze

CESTOVATELSKÝ TWEET

Batůžkářské ubytovny se dělí na dva druhy: "hromadný hrob" a "bídná budka"