Promítej i ty filmy z festivalu Jeden Svět 2014

Promítej i ty filmy z festivalu Jeden Svět 2014

V rapové verzi zní pohádka o kubánské revoluci trochu jinak. Díky filmotéce Promítej i ty! se s ní nyní můžete zdarma seznámit i vy. Dokumentární film o životě členů ilegální kubánské kapely Los Aldeanos nazvaný Viva Cuba Libre – rapová vzpoura je jedním z devíti filmů festivalu Jeden svět 2014, které jsou od září volně ke stažení na www.promitejity.cz. Na tomto webu se může zaregistrovat kdokoli v ČR a film promítnout své rodině, přátelům, sousedům.

Viva Cuba Libre – rapová vzpoura (Viva Cuba Libre: Rap is War / Cuba, USA / 2013 / 60 min.) na festivalu v Praze osobně představil režisér Jesse Acevedo. Dokument zde získal Cenu Studentské poroty.

Los Aldeanos jsou parta kluků ze sousedství, kteří už nechtěli dál mlčet a rozhodli se nahlas říkat to, co si ostatní mládež kolem nich jen tiše myslí. Brzy se stali nejznámější zakázanou kapelou na ostrově. Ačkoli je nikdy neuslyšíte v rádiu, všichni Kubánci znají jejich texty. Nahrávky se šíří na ulici,   koncerty se konají tajně v odlehlých částech země, sami rapeři čas od času končí ve vězení. Ideu svobody, kterou hudebníci šíří, však represe zastavit nedokáže. Los Aldeanos vyšlapali cestu dalším podobným kapelám, které se stávají hlasem všech státem šikanovaných a s životem nespokojených Kubánců.

V nabídce Promítej i ty! od září přibylo i dalších osm filmů z programu letošního Jednoho světa:

#chicagoGirl – dokument o syrské studentce v USA, která přes Facebook koordinuje válku v Sýrii

Dál nic – dokument Ivo Bystřičana o kontroverzní stavbě dálnice přes České středohoří

Poslední sny – poetický dokument o klientkách dánského hospicu

Prachy v prachu – populistická kampaň estonského divadla proti zkorumpovaným politikům

Přestupní stanice – dokument o osudech ilegálních íránských migrantů na cestě do Evropy

Putinovy hry – dokument o korupci a bezpráví na obyvatelích Soči během příprav zimní olympiády

Verdikt v Maďarsku – záznam soudního procesu s pachateli útoků na romské vesnice z roku 2008

Vražedná pole na Srí Lance – dokument o válečných zločinech při operaci proti Tamilským Tygrům

Pro promítače a promítačky jsme připravili webové stránky www.promitejity.cz s větší možností zapojení do rozšiřování doprovodných materiálů a tvorby článků. Velkou novinkou je, že mimo samotné projekce lze na mapu Promítej i ty! přidat i další kulturní akce, které naši promítači a promítačky v místě promítání pořádají. Tímto krokem chceme podpořit všechny, kdo se aktivně podílejí na kulturním životě ve své obci.

V programu Promítej i ty! je od září již 31 dokumentárních filmů. Dosud se zaregistrovalo asi 1500 promítačů a promítaček, kteří uspořádali celkem 8000 projekcí pro více jak 70 tisíc diváků.

Jak funguje Promítej i ty!

Program je alternativní formou distribuce kvalitních dokumentárních filmů, které by kina z důvodu nízké výdělečnosti nezařadila do svého programu. Díky Promítej i ty! se filmy z Jednoho světa dostávají k dalším divákům po celé zemi. Půjčit si film mohou všichni registrovaní promítači a promítačky, a to s jedinou podmínkou: na projekci nesmějí vybírat vstupné. Snímky jsou poskytovány s doprovodnými informačními materiály, které slouží jako podklady pro diskusi, již film jistě vyvolá.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: