HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Otevírací doba a státní svátky

Otevírací doba a státní svátky

Většina obchodů má otevřeno od pondělí do pátku od 8.00 do 19.00 a v sobotu od 8.00 do 13.00, přičemž některá místa (obvykle větší nákupní centra a supermarkety ve velkých městech) mají otevřeno i v neděli od 11.00 do 17.00. Stále častěji se ve Slovinsku setkáte s obchody s nepřetržitou otevírací dobou. Pošty jsou otevřeny od pondělí do pátku od8.00 do 18.00 případně 19.00 a v sobotu pak od 8.00 do 12.00 případně 13.00. Banky ve všední dny otevírají běžně v 8.30 a zavírají v 17.00 – s polední přestávkou od 12.30 do 14.00 a v sobotu je můžete navštívit od 8.30 do 11.00 případně do12.00. Lékárny mají otevřeno od 7.00 do 19.00 nebo 20.00.
Asi není nijak překvapivé, že otevírací doba informačních kanceláří se liší místo od místa, přičemž často závisí na roční době a typu lokality, v níž se nachází. Některé informační kanceláře matou nejen zahraniční návštěvníky neobyčejně nepravidelnou otevírací dobou, ale vcelku lze říci, že většina kanceláří je v letních měsících turistům přístupná od 9.00 do 18.00 či 19.00 (ve vyhlášenýchturistických oblastech až do 20.00 případně 21.00). Poměrně nepravidelnou otevírací dobu mívají u turistické agentury, většinou v závislosti na roční době. Během hlavní turistické sezony poskytují své služby až do desáté hodiny večerní, ale vcelku běžně se setkáte s místy zavírajícími o hodinu či dvě dříve případně také později.
Muzea jsou návštěvníkům přístupná obvykle od úterý do neděle od10.00 do 18.00, přičemž v zimních měsících bývá otevírací doba kratší – některá muzea mají v tomto období zcela zavřeno – naštěstí jde spíše o výjimky. Podrobné informace o otevírací době jednotlivých zařízení najdete na příslušných místech v průběhu celého průvodce.

Státní svátky

Ve Slovinsku v současnosti napočítáte celkem čtrnáct státních svátků, z nichž mnohé připomínají důležité historické události, které sehrály klíčovou roli v dějinách země. Pokud některý svátek případně na neděli, pak se slaví následující pondělí, kdy je samozřejmě volno. Ve dny státních svátků je většina institucí uzavřena a život celé země se výrazně zpomalí.
1. & 2. leden Nový rok
8. únor Den slovinské kultury (Prešerenův den)
velikonoce
27. duben Den odboje
1. & 2. květen Svátek práce
25. červen Den slovinské státnosti
15. srpen Den Nanebevzetí
31. říjen Den reformace
1. listopad Den všech svatých
25. prosinec vánoce

26. prosinec Den nezávislosti

Festivaly

Ve slovinském kulturním kalendáři najdete řadu zajímavých festivalů a dalších akcí, z nichž velká část se sice koná ve velkých městech jako je Lublaň a Maribor – to však v žádném případě neznamená, že zbytek země je v tomto ohledu nezajímavý. Hlavní turistickou a festivalovou dobou je sice léto, ale najdete tu také skvělé akce konané mimo hlavní sezonu. Slovinsko má také několik silně zakořeněných sezonních tradic, z nichž nejvýraznější je „Pust”.
Ve všech velkých a mnoha středně velkých městech se během hlavní turistické sezony setkáte s Letním festivalem, v jehož průběhu si obvykle můžete poslechnout pestrou směs klasické, ale i populární hudby, případně navštívit divadelní představení či putovní výstavy. Neobyčejně oblíbený je Festival středověku, v jehož průběhu se místní obyvatelé snaží co nejvěrněji oživit středověké tradice a starobylá, z velké části již zaniklá řemesla. Běžné jsou „středověké trhy“, taneční a pěvecká vystoupenía „rytířské“ hry. K vůbec nejproslulejším akcím tohoto typu patří slavnosti v historických městech Kamnik a Škofja Loka konané v průběhu měsíce června. Během letních večerů si můžete na nádvořích slovinských zámků poslechnout koncerty klasické hudby. [cut]
To že je Slovinsko silně spjato s pěstováním vinné révy je evidentní z velkého poštu slavností nějak souvisejících s vínem. Známá jsou v tomto ohledu především velká vinařská centra Brda a Jeruzalem, kde se konají oslavy vždy v období od května do konce září, přičemž společné je datum vinobraní, Den svatého Martina, tedy 11.listopad. Kromě festivalů a slavností uvedených v následujícím přehledu – všechny tyto akce jsou podrobněji popsány na příslušných místech průvodce – se v zemi koná také řada menších akcí, z nichž některé jsou na dalších stánkách rovněž podrobněji zmiňovány.
Únor: Kurentovanje Ptuj, neděle před masopustním úterým. Nejslavnější ze slovinských festivalů bezprostředně předcházejících půstu. Jeho součástí je velmi rozverně pojatý průvod masek. Další velké oslavy půstu (pust) se konají ve městech Cerkno a Cerknica.
Březen: Světový šampionát ve skoku na lyžích v Planici(Kranjska Gora), polovina března. Kromě sportovních výkonů si můžete v průběhu závodů užít také při návštěvě řady doprovodných akcí, především hudebních koncertů. Nezbytnou součástí tohoto hojně navštěvovaného podniku je nemírná konzumace piva.
Květen: Druga Godba Ljubljana, poslední týden května. Festival alternativní hudby hojně navštěvovaný jak domácími, tak zahraničními umělci – stále oblíbenější je široce pojatý žánr world music.
Červen: Pouliční divadlo Any Desetnicové v Lublani, konec června. Barvitá a neobyčejně příjemná vystoupení především pouličních divadel v prostorách Starého města a jeho bezprostředního okolí.
Brežice,Festival Brežice a další akce po celém Slovinsku, konec června až konec srpna. Prestižní hudební festival barokní hudby, v jehož průběhu můžete navštívit řadu skvělých koncertů za účasti vynikajících domácích i zahraničních sólistů, orchestrů a komorních souborů.
Postní festival Maribor, poslední dva týdny v červnu. Velká slavnost s řadou koncertů klasické i populární hudby, s divadelními představeními a baletními vystoupeními. Běžné jsou také produkce pouličních loutkových i jiných divadel, folklorní tance. Festivalové centrum najdete u břehu řeky Dravy.
Lublaňský džezový festival, konec června. Třídenní festival slavných světových džezmenů a domácích hudebních špiček uvedeného žánru.
Červenec: Bledské dny, Bled, polovina července. Víkendový trh tradičních lidových řemesel, v jehož průběhu si můžete u stánků rozmístěných poblíž břehu jezera můžete koupit množství zajímavých výrobků. Přirozeným vrcholem této příjemné akce oblíbené zejména mezi zahraničními turisty je velký ohňostroj a vypuštění několika tisíc svící na hladinu jezera.
Lublaňský letní festival, Lublaň, červenec až polovina září. Více než dva měsíce trvající operní festival s řadou koncertů klasické hudby a baletních představení. Jde o jednu z nejdůležitějších kulturních akcí roku v hlavním městě země.
Středomořský festival, Izola, červenec. Festival nekonformní moderní hudby s důrazem na world music, etno a folk. Hlavní scénou je otevřené pódium ve Starém městě.
Letní festival Primorska, Izola, Koper a Portorož, červenec až srpen. Festival „kamenného“ a pouličního divadla s řadou zajímavých představení, z nichž mnohá se konají na různých neobvyklých místech, jako například v nyní již nepoužívaném železničním tunelu nebo na nedaleké solné pláni Sečovlje.
Rock, Otočec Novo Mesto, první týden v červenci. Největší slovinský festival rockové hudby s vystoupeními domácích i zahraničních hudebníků.
Sočský festival reggae, Tolmin, polovina července. Příjemný mezinárodní hudební festival, kterého se již tradičně zúčastňují největší evropské a světové hvězdy reggae.
Srpen: Rytířský turnaj na hradě Predjama, poslední neděle v srpnu. Skvělá imitace typického středověkého rytířského turnaje s množstvím zajímavých doprovodných akcí.
TrnFest Lublaň, srpen. Malý, ale hojně navštěvovaný festival s vystoupeními alternativních hudebních skupin, výstavami a workshopy (některé jsou určeny dětem). Organizátorem je kulturní centrum KUD.
Září: Kravji Bal (Kravský bál), jezero Bohinj, druhý či třetí víkend v září. Masová konzumace alkoholu ospravedlněná oslavou návratu krav z horských pastvin.
Listopad: Den svatého Martina, po celé zemi, 11. listopad. Celonárodní oslavy vinobraní.
Prosinec:vánoce, po celé zemi. Bezmála měsíční oslavy vánočních svátků začínají tradičně šestého prosince (na den svatého Mikuláše), kdy děti dostávají první menší dárky. [/cut]

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: