Objevte Japonsko v botanické zahradě v Troji

Objevte Japonsko v botanické zahradě v Troji

Bonsaje – umění, které je jednoznačně symbolem kultury i filozofie Dálného východu. Za kulturním bohatstvím a krásou těchto miniaturních dřevin se naštěstí nemusíte vydávat příliš daleko. Stačí zavítat do botanické zahrady v Praze Troji.

Bonsai, čínsky punsai, je starým uměním, které vzniklo patrně v čínských chrámech. Zabývá se miniaturizací stromů a jejich pěstováním v okrasných nádobách a miskách. Počátky pěstování bonsají se odhadují zhruba na 2000 let př. n. l. Z Číny se pak společně s budhismem toho umění šířilo přes Koreu do Japonska. Původ misek, které byly a jsou pro bonsaje využívány, sahá ještě hlouběji. Původně měly být tyto nádoby využívány jako chrámová oltářní ohniště. Čínské stromky v miskách zvané Pchejťingy mají trochu odlišnou podobu od bonsají tak, jak je známe dnes. Byly více umělecky pojaté, často symbolizovaly krajinu, zvířata, divokou přírodu, zahradu a podobně.

Do Japonska se první bonsaje dostaly v 6. století našeho letopočtu, a to společně s kaligrafií a písmem. Postupně byla vypracována pravidla tvarování a rozdělení do stylů. První výstava bonsají v Japonsku se uskutečnila až na začátku 20. století, vzápětí ale toto umění postihla katastrofa v podobě rozsáhlého zemětřesení. Řada pěstitelů zahynula a většina bonsajových sbírek byla zničena či poškozena. Reakcí na to byl vznik tzv. bonsajové vesnice v Omyi u Tokia, kde bylo založeno a doposud existuje několik bonsajových školek a vzniklo zde i muzeum bonsají.

První bonsaje v Evropě a v Česku

Do Evropy se první bonsaje dostaly v 18. a 19. století, a to prostřednictvím obchodníků, pro které to byl praktický artikl z Dálného východu, který bylo možné jednoduše transportovat a byl o něj zájem. V Paříži se pak koncem 19. století uskutečnila první evropská výstava. Největší rozmach pěstování bonsají v Evropě pak přichází po 2. světové válce.

Na českém území se první informace o miniaturních stromcích objevují v době rakouského císařství, a to prostřednictvím cestovatele Josefa Kořenského. První pěstitelé a sběratelé bonsají se pak u nás objevují v 60. letech 20. st. Tehdy však nebylo jednoduché se tomuto umění věnovat. Bylo zde embargo na informace ze zahraničí, nebyl zde dostatek kvalitních misek, nářadí ani odborné literatury.

Skutečný boom v pěstování bonsají tak u nás nastal až po roce 1989. Vznikla tu řada bonsajových spolků a klubů a od té doby se také pořádají pravidelné výstavy, kterých se účastní nejen čeští pěstitelé a sběratelé, bývá zde i hojná mezinárodní účast.

Šeřík

Možnost poznat kulturu Japonska

O umění bonsají a kultuře, která je s nimi spojena, se můžete dozvědět více v Botanické zahradě hl. m. Prahy, v pražské Troji. Tam se od 2. do 5. září 2021 koná výstava, na které se představí ty nejlepší české bonsaje. Tento ročník výstavy v botanické zahradě je poprvé soutěžní. Kromě bonsají můžete do expozice Japonské zahrady přijít poznat tradiční japonskou kulturu a ochutnat japonskou kuchyni. Můžete se těšit na ukázku čajového obřadu školy Urasenke s možností ochutnávky šlehaného čaje Matcha. Nebude chybět bubenické vystoupení skupiny Wadaiko yosa yosa, hrající na japonské bubny nebo tradiční japonské divadlo Kjógen. Připraveny jsou ukázky bojového umění a děti i dospělí si mohou vyzkoušet jak se skládá origami. V rámci doprovodného programu výstavy odborníci předvedou tvarování bonsaje s použitím profesionálních technik a materiálů. Zájemci si také mohou na místě bonsaje a další rostliny, například ty masožravé, zakoupit.

Více informací o výstavě bonsají a dalších akcích najdete na webu Botanické zahrady Praha.

V botanické zahradě v Troji můžete během jediného dne navštívit Japonsko, Středozemí, severoamerickou prérii nebo jihoamerický tropický prales i ochutnat víno jižních svahů jako ve Francii. Čeká tu na Vás celý svět!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí