HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Nejlepší orientační terény: Volská říše

Nejlepší orientační terény: Volská říše

Někdy v roce 1996 inicioval Tomáš Prokeš vyhledávání hodných terénů dosud nedotčených aktivitami OB a jejich následné využití pro mistrovské závody. Na jednom z konců severní větve tohoto průzkumu našel Jirka Martan překrásné utajené údolí, které v oblasti Tiských stěn padá netypicky z Čech do Německa a téměř se o něm neví.  Zanedlouho už působilo na orienťáky přímo magicky. Stačilo vyslovit jméno tamní osady. Ostrov.

Úkolu uspořádat zde mistrovství ČR v klasice 1999 se ujaly společně kluby z Ústí nad Labem a Doks. Terén lákal neobvyklým spojením drsných kopců a skalních měst s naprosto plochým terénem bez výraznějších terénních detailů, pouze s kameny, roztroušenou vegetací a bažinkami. Když se přidala snížená viditelnost a přitom dobrá běhatelnost, byl tady typ terénu, po kterém se tehdy hodně volalo.

Údolí do té doby okupovala ryze horolezecká komunita, orienťáky však tolerantně přijala mezi sebe a pár let tu pak se základnou v místním kempu a hospodě Pod Císařem žili vyznavači outdoorových radovánek v pospolitosti. Černé hranaté skály mají daleko do oblé krásy skalních měst, v údolí je vlhko a sníh až do května a les méně zkušené orienťáky víc děsí než láká.

Mě osobně na mapování nejvíc lákala možnost vyzkoušet si v neporostlých pláních poprvé použití GPS pro o-mapování, tehdy ještě něco naprosto mimořádného. V běžné kartografii se v roce 1999 GPS již běžně používala, např. pro trasování komunikací bez nároku na větší přesnost. Mladší generaci mapařů je však možná dobré připomenout, že provozovatel systému (tedy vláda USA) do něj tehdy ze strategických důvodů vnášel záměrné chyby. Proto se pro přesná měření používaly referenční stanice na přesně daných souřadnicích, se kterými terénní GPSky „spolupracovaly“. Nic takového jsem ovšem k dispozici neměl.

Porovnával jsem tehdy „vyrovnaný“ (rozuměj nezkreslený) letecký snímek (dnes běžná ortofota s dobrým rozlišením k dispozici taky nebyla) se sítí bodů a polygony získanými Garminem. Abych alespoň jakžtakž „eliminoval“ chyby, vracel jsem se na stejná místa vícekrát v naději, že zprůměrováním dat se podaří získat relevantnější souřadnice. Někde a někdy to fungovalo, jinde naopak vůbec, výsledek byl zkrátka ten, že kde není na fotce vidět na zem, nepomůže ani GPS a kde vidět je, GPS více zdržuje, než pomáhá. Výsledek aplikace „progresivní technologie“ byl tedy nevalný. Abych tedy alespoň něčím „novým“ přispěl k rozvoji o-map u nás, opatřil jsem výslednou mapu souřadnou sítí wgs84. Ani to se neujalo.

Na mapě dále spolupracovali Jirka Sýkora, Miloš Broulík a Petr Přikryl. Na tak extrémní terén nebylo ani dost času, ani dost peněz, proto velmi potěšily kladné ohlasy na celý podnik. Stín na ně trochu vrhalo vědomí těžkého mapařského prohřešku, a sice mnohem důkladnějšího promapování tratí na úkor toho ostatního, což pak pocítili stavitelé dalších závodů a tréninků v prostoru. I tak ale převládá dobrý pocit z jedné z nejpamátnějších mistrovských klasik – připomeňme rychlík Jedla Express, jehož famózně běžící mašinfíra sesbíral všechny favority do jednoho balíku.

Stav: 1999

Rozloha: 5,7 km2

Měřítko: 1:10 000

Mapovali: Tom Novák, Miloš Broulík, Petr Přikryl, Jiří Sýkora

Typ terénu: skalní město, pískovce, přechází v plochou náhorní rovinu

Závod: MČR na klasické trati 1999

Rychlost H21E: (vítězný čas 84:54, délku snad zjistím)

Klub: OK Doksy, Slavoj Ústí n. L.

Užití jakékoliv mapy pro orientační běh je třeba vždy nejdříve konzultovat se správcem mapy (kontakty na něj viz tiráž mapy). Pořízení mapy je pro oddíly OB velkou investicí, kterou nenahlášená akce může v případě konfliktu s ochranou přírody nebo majiteli pozemků nenávratně zmařit.

Zdroj: Časopi Orientační běh, autor: Tom Novák

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: