Pokud si přečtete propozice na plzeňské závody, najdete tam pregnantní definici terénu: pěkný plzeňský. Neznalí snad tápají, ale Západočeši mají jasno.
Plzeňské terény jsou rychlé. V bílém lese rozhodně klacky pod nohama nepřekáží. Lesy narostly většinou borové, o podrostu skoro nelze mluvit. Tedy až na husté borůvčí, ale brázdit hopsinkové porosty je spíše požitek. Hustníky jsou zarovnané přesně ocaď pocaď. Reliéf se mírně vlní a je kořeněn buď rýhami či kameny. Anebo rozvrtán od člověka.
Prohlédněte si další fotografie k článku…
A to je případ terénu Krkavec, kde se ve 2. polovině 19. století těžil kaolin. Vytěžilo se ho zde až 30–50 tisíc tun ročně. Kaolin se odebral, čímž vznikly převážně negativní tvary. To znamená díry, prohlubně, hluboké jámy, jezírka. Čištěním kaolinu se vyplavoval písek, a tím se naopak nakupily pozitivní tvary – haldy. Haldy ční tak vysoko, že na nich lze provozovat sandboarding. Písek je místy ztvrdlý a aktivní eroze v něm modeluje ostré rýhy. Jinde je měkký a při běhu v něm stehenní svaly výskají.
A přitom mapa z roku 1991 tuto oblast pomíjí a hrubě generalizuje. Terénní tvary kreslené hnědými hráběmi a tečkované rozbitým povrchem stavitele v 90. letech spíše odrazovaly. Až legendární Tomáš Prokeš objevil pro akademické mistrovství světa v roce 2004 kouzlo tohoto terénu naplno. Na start krátké tratě postavil závodníky přímo pod nejvyšší haldu, končilo se na předměstí Plzně. Marian Dávidík tehdy prosvištěl 6,7 km dlouhou trať za 37:27.
Na předměstí Plzně, to je dobré zopakovat. 22 km2 lesa hned za barákem. Co víc si přát.
Stav: 2002–2013 Velikost terénu: 22 km2 (hardcore 5 km2) Podobné tereny: Horní Bříza (dosud nezmapováno, aktivní těžba) Mapaři: Petr Uher, Roman Horký (2003) a další Typ terénu: pěkný plzeňský Rychlost H21E: 5,5 min/km Závody: WUOC 2004 middle Oddíl: VPM – KOS Slavia VŠ Plzeň |
Užití jakékoliv mapy pro orientační běh je třeba vždy nejdříve konzultovat se správcem mapy (kontakty na něj viz tiráž mapy). Pořízení mapy je pro oddíly OB velkou investicí, kterou nenahlášená akce může v případě konfliktu s ochranou přírody nebo majiteli pozemků nenávratně zmařit.
Zdroj: Časopi Orientační běh, autor: Aleš Hejna