Pětadvacátá Ji.hlava: Jana Ševčíková, Oliver Stone i současné Bělorusko

Pětadvacátá Ji.hlava: Jana Ševčíková, Oliver Stone i současné Bělorusko

Už zítra se uskuteční pětadvacátá Ji.hlava! Festival zahájí film Když květiny nemlčí běloruského režiséra Andreie Kutsily; ten ve svém snímku zachycuje brutální potlačení demonstrací proti zfalšované volbě prezidenta loni v Bělorusku. Cenu za přínos světové kinematografii letošní Ji.hlava udělí české režisérce Janě Ševčíkové. V rámci sekce Masterclass pak představí svou tvorbu americký režisér Oliver Stone, ruský filmař Vitalij Manskij nebo český dokumentarista Jan Gogola ml. Novou podobu ji.hlavských cen vytvoří Federico Díaz.

Jubilejní ročník festivalu zahájí film Když květiny nemlčí běloruského režiséra Andreie Kutsily, který zachycuje atmosféru v Bělorusku po loňských prezidentských volbách. Přes osmdesát procent hlasů tehdy získal stávající prezident Alexandr Lukašenko. Tamější opozice i Evropská unie označily hlasování za zfalšované, velká část obyvatel výsledky odmítla. Pokojné hromadné demonstrace byly brutálně potlačeny a intenzita politických represí se dostala na podobnou úroveň jako před rozpadem Sovětského svazu. „Dokument je odvážným svědectvím o násilných represích státu vůči pokojným protestům. Ukazuje, jak brutálně se tato poslední evropská diktatura brání proměně ve svobodnější společnost. Podobně jako v osmdesátých letech minulého století podporovaly nejrůznější iniciativy v zemích západní Evropy československou opozici, chceme i my touto speciální projekcí podpořit běloruskou opozici a všechny běloruské občany, kteří by chtěli žít ve svobodné zemi,“ říká o filmu Hovorka. „Jak v České republice, tak v Polsku jsou organizovány demonstrace a pravidelné ukázky svobody projevu, nicméně u nás nic takového nemáme, možná vyjma některých internetových fór,“ říká o filmu režisér Andrei Kutsila, který jej osobně uvede na Slavnostním zahájení festivalu. Snímek je součástí soutěžní sekce Opus Bonum.

Speciální zahájení pro Jihlavany

Ještě před večerní zahajovací projekcí však festival odstartuje nejnovější film režisérky Ivany Pauerové Miloševič: dokumentární komedie Svéráz českého rybolovu. Snímek vypráví o šestici jihlavských rybářů a jejich výpravě do Norska. „V rámci komediálně-humorného vyprávění film zobrazuje témata mužského přátelství, nenaplněných snů a určitého specifického typu mizející mužské identity,“ říká režisérka o filmu, jehož hrdiny bude možné na projekci potkat osobně. „V dnešní náročné době doporučuji divákům nenechat si ujít tento humorný film, ve kterém hrají Jihlavané hlavní roli,“ zve na projekci Hovorka.

Cenu za přínos světové kinematografii pro Janu Ševčíkovou

Cenu za přínos světové kinematografii si letos ze slavnostního zakončení festivalu odnese výjimečná česká filmařka Jana Ševčíková. Ta právě dokončuje svůj osmý film. „Janu Ševčíkovou dříve cenili hlavně v zahraničí,“ upozorňuje Hovorka. Její filmy tak mohli diváci vidět například na festivalech v Berlíně, Rotterdamu, Paříži, Nyonu nebo Lipsku. Její filmy promítla i americká MOMA nebo Harvardova univerzita. A nikdy nechyběla ani v Ji.hlavě: zde získala Cenu diváků za snímek Svěcení jara (2002). „Jana Ševčíková předběhla dobu. Vždy lpěla na vlastní nezávislosti a filmy natáčela výhradně ve vlastní produkci, a to i v době, kdy to zdaleka nebylo běžné. Její hluboká empatie, odevzdanost filmovému tvaru, živelnost i autentický humanismus procházejí celým jejím filmovým dílem a jsou ozdobou nejen českého, a nejen etnografického filmu,“ vysvětluje Hovorka. Její snímek Starověrci (2001) má Ji.hlava na programu v sobotu večer.

Festivalovou cenu vytvoří Federico Díaz a umělá inteligence

Autorem ji.hlavských festivalových cen bude od roku 2021 česko-argentinský výtvarník Federico Díaz. „Nepůjde o jednu cenu, která by se každý rok opakovala. Federico Díaz letos začal vyvíjet dlouholetý projekt, ve kterém učí umělou inteligenci zkoumat a následně přepsat emocionální sdělení do grafického zápisu,“ popisuje podobu nových cen Marek Hovorka. „V letošním roce půjde o skicu, protože jsme úplně na začátku. Ale věřím, že už příští rok dostane každý oceněný film svůj vlastní zápis,“ doplňuje Federico Díaz. „Zajímá mě emoce a emocionální inteligence, protože dokáže jít za samotný jazyk a ukázat podstatu věcí. Souvisí s dobou, kdy vznikal jazyk, a proto je i univerzálnější,“ dodává. Předlohou pro první test celého projektu se stal twitterový účet bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa. „Protože mě zajímají politická prohlášení, která manipulují masy, vybrali jsme si Donalda Trumpa. Byla to i legrace. Chtěli jsme vědět, jak se naše umělá inteligence popasuje právě s Trumpem, který proslul silnými prohlášeními. Forma zápisu je černobílá, protože lidské oko dokáže rozlišit nejvíc přechodů mezi černou a bílou. Vzato do důsledku, černá a bílá nejsou barvy, ale složení ostatních barev. To je na tom krásné, černá a bílá neexistují. Oko vnímá černou barvu v případě, že z daného směru nepřichází žádné světlo,“ uzavírá Díaz. 

Masterclass Olivera Stonea

A co dál letošní Ji.hlava nabídne? Například masterclass hollywoodského režiséra Olivera Stonea. Americký režisér, který je trojnásobným držitelem Oscara, letos na festivalu v Cannes uvedl nový snímek s názvem JFK Revisited. Na Ji.hlavě přiblíží mimo jiné i to jak jeho film, ve kterém se vrací nejen k vraždě prezidenta Kennedyho, ale také ke svému hranému filmu JFK (1991), vznikal. „Vraždu Kennedyho motivovala změna: Kennedy totiž měnil věci. Pokud by se svými změnami uspěl, byli bychom dnes úplně jinde,“ uvedl Stone v Cannes. Svou tvůrčí metodu přiblíží také ruský dokumentarista Vitalij Manskij, jehož nový snímek Gorbačov. Ráj uvede Ji.hlava v soutěžní sekci Svědectví. „Chtěl jsem za studeným mramorem vidět člověka, který se rozhodl učinit svět lepším místem k životu,“ říká o filmu Manskij. V rámci masterclass se představí i umělecká skupina Flatform, jejíž díla jsou k vidění mimo jiné v pařížském Centre Pompidou, ale také významný český dokumentarista a dramaturg Jan Gogola ml. Tvůrčí dvojice Ivo Bystřičan a Sara Pinheiro pak přiblíží svůj projekt Future Landscapes: Expedice do zvuku.

Masarykovo náměstí nově ovládne VR

Letošní Ji.hlava pozve diváky také do virtuální reality. VR a GAME zóna, kterou zájemci nově najdou místo Majáku na Masarykově náměstí, se otevře s první projekcí festivalu a bude přístupná denně. A kam zmizel Maják? Přestěhoval se do nové auly VŠPJ, kde bude fungovat zázemí pro filmové profesionály, včetně nového programu Ji.hlava New Visions.

I přesto, že se Ji.hlava vrací zpět do kinosálů, nebudou na ní chybět živé streamy z festivalového dění. Každý den odpoledne nabídnou pestrý program: rozhovory s tvůrci a hosty, filmové tipy, program Ji.hlavy dětem nebo Inspirační fórum. Vysílání bude možné sledovat na festivalovém webu a facebooku.

Kdo zasedne v porotě?

O vítězi v sekci Opus Bonum rozhodne šestičlenná porota ve složení: syrský spisovatel a filmař Orwa Al Mokdad, rumunská producentka Anamaria Antoci, česko-japonská dokumentaristka Haruna Honcoop, nizozemská filmová kritička Sofie Cato Maas, slovinský režisér Olmo Omerzu a mexický festivalový dramaturg a distributor Pedro Emilio Segura Bernal.

O sekci Česká radost rozhodne vítěz loňské Ji.hlavy – dokumentarista Jindřich Andrš, spolu s režisérem a kameramanem Tomášem Kleinem, filmovým a divadelním hudebním skladatelem Jakubem Kudláčem, slovenskou střihačkou a hudebnicí Monikou Omerzu Midriakovou, českým teoretikem výtvarného umění Tomášem Pospiszylem a jihlavskou rodačkou a spolupracovnicí Českého centra v Paříži Marií Sýkorovou. 

O výherci nejlepších experimentálních filmů v sekci Facinace a Exprmntl.cz pak rozhodne rodinná porota ve složení Daria Kashcheeva, která má na svém kontě studentského Oscara a filmový dramaturg a střihač Alexander Kashcheev.

Ji.hlava dětem: Po-hádky i divácká cena

Ji.hlava i letos myslí na děti. Po roční pandemické pauze je pro malé návštěvníky nachystaný jejich vlastní plnohodnotný festival. „Máme velkou radost, že Ji.hlava dětem proběhne opět živě,“ říká Šimon Bauer z Centra dokumentárního filmu, které Ji.hlavu  dětem spolupořádá. Program nabídne promítání filmů i pohádek, divadla (Divadlo Kordula, Anička a letadýlko, Divadlo Facka), koncerty (Jan Nepomuk Pískač a Martin Dobíšek, Říkadla a křikadla Karolíny Kamberské), workshopy, dílny nebo třeba Po-hádky současného světa, kde budou děti diskutovat s hosty Inspiračního fóra o digitálních technologiích, rovnosti a nerovnosti nebo vztahu k přírodě. A na co se těšit konkrétně? Například na zvukový workshop s Mary C a Bonusem, na dílnu natáčení videí nebo výrobu vlastních filmových plakátů. Nebude chybět ani promítání – v nabídce je například snímek Nejsledovanější režiséra Jiřího Sádka o českých youtuberech. Novinkou letošního programu je pak divácká soutěž, která proběhne ve spolupráci s online portálem DAFilms Junior. V pilotním ročníku soutěže zhlédnou děti od čtvrtka do soboty šest velkých filmů a hlasováním rozhodnou o vítězi. „Mám velkou radost, že se nám podařilo spustit pilotní ročník soutěže. Dokumentárních filmů pro děti není mnoho, jejich uvedení komplikuje i nutnost překladu. Doufáme, že soutěž zafunguje jako podnět pro režiséry a producenty a oni více zohlední tuto cílovou skupinu ve své tvorbě,“ říká Šimon Bauer a upozorňuje na další novinku: workshop, ve kterém budou děti vymýšlet, zajišťovat a moderovat online festivalový stream. „Moc se těším, až ze všech jejich otázek, záběrů, předtáček a rozhovorů zjistíme, jakýma očima vnímají festival právě oni,“ uzavírá Bauer. 

Diskuse Inspiračního fóra

Inspirační fórum, diskusní platforma ji.hlavského festivalu, bude i letos ve svých pořadech objevovat nové perspektivy a vnášet do veřejného prostoru otázky o budoucím světě. Návštěvníky čeká šest dní živých diskusí, rozhovorů a přednášek, na které poté naváže online program. „Každý den se v diskusích, rozhovorech nebo vyprávěních věnujeme jednomu tématu, které nahlížíme s hosty z různých oborů; z řad globálních myslitelů i lokálních aktérů. Budeme se zabývat duševním zdravím, rovností a nerovností, vztahem člověka k přírodě nebo způsoby, jak mohou digitální technologie vytvořit férovější svět. Online program pak otevře témata povolebních výzev pro Česko,“ říká dramaturgyně Inspiračního fóra Tereza Swadoschová. „Na Inspiračním fóru letos vystoupí například světová hvězda humanitních studií Judith Butler, která dala nový směr feministickému a genderovému uvažování, a tím se podílela na vytvoření tolerantnější a rovnější společnosti. Na fórum přijede také jeden z nejvýznamnějších ekologických myslitelů současnosti David Abram a vystoupí také afghánská režisérka Sahraa Karimi. Nebudou ale chybět ani lokální hosté: například jihlavská primátorka Karolína Koubová, vysočinský hejtman Vítězslav Schrek, vedoucí odboru životního prostředí Katarína Ruschková, ředitelka jihlavské základní školy Ivana Málková nebo původem jihlavská politoložka Kateřina Smejkalová,“ uzavírá Swadoschová. Proběhne i debata o kandidatuře Jihlavy na Evropské město kultury. „Je to příležitost spojit síly mnoha aktérů ve městě (a nejen těch z kultury) a dostat ze sebe to nejlepší. Otevřít se novým impulsům, projektům a mezinárodní spolupráci. A to může Jihlavě jedině prospět,“ říká ředitel Brány Jihlavy Jakub Deml.

Na Ji.hlavu bezpečně?

„Minulý rok jsme se nemohli potkat v Jihlavě, festival proběhl jen na internetu. O to víc si letos vážíme toho, že je možné se s diváky a hosty vrátit do kin. Na místě je samozřejmě obezřetnost, a proto jsme vytvořili jednoduchý systém pravidel, aby během festivalu vzniklo v jeho prostorech bezpečné prostředí,“ říká k letošním opatřením Hovorka. Jubilejní ročník tak vybízí k důslednému nošení respirátorů v kinosálech i v uzavřených prostorech. Podmínkou účasti na festivalovém programu je platná bezinfekčnost. Pro návštěvníky bude k dispozici testovací místo. Více informací na ji-hlava.cz/faq.

25. MFDF Ji.hlava proběhne 26.–31. října 2021. Akreditace lze zakoupit na ji-hlava.cz a slouží jako plnohodnotná vstupenka na fyzickou část festivalu (filmové projekce, besedy a přednášky, offscreen program). Akreditace zároveň umožňuje čtrnáctidenní přístup do festivalové online videotéky (dostupné pouze na území ČR). Vstup na promítání i doprovodný program bude umožněn pouze po předložení potvrzení o očkování proti onemocnění covid-19, případně o platném antigenním či PCR testu. Prokázat se je možné buď pomocí mobilní aplikace Tečka, nebo vytištěného certifikátu. Buďme k sobě ohleduplní!

Další informace na 
www.ji-hlava.cz a také na festivalovém Facebooku a Instagramu

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí