Potápění v mexických cenotech je podle nadšenců mnohem větším lákadlem než pyramidy

Potápění v mexických cenotech je podle nadšenců mnohem větším lákadlem než pyramidy

Mexiko je rájem pro milovníky potápění. Zatímco Cozumel platí za jedno z nejlepších míst pro korálové šnorchlování, na pevnině najdete tisíce zatopených jeskyní. Přinášíme malého průvodce množstvím mexických cenotů.

Že jeskynní potápění je po base-divingu a paraglidingu třetím nejnebezpečnějším sportem na světě, jsem zjistil naštěstí až po dokončení tohoto projektu. Sbalit si bágl a vyrazit prozkoumat jeskyně do země zmítané drogovými gangy, přepadeními a únosy po vlastní ose vyžaduje trošku odvahy a šílenství.

Sombrero grande, tequilla, pláže Karibiku, pekelně ostrá jídla, masakry Mexických kartelů Zetas či Mayové. Každý si vybere to svoje. Mexiko svoji rozlohou je veliké asi jako celá západní a střední Evropa dohromady. Vydal jsem se do Quintana Roo, malého mexického státečku při pobřeží karibského moře a hranic s Belize. Jméno nese po Adreasi Quintana Roo, který se zasloužil o nezávislost spojených států mexických, a je druhým nejbohatším státem v Mexiku. Rozkládá se při jižním pobřeží (Mayské riviéry), kde je největší koncentrace turistů. Hlavním městem je sice neznámý Chetumal, ale když se řekne Cancún, nastraží uši každý.

Cozumel: Potápění na mezoamerickém korálovém útesu je považováno za třetí nejlepší na světě.

Playa del Carmen je malé přímořské městečko o velikosti českého Zlína. V jeho okolí i v centru je několik hotelů, barů, diskoték a restaurací s výbornou mexickou kuchyní. Nejoblíbenější je promenáda po páté avenue, které vede rovnoběžně s pobřežím, a je lemována obchůdky se suvenýry, kam se vás snaží nalákat místní „otravové“.

Těsně pod křišťálovou hladinou karibského moře se skrývá druhá největší šnůra korálových útesů na světě, která vede ze severního hrotu poloostrova Yukatán až do Belize. Oceánograf Jacques Cousteau je filmoval v 60. letech 20. století a dnes je považují potápěčské organizace za jedno ze tří nejlepších míst k potápění na světě. Potápěči se k útesům dostanou z Isla de Mujeres, Cancúnu a prakticky z celého pobřeží Quintana Roo, ale jejich hlavní Mekkou je ostrov Cozumel.

Mayské ženy putovaly kdysi z pevniny na Cozumel na počest bohyně plodnosti Ixchel. Dnešní „poutníci“ sem míří letadlem nebo trajektem z Playa del Carmen, vzdálené 19 km na západ a „modlí“ se ke korálovým útesům. Ke skvělé pověsti Cozumelu přispívá teplota vody kolem 26 °C, viditelnost od 20 m do 30 m, podmořská rezervace o ploše 27 170 ha a desítky potápěčských základen.

Pro potápěče je nejlepší lokalita San Francisco Reef, kde můžete plavat okolo „zahrad“ bílých, levandulových a růžových korálů a hub, mezi nimiž je možné potkat kněžiky nebo červené garupy. Pro šnorchlování je nejlepším místem Parque Chankanaab, jehož mělké útesy jsou domovem více než 600 druhů ryb.

Sotva čtyři centimetry dlouhý nahožábrý plž je v tomto prostředí velkou vzácností.

Potápění pro pokročilé: v jeskyních neboli cenotech

Stejně jako potápěni v oceánu je v Mexiku velice populární potápění v krasových jeskyních. Jeskyně sice nejsou tak bohaté na faunu a floru jako bariérový útes, ale to plně vynahradí naprosto průzračná voda a krasová výzdoba. Cenoty, (Mayský výraz pro jeskyně), jsou jedním z největších pokladů, které Yucatánský poloostrov skrývá. Vznikly už před miliony let ústupem oceánu a snížením hladiny podzemní slané vody. Po té se díky vydatným tropickým dešťům staly zásobárnou sladké vody. Mayové je používali k zavlažování a jako zdroj pitné vody. A také k rituálním a náboženským obřadům.

Nejznámější a nejkrásnější cenoty se táhnou podél hlavní silnice od městečka Playa del Carmen směrem na Tulum, a pak dále směrem na mexický Valladolid. Tato lokalita je na cenoty opravdu bohatá (řádově tisíce, ale né všechny jsou nalezeny nebo zpřístupněny). Některé cenoty jsou určené hlavně potápěčům a “šnorchlařům”, některé jsou otevřené i jako obyčejná koupaliště pro turisty z nedalekých hotelu.

Přístrojové potápění v jeskynních se od klasického potápění na volných vodách nepatrně liší. Jsou tam jiná pravidla, výstroj je doplněna o pár dalších prvků jako naviják, svítilna atp. A také vyžaduje trošku „šikovnějšího“ potápěče. V jeskyni se nemůžeme vynořit kdekoliv jako na volné vodě.

Nejširší nabídku průvodců a map Mexika (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Miniprůvodce nejzajímavějšími cenoty

Cenote – Dos Ojos

Tento komplex je asi nejprovařenějším místem pro jeskynní potápění na světě. Dokonce se dostal i na filmové plátno ve filmu “The Cave”. Dos Ojos (česky dvě oči) se jmenuje podle toho, že její dva hlavní vstupy připomínají lidské oči. Je známá pro naprosto průzračnou vodou s viditelnosti i více jak 100 m a také není zcela zatopena, takže se do jejích útrob dostane i “šnorchlař”.

Proto potápěče tam jsou vytyčené pouze dvě trasy (Barbie a ta druhá), ale jinak je tato jeskyně opravdu rozsáhlá, a tak se stačí navázat na připravenou trasu a vydat se do chodeb, do kterých se třeba ještě nikdo nikdy nevydal, a nebo vydal ale už se nevrátil. Asi před pěti lety našli v hloubi jeskyně utonulou potápěčku.

Hodnocení: 9 z 10

+ Pěkně připravené trasy pro potápění, velká viditelnost

– Spousta lidí

Vstupné: 100 MXN pro potápěče, 70 MXN pro šnorchlaře

Cenote Eden

Když přijede k cenote Eden, tak vypadá jako veliký rybník plný kamení. Dříve to byla klasická jeskyně, ale v poslední době (asi tak několik stovek let) se její strop propadl. Volná voda se spoustou kamenů a světla je naprosto ideální pro výcvik budoucích jeskynních potápěčů. V části na volné vodě se snadno mohou naučit vytyčování trasy, jak to potom budou později dělat v temné jeskyni. Prakticky po celou dobu ponoru byl východ (denní světlo) na dohled a snadno dosažitelný.

Hodnocení: 7 z 10

+ Málo lidí, nádherný treningový areál pro začínající jeskynní potápěče

Vstupné: 100 MXP

Cenote Chuc Mool

Mého mexicko-německého šéfa nejoblíbenější cenot. Není tak turistiky provařený jako Dos Ojos, a má také dost co nabídnout. Na rozdíl od jiných cenotů, je tento určen pouze pro jeskynní potápěče. Se šnorchlem se dostanete jen ke vstupu a tam toho ještě moc vidět není. Podobně jako Dos Ojos, tak i tento cenot má dva vstupy a dvě vytyčené trasy, které vás provedou těmi nejhezčími místy. V tomto cenotu jsem se také potkal několikrát s halolinou, neboli efektem branické vody. To je jedna z nejnebezpečnějších věcí co jeskynního potápěče může potkat. V cenotech je běžné, že se tam vyskytuje jak sladká tak i slaná voda. Při smíchání těchto dvou vod je potápěč na několik minut oslepen. Všechno vidí rozmazaně a je schopen rozpoznat pouze světlo potápěče před ním.

Hodnocení: 8 z 10

+ Málo lidí, velká viditelnost

– Krátké připravené trasy

Vstupné: 100 MXP

Cenote Dzitnup

Dzitnup je komplex dvou jeskyň asi 5 minut jízdy autem na sever od Valladolidu. Není v nich sice možnost jít se potápět s přístrojem, ale pro osvěžení a vykoupání jsou tím nejkrásnějším místem, které jsem v Mexiku objevil. Vetšina zájezdů z Cancúnu nebo Playa del Carmen na Chichén Itza, zastavuje při zpáteční cestě na cenote Ik-Kill. Ale ta se s tímto rájem nemůže vůbec srovnat. Při vstupu bylo několik stánků s neskutečně levnými suvenýry.

Hodnocení: 9 z 10

+ Žádní turisté, pouze několik místních

– Špatná dostupnost pokud nemáte auto

Vstupné: 80 MXP/každá jeskyně

Park Ka-tunchi

Ka-tunchi je místem pro takové turisty, kteří přijeli do Mexika s Fischerem. Při příchodu se o vás starají jak o vlastního. Navlečou vás do záchranných vest a můžete jít s průvodcem na prohlídku. Nejdřív sestoupáte starou studnou do prvního dómu s úžasnou krápníkovou výzdobou, bohužel obohacenou o jakési sochy, které sem nepatří. Z poloviny zatopenou jeskynní pokračujete dál, až se dostanete do druhého, podstatně většího dómu. Tam už si můžete půjčit kajak, a nebo se pokusit šnorchlovat (vzhledem k tomu, že musíte mít po celou dobu záchranou vestu, tak se vám to moc nepovede). Pak vás ještě provedou několika tunely a dostanete se ven. Park Ka-tunchi je poměrně rozhlehlý a můžete si v něm vybrat z dalších 7 cenotů, kde se můžete koupat nebo šnorchlovat. Mezi jednotlivými cenoty jsou plantáže s modrým agáve, z nichž se vyrábí vyhlášená mexická tequilla.

Hodnocení: 6 z 10

+ Pěkně upravený park a komplex cenotů

– Spousta obtloustlých německých turistů

Vstupné: 350 MXN

Cenote Ik-Kill

Cenote Ik-Kill je zcela komereční záležitost. Zde vzrušení nebo dobrodružství nečekejte. Staví zde zájezdy turistů jedoucí zpátky z Chichén Itza. Svým vzhledem připomíná Macochu v Moravském krasu. Hned vedle této propasti stojí hotel a je zde připravené i zázemí pro převlečení a usušení. Jeskyně je poměrně dost hluboká (dle informací místních 60 m), takže si do ní můžete bez problému skočit z připravených můstků, které mají přes patnáct metrů.

Hodnocení: 4 z 10 bodů

+ Krásně upravená s bohatým zázemím (hotel, převlékárna, sprchy, restaurace)

– Moc, moc turistů.

Vstupné: 100 MXP

Cenote Julieta

Cenote Julieta je trošku jiná než všechny ostatní cenoty, ve kterých jsem na Yukatánu byl. Moc agentur v ní potápění nenabízí, protože Mexičani jsou dle svého původu poměrně líní. Problémem v této jeskyni je, že si nenajedete autem až ke vchodu, ale kousek se s výstrojí projdete. Za tuto námahu vám ale nabídne nebývalou krásu. Nejdříve sestoupíte dolu asi 30 metrovou zatopenou propastí, pak se můžete vydat do několika dalších chodeb. Žádné připravené trasy tam nejsou, tak musíte být připravení na práci s podvodní šnůrou.

Hodnocení: 10 z 10 bodů

+ Nikde ani živáčka

– Vyžaduje už zkušenosti s jeskynním potápěním

Vstupné: Ani vyběrač tam nebyl

Cenote Cristalino

Cenote Cristalino je malinký cenot u silnice cca. 20 km z Playa del Carmen směrem na Tulum. Hned vedle komplexu Ka-tunchi. Nevypadá úplně jako jeskyně, ale spíše jako oáza pro krásné příjemné vykoupání. Dá se v ní nádherně šnorchlovat a na jeden nádech pokořit několik krátkých tunelů nebo pozorovat rybičky Garra Fura. Ideální místo pro relax a osvěžení z příjemných 40 °C ve stínu, protože teplota vody v cenotech je o poznání nižší než v moři.

Hodnocení: 6 z 10 bodů

+ Pěkně upravené koupaliště

– Poměrně malá, za hodinu uvidíte vše, co nabízí

Vstupné: 50 MXP

Zkušenosti čtenářů

Renáta

Může mi někdo dát tip, kde se nachází ve světě potápěčské základny, kde jsou Češi, Slováci nebo Poláci – kvůli domluvě ? Kromě Egypta samozřejmě. Moc díky.

Luboš Lněnička
Renáta:

Ahoj Renato,
Českých potápěčských základen je po světe spousta. Jedna je i dokonce v Tulum (nedaleko těchto Cenotu), bohužel si ale nepamatuji jak se jmenuje. Ale Tulum je poměrně malé pohodové městečko, takže když se na některé základně zeptáš na Čechy tak tě nasměruji.
Jinak na Bali jich je hned několik, např. Hruška 🙂

Dive Safe

Renáta
Luboš Lněnička:

Moc díky. Už studuju Mexico 🙂

Lada

Odpověděla jsi si sama Egypt, Chorvatsko a Polsko. Jinak kurz určitě někde v Egyptu s českou školou a zbylé potápění i se základy angličtiny zvládneš kdekoli. Samozřejmě záleží na výběru dive centra ale jinak Mexico má dost vysokou úroveň.

Gollum

Někde v mexiku je dokonce ryze česká potápěčská základna.

Renáta

Lado, kurz máme, a potápět v ledovém Baltu se nám nechce. Na mysli mám exotiku – Bali, SL, a pod. Díky za případném konkrétní tipy.

Tonda

Nevím, jestli je na Bali přímo česká potápěčská základna, ale v Tulambenu byl před pár lety dlouhodobě českej divemaster… Ale jestli je pořád, netušim…

Ještě dotaz na autora? Prosím Tě, máš představu, na kolik tak vyjde +/- ponor v Cozumel? Díky.

Luboš Lněnička
Tonda:

Ahoj Tondo,
Cena na Cozumelu je cca. 100 dolaru za jednodení výlet (2 ponory).
V Playa del Carmen často nabizeji potapeni (90$ – 2 ponory v Playa del Carmen, 100$ 2 ponory na Cozumelu, 120$ 2 ponory v Cenotech) balicek za 250$.
Lubos

Monika Majvaldová

Ahoj Renato,
na Bali jsou dvě české potápěčské základny, na Lantě a na Koh Yao Yai v Thajsku dvě, kamarádka instruktorka pracuje na Tiomanech v Malajzii, další základna je na Filipínách a Fidži…mrkni na http://www.stranypotapecske.cz nebo se mi ozvi a dám Ti kontakty.M

Lujza

Ak sa ešte niekedy vydáte k cenotom, odporúčam Cuzamá – dá sa tam dostať autobusom z Méridy. Je to zapadnutá dedinka, turistov tam skoro nestretnete. Z dediny je to potom asi 5 km k cenotom – sú tu tri otvorené pre verejnosť, vstupné je cca 200 pesos na 2 osoby za všetky tri. V podstate ale platíte ,,dopravcovi“, ktorý vás k jaskyniam skrytých v plantážach odvezie po asi 100 rokov starej úzkokoľajke na ,,trucku“ ťahanom koňom. Cenoty sú tu nádherné, voda úplne priezračná a rozhodne je to romantickejšie miesto ako Dzitnup osvetlený farebným umelým svetlom a upravený na moderné kúpalisko 😉

Moje

Kdyby někdo potřeboval mapu rozmístění cenot, najde ji pod odkazem (+ nejlepší restaurace a cenově přijatelné hotely) https://www.google.com/maps/d/edit?mid=zVEczcN0xZLQ.kgjymOgg-R7E&usp=sharing

Petr

Dášo,
tak nám hlavně nezapomeň napsat kam teda pojedeš! Je to napínavý a jsme zvědaví jak se tento příběh rozuzlí…

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí