Nejlepší orientační terény: Sosnová

Nejlepší orientační terény: Sosnová

Na jih od České Lípy při silnici na Prahu se táhne nenápadný les nazývaný mezi orienťáky Sosnová podle vesnice, která jej rozděluje na dvě části. Známější a proběhanější je jeho východní část, kde vzniklo postupně od 70. let několik map, ale neméně pěkná je i menší západní část směřující do kaňonu přírodní rezervace Peklo. Ta nebyla v minulosti z důvodu své malé rozlohy zdaleka tolik využívána.

Jako na Sahaře

Les Sosnová v sobě skrývá systém podlouhlých hřbetů posetých pískovcovými skalkami a kameny. To, co jej odlišuje od ostatních pískovcových terénů typu Kokořínska nebo Českého ráje, je odlišná morfologie terénu. Geolog a orienťák v jedné osobě Radek Mikuláš přirovnává tento terén (pokud si tedy odmyslíme porosty) k některým částem Sahary. Důvodem je to, že na rozdíl třeba od zmíněného Kokořínska byl terén modelován větrem a ne vodou.

Prohlédněte si další fotografie k článku…

Horký písek, chladná hlava

Prostor je to pro své mnohem menší převýšení, než je v pískovcích obvyklé, mezi běžci velmi oblíbený. Je to les,ve kterém se opravdu rozběhnete naplno, ale zároveň musíte zachovat chladnou hlavu do dohledávek ve členitém terénu.

První mapu zde vytvořili bratři Křtěnští z Nového Boru v roce 1971. V roce 1972 byl prostor použit pro závod funkcionářů IOF při MS 1972, mapu připravila skupina pod vedením Stano Nosála. Další mapy postupně vznikaly péčí novoborských mapařů, zejména Jaroslava Lamače a Josefa Rančáka. Ta úplně poslední v roce 2003 pro MČR na krátké trati.

Když odjely tanky

V 70. a 80. letech byl tento les určen jako záložní vojenský prostor pro blízkou jednotku spřátelených vojsk v Mimoni-Ralsku. Les podél hlavních cest byl tak obohacen o okopy pro tanky, ty jsou nejlépe patrné na mapě Justament z roku 1979. Z této doby se také traduje historka o špatné domluvě mezi pořadateli celostátního závodu v OB a vojenským velením okupačních jednotek: tanky byly v pozicích ještě 2 hodiny před startem závodu a až po pokynu velitele „Pojechajem molodci“ mohl být start spuštěn.

Zatímco vojenským hrátkám zde už snad definitivně odzvonilo, další nepřítel plíživě postupuje lesem z východní strany od obce Srní. Jsou to těžaři písku se svými rypadly a zatímco tanky vždy spořádaně odjely, tak tentokrát bohužel dochází k naprosté a definitivní destrukci tohoto krásného prostoru.

Stav: 2003

Rozloha: 4,5 km2

Měřítko: 1 : 10 000

Mapoval: Jaroslav Lamač

Typ terénu: podlouhlé pískovcové hřbety, skalky, kameny

Závody: Mistrovství ČR na krátké trati 2003

Rychlost H21E  5:45 min/km

Klub: OK Jiskra Nový Bor

Užití jakékoliv mapy pro orientační běh je třeba vždy nejdříve konzultovat se správcem mapy (kontakty na něj viz tiráž mapy). Pořízení mapy je pro oddíly OB velkou investicí, kterou nenahlášená akce může v případě konfliktu s ochranou přírody nebo majiteli pozemků nenávratně zmařit.

Zdroj: Časopi Orientační běh, autor: Petr Karvánek

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: