HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Příroda

Příroda

Velrybí krasavice Kosatky jsou velmi náročné na jídelníček. Když si na něco zvyknou, nehodlají se snadno přeorientovat na jinou stravu. To jim ale způsobuje značné problémy!

Ještě v sedmdesátých letech minulého století byli vědci přesvědčeni, že se kosatky dravé živí především rybami. Jenže některé kosatky v zajetí ryby kategoricky odmítaly a nakonec umíraly hladem, což se nejednou nesprávně přičítalo stesku po svobodě. Problém přitom spočíval v téměř nevyzpytatelném složení jídelníčku těchto kytovců.

Nové vydání časopisu Příroda

Kosatky dravé (Orcinu orca) mají pověst neúprosných zabijáků. Vždyť se jim také anglicky říká „Killer Whale“ čili „velryba zabiják“. Na první pohled si tito obrovští predátoři nevybírají. Loví nevelké ryby i velryby, které jsou dvakrát větší než ony samy. Kosatky se však překvapivě úzce specializují na určitou kořist. Různé populace upřednostňují různou potravu a té bývají věrné, což zvyšuje jejich zranitelnost. Pokud oblíbená kořist zmizí nebo se její zdroje povážlivě ztenčí, ocitají se kosatky v ohrožení, i když se jim všude kolem nabízí zdánlivě dost a dost jiné potravy.

Pokračování tohoto článku a další články najdete v listopadovém vydání časopisu Příroda. Právě v prodeji na stáncích PNS.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: