Nová kniha Ztraceni na Everestu připomíná slovenské prvenství

Nová kniha Ztraceni na Everestu připomíná slovenské prvenství

Autor nové knihy Ztraceni na Everestu Milan Vranka se s odstupem více než 20 let ponořil do materiálů dokumentující první zdolání jihozápadní stěny Mount Everestu alpským stylem. Toto prvenství patří 4 slovenským horolezcům.Bohužel při sestupu zůstali všichni nezvěstní.

Když v roce 1975 velká britská expedice dosáhla expedičním stylem s použitím kyslíkových bomb, velkého množství materiálu a s pomocí šerpů v těžké jihozápadní stěně vrcholu Mount Everestu, její vedoucí Chris Bonington prohlásil: „Vylézt tuto cestu alpským stylem je nereálné!“ A výzva byla na světě.

Psal se 17. říjen 1988. Čtveřice špičkových slovenských horolezců Dušan Becík, Peter Božík, Jaroslav Jaško a Jozef Just přelezla jihozápadní stěnu Mount Everestu až na Jižní vrchol alpským stylem. Just potom sám vystoupil i na hlavní vrchol. Světový výkon z kategorie přelomových! Při sestupu však všichni zůstali nezvěstní…

Autor Milan Vranka se s odstupem více než dvaceti let od tragédie ponořil do starých novinových článků, dopisů z expedice, expedičních deníků a přepisů vysílačkové komunikace a převyprávěl celý dramatický příběh. Příběh o jednom obrovském himalájském snu a ještě větší tragédii. Kde jsou jejich hroby, už se asi nikdy nedozvíme. To však neznamená, že na ně lidé zapomněli. Kniha Ztraceni na Everestu je jednou ze vzpomínek. Zachycuje je na jejich poslední akci takové, jací opravdu byli. Autor v závěru knihy představuje každého ze čtveřice horolezců i očima jejich rodinných příslušníků, přátel a spolulezců.

Knihu si můžete objednat na webu nakladatelství Jota.

Obálka knihy Ztraceni na EverestuObálka knihy Ztraceni na Everestu

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: