Premiéra v Berchtesgadensku: Ramsau se oficiálně stalo první horolezeckou vesnicí v Německu

Premiéra v Berchtesgadensku: Ramsau se oficiálně stalo první horolezeckou vesnicí v Německu

„Povzbuzení bez hektiky, oživení bez hluku, ohleduplná blízkost, požitek na úrovni a pohyb vlastní silou“ – to jsou hlavní myšlenky, s nimiž se obec Ramsau v národním parku Bechtesgaden po vzoru rakouské iniciativy stala „horolezeckou vesnicí“.

Díky skvělým možnostem horolezení, živým alpským tradicím a jedinečné, nezastavěné horské krajině okolo Watzmannu (2713 m) a Hochkalteru (2607), je tato horská vesnice s 1800 obyvateli nyní i oficiálně zárukou pravé, nefalšované horské dovolené bohaté na zážitky, a přitom šetrné k přírodě.

„V podstatě vše zůstane tak, jak to bylo doposud,“ popisuje cíl iniciativy horolezeckých vesnic Uli Stöckl, horský průvodce z Ramsau. V souladu s Alpskou konvencí budou tyto snahy o udržitelný rozvoj turismu dále podporovány v celém alpském prostoru. Uli Stöckl provází turisty dechberoucí horskou krajinou už 42 let. Díky přírodním památkám, jako jsou „modrý“ ledovec Blaueisgletscher, jezero Hintersee nebo soutěska Wimbachklamm, nemá tato oblast obdoby. „Od teď je to oficiální, že naše hory a příroda slouží člověku jako zdroj vnitřní síly,“ dodává Stöckl.

Tradiční život v Ramsau

Ať už je to pastevectví šetrné k přírodě nebo třeba tradiční řemesla: Kultura a zvyky mají v Ramsau velký význam. Místní jsou pyšní zejména na jejich kroje a udržují vesnickou pospolitost hlavně díky lidové hudbě a typické bavorské pohostinnosti. Návštěvníci tyto staleté tradice mohou zažít na mnoha akcích, jako jsou vesnické slavnosti, koncerty nebo festival Ramsauer Herbstfest, který se koná každoročně v září v období shánění dobytka z pastvin.

„Je to velká čest,“ raduje se průvodce Stöckl z toho, že může jednou do týdne brát turisty s sebou na zapomenuté stezky vedoucí k horským pastvinám a chatám. Zkušený horský vůdce přitom neslibuje nic jiného než to, že „po cestě nenarazíte na nikoho dalšího.“ Obyvatelé Ramsau se s šetrným turismem dokonale sžili. Jejich hluboký respekt k životnímu prostředí, znalost starých zvyků a uvolněnost zakořeněná v jejich mentalitě mohou zaručit, že zachování regionálního přírodního a kulturního bohatství bude i nadále prioritou veškerého turistického rozvoje tohoto překrásného místa.

Pokud byste sami chtěli zavítat do Ramsau a naplno si vychutnat přírodní idylku, najdete tu dostatek ubytovacích možností od útulných hostinců (od 30 EUR na osobu se snídaní) po ekologický čtyřhvězdičkový superior hotel (kolem 90 EUR na osobu s wellness balíčkem a plnou penzí).

Tipy na akce:

Festival horské turistiky „Alpines Philosophicum“

Nadšenci do horské turistiky se setkají v rámci akce, kde se budou moci účastnit společných túr a diskusí na téma „Hory a mysl“. Dny plné inspirace doplní doprovodné kulturní akce.

Červen až říjen

Slavnosti „Ramsauer Herbstfest“

Pravá lidová muzika, stará řemesla, regionální speciality a domácí pečivo lákají každoročně místní i návštěvníky k návštěvě do informačního centra národního parku „Klausbachhaus“.

29. září 2018

Speciální paušální nabídka

Aktivní dovolená v Bavorsku: Vzhůru do berchtesgadenských hor

Zahrnuté služby:

•          4 noclehy včetně snídaňového rautu

•          Vstup do „Haus der Berge“ (Dům hor) Národního parku Berchtesgaden

•          Projížďka lodí po jezeře Königssee do Saletu/Obersee a zpět

•          Svačina „Bergsteigerbrettl“ („horolezcovo prkénko“)

•          Aktuální prospekt pro pěší turistiku s detailními návrhy pěších tras

•          40 let národního parku Berchtesgaden – jubilejní túry s průvodcem „Na cestě s rangerem“

od 209,00 EUR/za osobu

Rezervace na reiseservice@bglt.de

Další informace poskytne:

Berchtrsgadener Land Tourismus GmbH

Maxmilianstraße 9

83471 Berchtesgaden

Tel.: +49 8652 65 650-50

info@bglt.de

www.berchtesgaden.de

www.berchtesgaden.de/en/foreign-languages/czech

Berchtesgaden

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí