HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Nové freeridové G3 Synapse Carbon 109 v prašanu i na tvrdém podkladu

Nové freeridové G3 Synapse Carbon 109 v prašanu i na tvrdém podkladu

V březnu 2014 jsem v Rakousku a Bulharsku jezdil na novém kompletu lyže G3 Synapse Carbon 109 a skialpinistickém vázání G3 ION od Boatpark.cz.

Vázání už bylo podrobně rozebráno v předchozím článku (odkaz níže), a proto uvedu praktické zkušenosti s těmito freeridovými lyžemi. Lyže byly použity na všech možných druzích povrchu a jejich vlastnostmi jsem byl velmi příjemně potěšen.Zpočátku jsem měl k lyžím nedůvěru, neboť mé dosavadní zkušenosti se omezovaly na jednoduchý rocker, a plný rocker byl pro mě u G3 Synapse Carbon 109 premiérou. Stejně tak sem si nebyl jistý délkou lyží, kdy v ČR byly dostupné pouze v délce 175 cm, přičemž jsem u freeridových lyží zvyklý na prkna o deset centimetrů delší. Počáteční nedůvěra byla rychle zahnána po první jízdě na Kaprunu. Na Kaprunu (a v dalších dnech v Zell Am See) jsem důkladně pojezdil na upravených sjezdovkách i mimo ně.

Později v horních partiích Zell Am See sněžilo, zatímco u dojezdů pršelo, takže během jednoho sjezdu bylo možné vyzkoušet diametrálně rozdílné sněhové podmínky od čerstvého prašanu na tvrdém podkladu (horní část Zell Am See), přes měkký mokrý hluboký sníh ve střední části až po sněhovou vodou nacucanou kaši na dojezdu k lanovkám. Na rozdíl od klasických sjezdařů na úzkých slalomových lyžích určených na sjezdovku mě mohlo být úplně jedno, jak se měnil sníh a jeho kvalita. Lyže G3 Synapse Carbon 109 držely za všech okolností bezchybně. Nejinak tomu bylo i v odpoledních hodinách, kdy větší část sjezdovek pokrývaly různě velké muldy – na širokých G3 Synapse jsem jim nemusel vůbec věnovat pozornost.

Rakousko bylo ovšem jen slabým odvarem podmínek, jaké nás čekaly v bulharských pohořích Pirin a Rila v druhém březnovém týdnu. Po příjezdu byly sněhové podmínky standardní, nic výjimečného, což nám stačilo na rozježdění se. Další den a noc ovšem intenzivně sněžilo, takže výstup na skialpech byl myslitelný jen a pouze na lyžích typu G3 Synapse Carbon 109 nebo širších a delších. Po jednodenním intenzivním sněžení bylo zbytek pobytu jasné slunečné počasí, přičemž vrstvy prašanu dosahovala výšek od 30 do 100 cm! Samozřejmě, že po pár dnech byly jižně orientované svahy už sněhově těžší, ale tam, kde byl většinu dne stín, zůstal prašan celou dobu. Reálně jsem na G3 Synapse Carbon 109 najezdil včetně dne s intenzivním sněžením sedm dnů v hlubokém prašanu.

Jak se lyže chovaly v prašanu v pohořích Pirin a Rila? Parádně! Délka 175 cm i šířka lyže byly pro mne plně vyhovující, prašanem jsem si jen tak volně proplouval při různých typech a délkách oblouků od krátkých, případně přeskakovaných, přes střední až po dlouhé oblouky. Při dojezdech dolů do Banska se nicméně ukázalo to, co se u plného rockera dá očekávat – lyže je vzhledem ke krátké styčně ploše s podkladem méně stabilní při přímé jízdě vysokou rychlostí po tvrdé sjezdovce.

Výstup na G3 Synapse Carbon 109 s plným rockerem a s pásy G3 byl za daných sněhových podmínek v přímém směru i v traverzech bezproblémový. Jediné, na co jsem narazil díky nulové zkušenosti s plným rockerem bylo to, že jsem si zpočátku zachytával zvednuté patky lyže o druhou lyži při otáčení v traverzech. Stačilo ovšem si toto uvědomit (a také udržet v paměti) a lyži k otáčení zvedat o 3–5 cm dále. Bez vyzkoušení nedokážu odhadnout, jak se na plném rockeru stoupá a traverzuje na zmrzlém tvrdém podkladu.

Klady:

 • hmotnost – 1,38 kg pro lyži dlouhou 175 cm pri parametrech 137/109/125 je fantastická
 • na všech terénech, kde byly lyže použity perfektní jízda od hlubokého prašanu až po zmrzlý tvrdý podklad nebo krustu
 • překvapilo mě velmi dobré držení lyže v oblouku na tvrdé sjezdovce
 • v prašanu byly lyže fantastické a dalo se na nich nádherně „plout“
 • tuhost a krut pro jízdu na tvrdém podkladu
 • titanalová „deska“ pro vyztužení lyže pro montáž freeridových vázání
 • stoupání v prašanu, stejně jako poslední den na převážně mokrém sněhu pohodové

Zápory:

 • nejedná se o zápor, ale spíše o nedostatečnou osobní zkušenost s full rockerem pro výstupy na pásech, kdy mi chvíli trvalo, než jsem si zvyknul, že musím při otáčení v traverzech věnovat více pozornosti zvedání druhé lyže s vyhnutím paty vzhůru

Shrnutí:

Lyže G3 Synapse Carbon 109 se při použití v Alpách a v bulharských pohořích Pirin a Rila osvědčily na různých druzích sněhu, v muldách, v rychle se měnící kvalitě sněhu během sjezdů s velkým převýšením. Plný rocker nečinil žádné potíže ani při výstupu na stoupacích pásech. Lyže jsou v kombinaci s použitým vázáním G3 ION nebo jiným vázáním na platformě Dynafit TLT plně doporučitelné pro jakékoliv freeridové aktivity. Krátce – plný rocker v provedení G3 je výborně použitelný téměř na cokoliv. Pro zájemce o vyzkoušení G3 Synapse Carbon 109 je možné zapůjčení v Boatpark – půjčovna freeride a freestyle lyže.

Prohlédněte si všechny fotografie k článku…

Technický popis podle výrobce G3:

„Drop boldly with G3 into the future of backcountry skiing. The Synapse gives you the freeride performance you demand and the super light weight you’ve always craved. We’ve fused the progressive shape and cambers from our awardwinning freeride skis with an insanely light and responsive new Stealth Carbon construction.“

 • UltraLight Freeride Touring – Pick up a pair of these skis and you won’t look back (except to see where your buddies are)
 • Stealth Rocker – Go deeper. Designed specifically for freeride ski touring, the Full Rocker tip floats, drifts, and charges through deep snow with ease while the unique, low-rise Stealth Tail has your back when conditions get sporty.
 • Carbon Stealth Construction – Don’t blink. The future of lightweight freeride is coming in hot, and it’s not going to wait for you to catch up. G3 is blazing a trail into high-performance carbon skis unlike any conventional construction out there.
 • Freeride Titanal Mounting Plate G3’s Titanal® aluminum mounting plates assure reliable and strong binding installations. Ski your beefy boots & wide bindings hard, with confidence, on mounts you can trust.

Foto: Jan Pala a Zuzana Jiřištová

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: