HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

PRÁCE A ŽIVOT V ZAHRANIČÍ

POSLEDNÍ DISKUSE

Robin Kaleta na SNOW FILM FESTu: Prašan je pro mě skoro posvátný

Robin Kaleta na SNOW FILM FESTu: Prašan je pro mě skoro posvátný

Robin Kaleta je jedním z nejlepších českých freeriderů. Narodil se v Beskydech, takže hory ho obklopovaly od malička a staly se jeho celoživotní vášní. Studium práv sice dokončil, ale právnickou kariéru pověsil na hřebík a stal se profesionálním freeriderem. Robin Kaleta je zároveň jedním z protagonistů filmu Few days režiséra Tomáše Galáska, který bude k vidění na letošním SNOW FILM FESTu.Mezi nelyžařskou veřejností jsou známé hlavně dvě Robinovy akce – sjezd Lomnického štítu v rámci sázky s Tomášem Krausem a BASE seskok do propasti Macocha spolu s Martinem Trdlou. Rozhodli jsme se Robina vyzpovídat uprostřed parného léta, kdy si freerideři dávají od ježdění spíš odpočinek.


Záběry ze snímku Few DaysZáběry ze snímku Few Days

Film Few Days se představí v rámci Snow Film Festu.Film Few Days se představí v rámci Snow Film Festu.

Robin Kaleta v akci.Robin Kaleta v akci.

 

Prohlédněte si celou fotogalerii k článku...


Ahoj Robine, co vlastně dělá freerider v létě? Jak relaxuješ? Moře, cyklistika, horolezení?

Řekl bych, že většina freeriderů dělá v létě na horách podobně dynamické sporty, jako dělají v zimě. Tedy hlavně kolo a to navíc spíš z kopce. Já dělám v podstatě to samé, akorát nejezdím sjezdy, abych se moc nerakvil, ona ta zem je o hodně tvrdší, když na ní neleží sníh. Baví mě spíš enduro. K tomu se snažíme lézt, hlavně písky. To je pro mě nejlepší odpočinek. Je to sice pořád sport, ale tělo namáháš trochu jinak a současně je to skvělý relax od naší kancelářské práce - těch pár měsíců zimy totiž připravujeme celý zbytek roku.

Co jsi vlastně dělal před tím, než ses stal profesionálním freeriderem?

Studoval jsem práva v Olomouci. Sice mi to trvalo o rok déle, než mělo, ale nechtělo si mi nikam spěchat. Radši jsem využil možnosti odjet na Erasmus do Anglie a poznat kousek světa jinak než jen z hlediska kvality sněhu:-) Od ukončení studia jsem na to ale nešáhl. Mám ze školy pár skvělých kamarádů, ale dokud to aspoň trochu půjde, dává mi šíření pozitivní energie skrze zážitky v prašanu o dost větší smysl. Taky jsem tancoval asi deset let se sestrou. Hlavně standardní tance, což je teda úplně něco jiného, ale dalo mi to skvělý základ co do estetiky pohybu a vnímání svého těla. A to se hodí vždycky, i na lyžích.

Few Days - Trailer from Alternative.NOW on Vimeo.

Kde všude jsi jezdil a kde je nejlepší prašan? Nebo freeride terény obecně?

Jezdil jsem na mnoha místech celého světa od Zélandu přes Kašmír a Uzbekistán až po Severní Ameriku. Všude je jiný prašan, ale mně se nejvíc líbí ten aljašský. Terény jsou skvělé všude, hlavní je množství a kvalita sněhu.

Aljaška není zrovna z nejlevnějších destinací.  Jak to je s prašanovými podmínkami třeba v Evropě?

Jasně. Aljaška není levná záležitost ani v té nejlevnější verzi - letenka, karavan, nahoru po vlastních. S tím musím souhlasit. Ale i v Evropě se dá skvěle zajezdit. Všechna střediska, která vybíráme pro naše freeridové campy, mají svá specifika, ideální dobu, kdy tam jet, jiné terény, a když tohle všechno znáš, tak si můžeš skvěle užít. Musím to zaklepat, ale loni jsme měli v každém středisku každý týden alespoň několik skvělých sjezdů a super sníh.

Organizuješ freeridové kempy, baví tě to vůbec, zajezdíš si tak, jak bys rád?

Přiznám se, že mě to baví hrozně moc. Až si říkám, že jsem se v tom našel. Za těch pár let jsme poskládali výborný tým lidí, s kterými na kempech spolupracujeme – od našich koučů, kteří opravdu žijí prašanem, umějí lyžovat a navíc tyhle nádherné zážitky skvěle zprostředkovávají účastníkům, přes výborné fotografy a našeho skvělého kameramana/střihače. A to je potom samozřejmě radost se na něčem takovém podílet. Zprostředkováváme zážitky v prašanu, který je pro nás skoro posvátný. Lidi se mě často ptají, jestli si při tom lyžování s účastníky dobře zajezdím - co myslíš? Celý život hledám prašan a na tom se nic nezměnilo, jen je to s tím sdílením a předáváním zkušeností dál ještě lepší.

snow film fest

SNOW FILM FEST 2015

 

Od 19. října do 3.prosince se ve více než 200 českých a slovenských městech budou promítat filmy o extrémním lyžování, skialpinismu, zimních expedicích a dalších extrémních radovánkách.

 

Letos se mohou diváci těšit na celovečerní pásmo těch nejúspěšnějších filmů, které byly oceněny na prestižních světových festivalech, ale i zajímavé expediční filmy z české kotliny.

 

Co udělají dva dobrodruzi z Čech, když je smete lavina? Jak donutit promrzlé tělo spolupracovat během ultramaratónu v -48°C? Kolik prvovýstupů se podaří uskutečnit Mikeovi Libeckimu v nezkrotné Antarktidě? To vše se dozvíte od října do prosince ve Vašem kině!

Další informace najdete na www.SnowFilm.cz.

Máš dvě děti. Už lyžují? Povedeš je ke sportu a budeš jako tatínek tolerantní ke sportům, které jsou vnímány jako nebezpečné?

Ke sportu je myslím vedeme, ale nijak netlačíme na pilu. Je mi jedno, co budou dělat, když budou šťastné a nezdrhnou z domu hned v patnácti. :-) Neprojektujeme si do nich žádné naše nesplněné sny.

Ve filmu Few Days jsou postaveny do kontrastu dva způsoby, jak pojmout freeridovou dovolenou. Jel bys s klukama i do stanu? Začínali jste taky takto?

Jasně že bych jel, moc rád. Jen v průběhu zimy jsem vždycky plně vytížený a vše mám naplánované předem. Proto jsme taky jeli s Ondrou Bankem do Švédska až tak pozdě - dřív nikdo z nás nemohl. Nicméně i moje začátky byly docela punkové a mám to pořád rád.

Robin KaletaRobin Kaleta

Jaké máš plány do budoucna?

To je zajímavá otázka. Dost se vnitřně potýkám s rozporem žít přítomností a současně být schopen plánovat. Přiznám se, že to je občas dost těžké netěšit se, když vlastně řeším kolik prašanových dní a kde budu mít.

Momentálně je naším velkým projektem docela unikátní věc: souhrou mnoha náhod jsme dospěli k tomu, že zakládáme ve Švédsku vlastní heliskiingovou společnost. Nějakou dobu už tam jako heliguide pracuju, ale trochu mi vadilo, že nemohu spokojenost našich klientů ovlivňovat v každém ohledu. A tak jsme se rozhodli jít vlastní cestou a vytvořit produkt, kterému věříme a bude nás bavit. (pozn.redakce: Více info na pureheliskiing.com)


12.11.2015,


Diskuse


Samo outdoorman
Samo outdoorman

Borec!

19. 10. 2015, 19:27:36

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

RSS této diskuze

CESTOVATELSKÝ TWEET

Zážitky musí být intenzivní...
Sponzorováno