HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Pouštní rock i alžírský trans na pražském festivalu Respect

Pouštní rock i alžírský trans na pražském festivalu Respect

Transovní rituály bratrstva Gnawa vznikly podle stejného scénáře jako americké blues, a to mezi potomky černošských otroků, kteří v tomto případě necestovali na lodích přes Atlantik, ale na karavanách přes Saharu do zemí severní Afriky. Jednou z atrakcí letošního Respectu bude Hasna El Becharia, první žena, která toto umění původně vyhrazené mužům přenesla na koncertní podium.

Ovládnutá rudým duchem

Její domovské město, Bechar, je bývalá vojenská pevnost na jihu Alžírska blízko marocké hranice. Pro světovou veřejnost objevili hudbu Gnawů členové Led Zeppelin, když roku 1994 natáčeli své živé album No Quarter v Marrakeši. Jejich rituály Lila, arabsky noc, studují sociologové i psychologové. Hráči se nejprve rozehřívají a zpočátku dokonce hrají bez kovových chřestidel karkabus, které později dodávají jejich rytmu hypnotickou sílu.

V druhé části hudebníci přitvrdí a dávají signály duchům. Tehdy se objeví i první případy transu. Účastníci v této chvíli posilují své spojení s příslušným duchem, anebo jej naopak vyzvou k odchodu. Etnomuzikoložka Dr. Lucy Duran píše: „Jedna žena se vztyčí, kolem čela má volně uvázaný červený šátek. To je ten rudý duch, ze všech nejobávanější, který ji ovládl. Žena vykonává trhavé pohyby, jako by ji řídil někdo zvenčí. Vedoucí seance na ni volá, aby ducha nechala odejít. Brzy bude opět zdravá a volná.“

Na programu Respectu uslyšíte i pouštní rock se skupinou Terakaft, styl který vznikl propojením elektrických kytar s úsečnými, minimalistickými zpěvy Tuaregů ze Sahary, a dle muzikologů je jedním z kořenů amerického blues.

Velikán africké hudby Mory Kante, ikona arabského undergroundu spolupracující s kapelníkem Nouvelle Vague Yasmine Hamdan, hvězda africké odnože hip hopu King Ayisoba a dalších sedm souborů z nejrůznějších koutů světa vystoupí na již šestnáctém ročníku Respect festivalu. Renomovanou přehlídku world-music s nejdelší historií u nás, která se uskuteční v sobotu 15. a neděli 16. června na pražském ostrově Štvanice, doplní letos objekty a performance Krištofa Kintery, Petra Nikla či Michaela Delii. Chybět nebude ani bohatý dětský program.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: