PAVEL KANTOREK, povoláním doktor a jako běžec trojnásobný vítěz MMM v Košicích, slaví 85 let

PAVEL KANTOREK, povoláním doktor a jako běžec trojnásobný vítěz MMM v Košicích, slaví 85 let

V neděli 8. února se dožil 85 let MUDr. Pavel Kantorek, ve své éře jeden z nejlepších světových maratonců.

Třikrát úspěšně startoval na olympijských hrách v letech 1956, 1960 a 1964 a reprezentoval i na mistrovství  Evropy: v roce 1962 doběhl na 5. místě a o čtyři roky později skončil osmý. V silné mezinárodní konkurenci třikrát vyhrál Mezinárodní maraton míru v Košicích, a sice v letech 1958, 1962, 1964 a v roce 1961 zde našel přemožitele jen v olympijském vítězi  Abebe Bikilovi. O necelé dva měsíce později dosáhl velmi cenného vítězství  v japonské Fukuoce v čase 2:22:05 na maratonu, který byl kromě olympijského považován za nejvýznamnější na světě. Kantorek ho celkem běžel 6x: kromě svého vítězství byl jednou druhý, dvakrát třetí a nejhůře pátý.

V roce 1964 mu v dosažení vynikajícího osobního rekordu na úrovni tehdejšího špičkového světového času 2:18:44 na populární anglické trati Windsor-Chiswick nezabránily ani střevní potíže, kvůli nimž musel dokonce na několik minut opustit trať.

Pavel Kantorek se v průběhu své běžecké činnosti stal mnohonásobným mistrem republiky na dráze, v přespolním běhu i na silnici, a to jak v soutěži jednotlivců, tak i družstev. Jeho sbírka z domácích šampionátů čítá 39 medailí. Z 39 maratonů doma i v zahraničí 16x zvítězil, 5x byl druhý, 3x třetí a jen v sedmi závodech doběhl hůře než na pátém místě. Průměr jeho deseti nejlepších časů dosažených před půl stoletím má vysokou hodnotu 2:21:21,2, kterou mu mohou naši současní maratonci jen závidět.

Byl i držitelem šesti světových rekordů v dlouhých vytrvalostních bězích na dráze a experti ho v letech 1957-1962 zařadili na druhé až deváté místo světového maratonského žebříčku.

Maratonský klub Miřejovice, jehož je Pavel Kantorek čestným členem, mu v předvečer jeho 85. narozenin uspořádal vzpomínkovou oslavu za účasti významných osobností nejen běžeckého hnutí.

Hodně zdraví do dalších let, pane doktore!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: